ZZ.lv ARHĪVS

«Vienotības» Jelgavas novada nodaļa izvēlējusies kandidātus vēlēšanām; Rimša paziņo, ka šīs partijas sarakstā tomēr nestartēs (ar foto)

Edgars Kupčs

2013. gada 15. februāris 22:12

5622
«Vienotības» Jelgavas novada nodaļa izvēlējusies kandidātus vēlēšanām; Rimša paziņo, ka šīs partijas sarakstā tomēr nestartēs (ar foto)

Mierīgā gaisotnē šovakar sākušos partijas «Vienotība» Jelgavas novada nodaļas divu stundu garo kopsapulci arvien skaļākas vārdu kaujas apņēma, kad bija jāizvēlas, kam ļaut startēt gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās. Nodaļas vadība, kas vēlētāju balsis cer pulcēt ar (salīdzinājumā ar pašreizējo novada vadību) godīgāku politiku un pat apņemšanos atjaunot cukura ražošanu, no saviem biedriem saņēma arī pārmetumus par nepietiekami skaidru vēlēšanu kandidātu izvēli.

«Vienotība» Jelgavā un tuvējos novados pagaidām ir vienīgā partija, kuras nodaļas biedri nešauboties piekrita, ka kopsapulcē, kurā plānots lemt par vēlēšanu kandidātiem, var piedalīties preses pārstāvji. No 76 nodaļas biedriem sapulcē, ko vadīja nodaļas šefs Madars Lasmanis, piedalījās 51.Sanāksmes sākumā M.Lasmanis iepazīstināja ar pašvaldību vēlēšanu provizorisko programmu. Tajā iekļauta virkne apņemšanos, taču nav konkrētu solījumu par četru gadu laikā paveicamiem darbiem. «Vienotības» nodaļa, ja tās pārstāvji iekļūs Jelgavas novada Domē, sola pašreizējai varai pretēju politiku. «Bīdāmies uz to, lai novada pārvaldība ir godīgāka, atvērtāka, cilvēkiem saprotamāka,» uzrunā sacīja M.Lasmanis.

Primārais pārvaldes darbā būšot strādāt sabiedrības labā, turklāt rādīt tai piemēru ar savu rīcību ne tikai darba laikā, bet arī ārpus tā. Morālā atbildība par pārkāpumiem iestāšoties pirms tiesiskās atbildības, tādēļ – « ja noticis nopietns incidents pret likumu, sekos distancēšanās no amata un atkāpšanās». Partija sola atklāti runāt ar žurnālistiem un būt pieejama novada iedzīvotājiem.

Galvenā «Vienotības» apņemšanās ir «strādāt roku rokā ar novada uzņēmējiem», lai veidotu apstākļus jaunu darba vietu radīšanai. Tāpēc centīšoties sakārtot ceļus, kas «palikuši pastarīša lomā». Uzņēmējdarbības veicināšanai partija apņēmusies pārstrādāt novada teritoriālo plānojumu, paredzot tajā komerciāla rakstura apbūvi.

«Vienotība» sola turpināt pilnveidot izglītības kvalitāti un pieejamību. «Lai jaunietis izmācās par sabiedrībai derīgu speciālistu,» teica M.Lasmanis, solot uzlabot arī materiāli tehnisko bāzi. Nākotnē Zaļenieku Profesionālā vidusskola nonākšot novada pašvaldības atbildībā, tādēļ «neražosim speciālistus visai valstij, bet specialitātēm, ko vajag mums».

«Esam sociālo pabalstu bagāts novads, taču ir vāja kontrole, kā nauda tiek izlietota,» sacīja M.Lasmanis. Tādēļ sociālais dienests strādāšot efektīvāk. «Esam pelnījuši cilvēka cienīgas vecumdienas. Tāpēc jāattīsta arī mājas aprūpe, nevis jāved kilometriem tālu uz sociālo namu,» veicamo ieskicēja nodaļas līderis.

Partija arī apņēmusies nākamo četru gadu laikā nepalielināt komunālo maksājumu apmēru. «Komunālā saimniecība ir mūsu sāpju bērns,» teica M.Lasmanis, tāpēc jaunizveidotajam komunālajam uzņēmumam esot «jārod spēks sevī un jāreorganizējas». Sākot šķirot atkritumus, «Vienotība» sola samazināt maksu par to izvešanu.

Runājot par atbalstu zemniekiem, M.Lasmanis pieļāva iespēju nākotnē novadam izmantot pirmpirkuma tiesības, lai zeme nonāktu nevis dāņu uzņēmēju rokās, bet paliktu pašu iedzīvotāju saimniekošanai. Viņš arī sola likt galvas kopā ar lauku uzņēmējiem, lai uzbūvētu kādu pārstrādes uzņēmumu. Kā piemēru M.Lasmanis minēja iespēju celt cukura ražotni, jo no 2015. gada cukura tirgus ES atkal būs bez ierobežojumiem.

Nodaļas izveidoto provizorisko programmu, neieslīgstot garās diskusijās, balsojumā atbalstīja 46 sanākušie biedri, pret nebija neviens, bet viens balsojumā atturējās.

Vairāk balsotāju pie mandātiem ķērās, kad bija jālemj par personālijām. Ceturtdien «Zemgales Ziņas» jau vēstīja, ka «Vienotības» nodaļā sākušās neskaņas, jo daļai biedru neesot skaidrs, pēc kādiem kritērijiem no vēlēšanu startam pieteiktajiem 23 kandidātiem pašu izveidotā tā sauktā rindošanas komisija izvēlējusies 19 piemērotākos iekļaušanai vēlēšanu biļetenā.

Sapulcē piektdienas vakarā izskanēja aizdomas, ka daļa kandidātu pieteikti pēc 15. janvāra, kas bija pēdējais potenciālo deputātu izvirzīšanas datums. Daži biedri nebija mierā, kā komisija izvēlējusies, kuram dot priekšroku iekļaušanai sarakstā, tādēļ kopsapulces otro daļu pavadīja skaļas diskusijas. Pārsteigumu biedriem sagādāja sabiedriskais aktīvists valgundnieks Kārlis Rimša, kas pērn izstājās no Reformu partjas, bet šogad bija piekritis, nebūdams «Vienotības» biedrs, no šīs partijas saraksta kandidēt uz Jelgavas novada Domi. Viņš pēc ceturtdienas «Zemgales Ziņu» publikācijas un runātā kopsapulcē sapratis, ka «diemžēl šeit nav citādāk kā Zatlera Reformu partijā, notiek šķelšanās», tādēļ lūdza svītrot viņa vārdu no kandidātu saraksta.

Pēc trokšņainajām diskusijām vairums sanākušo biedru – 39 – tomēr piekrita rindošanas komisijas izvēlei par biļetenā iekļaujamajiem kandidātiem. Pret to bija desmit biedru, bet divi atturējās. Tāpat biedri noteica, kurš no ārpus sarakstā palikušajiem tajā iekļaujams kandidatūru uzteikušā K.Rimšas vietā.

«Vienotības» Jelgavas novada nodaļa sarakstā lēmusi iekļaut (kandidāti sagrupēti pēc kārtas skaitļa) Madaru Lasmani, Sarmīti Balodi, Lilitu Leoho, Aināru Svikli, Imantu Strišku, Marutu Sviķi, Armandu Ozoliņu, Raivo Pootu, Aināru Rideru, Gunu Vīksnu, Sandiju Smilgu, Daci Dalgo, Unu Auziņu, Baibu Atmani, Rolandu Rozentālu, Dailu Undzēnu, Raivi Andersonu, Aivaru Nagli un Imantu Ābomu. Šis saraksts gan varot mainīties, jo tas vēl saskaņojams ar «Vienotības» valdi. Ārpus saraksta palika pieteiktie, bet rindošanas komisijas mazāko vērtējumu guvušie Elīna Feldmane, Gunita Mīļā un Sofija Prince.