ZZ.lv ARHĪVS

Krējums vai augu tauku maisījums?

Edgars Kupčs

2007. gada 7. novembris 07:20

1972
Krējums vai augu tauku maisījums?

Tā kā augu tauku izmaksas ir trīs reizes zemākas nekā piena, straujajā inflācijas kāpuma laikā lielākā daļa skābā krējuma ražotāju mūsu valstī minētajam produktam pievieno daļu augu tauku, tādējādi tirgū to piedāvājot par krietni pazeminātu cenu.

Komentējot lielāko piena pārstrādātāju bažas par nevienlīdzīgu konkurenci, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) vienojies ar uzņēmējiem, ka trīs mēnešu laikā uz krējuma iepakojuma tie korekti norādīs, kādu preci iegādājas patērētājs.Viens no mūsu valsts vadošajiem piena pārstrādes uzņēmumiem SIA «Rīgas piensaimnieks» izplatījis paziņojumu, ka atbildīgajām valsts institūcijām jāpievērš lielāka uzmanība un aktīvāk jāstrādā pie skābā krējuma produktu marķēšanas noteikumu sakārtošanas un kontroles, lai novērstu patērētāju maldināšanu un nevienlīdzīgo konkurenci tirgū. Uzņēmums arī aicina pircējus rūpīgāk iepazīties ar norādēm uz skābā krējuma iepakojuma veikalos.SIA «Rīgas piensaimnieks» valdes priekšsēdētājs Edgars Štelmahers akcentē, ka straujais inflācijas kāpums daudzus iedzīvotājus spiež pirkt lētākos produktus, taču to zemā cena nereti tiek veidota, tradicionālās sastāvdaļas aizstājot ar dažādām piedevām. «Tas uzskatāmi izpaužas skābā krējuma ražošanā, kad tā gatavošanā izmanto stabilizatorus un emuglatorus, kā arī aromatizatorus un augu taukus,» uzsver E.Štelmahers.

Dienestiem pārmet pasivitāti«Patlaban nepilnības piena produktu marķēšanas noteikumos un kontrolējošo dienestu pasivitāte ļauj vairākiem uzņēmumiem šo prasību apiet,» norāda E.Štelmahers, uzskatot, ka tādējādi tiek maldināts patērētājs un tirgū veidojas nevienlīdzīga konkurence, jo tiek pārdoti divu vienādu nosaukumu produkti, bet ar atšķirīgu saturu un līdz ar to par dažādām cenām.Tā tiek radīts pavisam cits produkts, to nedrīkstētu saukt par skābo krējumu, un tas būtu skaidrāk jāatrunā marķēšanas noteikumos, pārliecināts uzņēmuma vadītājs. Kā pozitīvu piemēru marķēšanas sakārtošanā E.Štelmahers min sviesta ražošanu. «Tā nosaukums tiek stingri nošķirts no «augu tauku masas», ko varētu uzdot par sviestu, un tas skaidri norādīts arī uz iepakojuma. Līdz ar to patērētājiem ir dota brīva izvēle.»

Informāciju slēpj tirgotājiPVD Piena un olu produktu uzraudzības sektora vadītājas vietniece Edīte Bērziņa teic, ka neatkarīgi no iepakojuma daudzi piena pārstrādātāji marķējumā nenorāda, kādas ir produkta sastāvdaļas. Tomēr plastmasas trauciņos fasētajam (saukts arī par izlejamo) krējumam visbiežāk redzams vien tauku saturs. «Ziņas» pārliecinājās, ka veikalā «Beta», kur «izlejamais» krējums maksā 99 santīmus kilogramā, uz iepakojuma norādīts ražotājs, tauku saturs, svars, cena, iepakošanas un derīguma datums. Produkts nosaukts vienkārši par krējumu. Taču būtībā tas ir augu un piena tauku maisījums. Minētajam veikalu tīklam fasējamo skābo krējumu ved no akciju sabiedrības «Bauskas piens» ražotnes Bauskas rajona Stelpē. Piena pārstrādes uzņēmuma tehnoloģe Dzintra Simsone skaidro, ka uz spaiņiem, kuros krējumu piegādā tirgotājiem, produkta sastāvs ir redzams: «Tur minēts gan piena, gan augu tauku saturs, gan tā saucamās E vielas.»Plašāk par šo tēmu lasiet trešdienas, 7.novembra, «Zemgales Ziņās».