ZZ.lv ARHĪVS

Sveiks Jelgavas novada radošākos seniorus

zz.lv

2021. gada 16. decembris 09:50

71
Sveiks Jelgavas novada radošākos seniorus

Jelgavas novada pašvaldība ik gadu organizē konkursu, lai ar tā starpniecību izvērstu zināmu “sāncensību” senioru vidū. Šogad konkursa “Radošais seniors Jelgavas novadā 2021” ietvaros katrā novada pagastā atrasti radoši, dzīvespriecīgi un aktīvi seniori, kurus, ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības, sveiks 17. decembrī Līvbērzes kultūras namā, informē pašvaldība.

Pašvaldība konkursu “Radošais seniors Jelgavas novadā 2021” organizē Europe Direct informācijas centra projekta ietvaros sadarbībā ar Jelgavas novada senioru biedrību un Labklājības pārvaldi. Katru gadu konkursa tēma mainās atbilstoši Eiropas aktuālai tematikai, lai akcentētu dažādas vērtības, kas senioru gados sniedz dzīves piepildījumu. Šogad no 15. novembra līdz 3. decembrim ikviens konkursam varēja pieteikt savu kandidātu - senioru, kam radošums jebkādā izpausmes veidā ir daļa no personības un dzīvesveida. Šogad izvēlēti 15 radošākie seniori.

 

Cenu pagasts – Anna Luščenoka. Pieteikumā Anna raksturota kā vienmēr aktīva, radoša un labestīga - neskatoties uz dažādām grūtībām. Viņa interesējas par visu, kas notiek gan valstī, gan pagastā un aktīvi iesaistās sabiedriskajā dzīvē. Anna izstaro optimismu, ir izpalīdzīga un sabiedriska. Jau vairākus gadus Anna aktīvi organizē Cenu pagasta un Ozolnieku pagasta seniorus, lai reizi mēnesī dotos apceļot Latviju - Anna apzin senioru intereses, kopā ar ekskursijas vadītāju izveido maršrutus un organizē senioru grupas.

 

Elejas pagasts – Aldona Pauniņa. Pieteikumā rakstīts, ka Aldona valsts darbos nostrādājusi vairāk nekā 40 gadus, un aiziešanu pensijā gaidīja ar nepacietību,  lielākoties tāpēc, lai varētu ar sirdi un dvēseli nodoties saviem hobijiem – dekupēšanai, adīšanai, tamborēšanai, pērļošanai, dekoratīvu virsmu veidošanai no epoksīdu sveķiem un puķu dārza iekopšanai. Tā kā Aldonas moto ir “Ja gribi ar kaut ko nodarboties, apgūsti to pilnībā un profesionāli, nevis ķēpājies ar to!”, viņa pati apguvusi prasmes dažādos kursos, lai īstenotu savus hobijus. Tāpat Aldona vadījusi meistarklasi marmorēšanā un praktiskās nodarbības bērniem. Ar saviem  darbiem piedalījusies arī dažādās izstādēs. Aldonas mūža darbs ir viņas puķu dārzs. Tā ir vieta kur veldzēt sirdi, rast prieku un iedvesmu, un bieži vien cilvēki nespēj pabraukt tam garām, neapstājoties un to neapbrīnojot.

 

Glūdas pagasts – Lilita Cine. Lilita ir ļoti aktīva, labsirdīga, rūpīga, saticīga un cilvēku iemīļota: “Mēs, Nākotnieši, lepojamies ar Lilitu Cini!” Lilita, kas Glūdas pagastā dzīvo kopš 2005 gada, Nākotnē vada dažādas nodarbības – adīšanu un tamborēšanu daudzveidīgās tehnikās, kā arī dāvanu saiņošanu. Tāpat Lilita izšuj, pērļo un auž. Lilita mīl dabu un aizraujas ar ārstniecības augu vākšanu un dažādu tēju gatavošanu, savukārt viņas skaistais puķu dārzs priecē ne tikai apkārtējos, bet arī viņas ģimeni, kuru veido 6  bērni un 12 mazbērni.

 

Jaunsvirlaukas pagasts – Inita Ermane. Inita raksturota kā ļoti radoša personība, kuras talanti vietējiem iedzīvotājiem un sabiedrībai vēl nav plaši zināmi. Initas talanti ir ļoti pārsteidzoši - brīvajā laikā viņa darina mūsdienīgas gleznas, kuru krāsu gammas, pludinājumi, krāsu pārejas un noformējums pārsteidz katrā darbā. Tāpat Inita ir vairāku grāmatu autore, kas ir interesanta lasāmviela kādam ziemas vakaram. Piemēram, pēdējais viņas izdotais darbs ir autobiogrāfija “Es stāstu…”, kas atspoguļo viņas bērnības un ģimenes ainas. 

 

Kalnciema pagasts – Anita Jēgermane. Anita ir četru bērnu mamma un virsmāsa Sociālās aprūpes centrā “Kalnciems”, kurā viņa atbild par  senioru labsajūtu un aprūpi. Par spīti tam, ka darbs prasa lielu sevis atdevi un dažkārt nākas strādāt arī brīvdienās un svētku dienu rītos, Anitai patīk būt starp cilvēkiem - viņa aktīvi iesaistās kultūras pasākumos, izbraucienos un pagasta notikumos, iedvesmojot arī apkārtējos. Anitai ļoti patīk dziedāt - vairāk kā divdesmit gadus viņa bijusi sieviešu vokālā ansambļa dalībniece; dažādos kultūras pasākumos mēdz vokāli pārsteigt arī individuāli kopā ar koncertmeistari. Šogad, kad Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra “LAIPA” pirmie divi  iemītnieki nolēma salaulāties, Anita sagaidīja jauno pāri ar veltījuma dziesmām.  Par spīti retajām brīvdienām, Anita jau astoņus gadus darbojas arī Kalnciema amatierteātrī, iesaistās dekorāciju un aksesuāru veidošanā. Tāpat viņa lieliski ada. Anita joprojām metas pretim izaicinājumiem - viņa ar prieku piekrita vadīt Kalnciema jubilejas lielo koncertprogrammu un pagasta programmu rudens tirdziņā “Līčos”.

 

Lielplatones pagasts – Zaiga Madžule. Vienmēr smaidīga, enerģiska, emocionāli pozitīva, ķeroties pie jebkura darba, Zaiga ir radoša un izdomas bagāta – tā par Zaigu rakstīts konkursa pieteikumā. Viņa aizraujas ar dārzkopību pašas izdomātajā un kopā ar bērniem iekārtotajā puķu dārzā, kas priecē gan mājiniekus, gan pagalmā ienākušos. Pašlaik, Ziemassvētku gaidīšanas laikā, pagalmu rotā dažādi no lampiņām veidoti objekti, kas katru gadu papildinās. Mājinieki stāsta, ka organizējot ģimeņu saietus Zaigai idejas nāk kā no pārpilnības raga – saturēt kopā dzimtu Zaigai ir ļoti svarīgi. Zaiga darbojas arī Lielplatones senioru klubiņā, kuram kopā ar pagasta bibliotekāri apkopojusi un uzrakstījusi populārāko dziesmu vārdus, izdodot tās nelielā krājumiņā, lai, kopā sanākot, seniori varētu uzdziedāt. Zaigai nekas neliekas par grūtu, viņa neliedz savu padomu un idejas jebkuram, kurš viņu uzrunā.

 

Līvbērzes pagasts – Liāna Sprukte. Konkursa pieteikumā teikts, ka Līvbērzes pagasta seniori par radošāko seniori vienbalsīgi atzinuši Liānu. Viņa vienmēr aktīvi piedalījusies sabiedriskos pasākumos, bijusi arī tiesas piesēdētāja un sekretāre vēlēšanu iecirknī. Turpat Līvbērzē atradusi savu otru pusīti Jāni, ar kuru izaudzinājuši un izskolojuši dēlu un meitu. Viņu ģimenes un trīs mazbērni ir vienmēr gaidīti un apdāvināti ar Liānas adītiem cimdiņiem, zeķēm un šallēm, kā arī pašaudzētiem dārzeņiem – gurķiem, tomātiem, sīpoliem un garšaugiem. Liānas dārzā attiecīgi katram gadalaikam zied dažādas puķes. Liāna jau vairākus gadus ir TLMS “Līve” dalībniece – auž sedziņas, segas, spilvenus un lakatus. Ar saviem darbiem piedalījusies vairākās izstādēs. Tāpat Liāna piedalās visās senioru organizētās ekskursijās, sporta pasākumos, un pagasta senioru saietos, ko arī safotografē, lai paliek visiem par atmiņu.

 

Platones pagasts – Anna Blūma. Anna ir atraktīva un apveltīta ar īpašu humoru, mīl dzeju, lasa grāmatas un veido fotoalbumus. Viņa jau 10 gadus ir senioru deju kolektīva “Saulessvece” dalībniece. Tā kā Anna savulaik bijusi sēklkopības agronome, Annas ģimenes dārzā uzzied viskošākās puķes, savukārt siltumnīcā aug dažādu šķirņu tomāti, garšaugi un gurķi. Vēlēšanās iepriecināt mazbērnus ļauj nodarboties ar vēl vienu hobiju – adīšanu, darinot zeķes, cimdus, jakas, vestes, cepures un šalles visdažādākajās krāsās un rakstos. Anna darbojas arī Platones pagasta lietišķās mākslas un rokdarbu pulciņā un ar saviem darbiem piedalās izstādēs. Tāpat Anna aizraujas ar šūšanu - svētkos savējiem tiek dāvināti dekoratīvi noformēti auduma iepirkumu maisiņi. Anna kopā ar vīru Ojāru ir aktīvi ceļotāji - apceļojuši gan Latviju, gan ārzemes. Viņa rūpējas arī par ģimenes stiprināšanu, organizējot radu saietus Blūmu mājās. Smiekli, dziesmas, stāsti, vienkārša kopābūšana - tas ir dzimtas stiprības pamats, ko uztur Anna.

 

Salgales pagasts – Andris Gutpelcs. Pieteikumā Andris raksturots kā aizrautīgs grāmatu lasītājs, kurš atradis sevi mākslā – viņš ir viens no zināmākajiem  Garozas gleznošanas studijas dalībniekiem. Andris meklē arvien jaunus gleznošanas paņēmienus un izteiksmes veidus sava dzīves redzējuma attēlošanai. Andrim katra diena ir strukturēta - savs laiks iedalīts gan lasīšanai, gan sportošanai un pastaigām pa Garozas mežiem, gan gleznošanai. Andris piedalījies grupu izstādēs Ozolnieku Tautas namā, Jelgavas Integrācijas centrā, Zaļenieku kultūras namā, J.Čakstes muzejā “Auči”, Staļģenes kultūras centrā Līdumi”, savukārt pirms diviem gadiem pats sarīkojis personālizstādi Ānes kultūras namā. Andra interese par kultūras vērtībām un neizsīkstošās darbaspējas aizrauj  un iedvesmo!

 

Sesavas pagasts – Vera Ūdre. “Ar dziesmu par dzīvi” – tā varētu teikt par Veru Ūdri, kuru sesavnieki sauc par “mūsu Veriņu”. Vera vienmēr bijusi aktīva pašdarbniece – viņa dejojusi tautiskās dejas un izmēģinājusi spēkus amatierteātrī, tomēr Vera  palikusi uzticīga dziesmai un ir Sesavas vokālā ansambļa  ‘’Sonora’’ dalībniece. Tāpat Vera ir čakla adītāja - viņas adījumu izstādes bijušas gan Sesavā, gan Vircavā. Savukārt pēdējā laika aizraušanās Verai ir burciņzupu gatavošana un arī tirgošana. Vera gatavo arī gardus konservus un cep kūkas. Vera var lepoties par savu kuplo ģimeni – ar vītu Ilgvaru viņiem ir 7 bērni un 13 mazbērni. Šis ir laiks, kad Verai viss jāpaspēj visu - zeķes noadīt, zupas savārīt, savējos apčubināt un pie mazbērniem uz Angliju aizlidot, ko Vera arī enerģiski dara.

 

Svētes pagasts – Zaiga Vēja. Pieteikumā teikts, ka Zaiga ir ļoti radoša personība, ir izmēģinājusi daudz un dažādas radošās nodarbes un ar rokdarbiem ir uz “tu”. Pēdējos gados Zaiga apguvusi zīda apgleznošanu (šalles, bikses, kleitas, kaklasaites), filcēšanu (zābaki, cepures, somas), vilnas velšanu (apģērba piespraudes, krekli, vestes) un dekupāžu (vāzes, kastītes, pudeles). Zaiga ilgus gadus bijusi Svētes pagasta mākslas pulciņa dalībniece.  Padomju gados, kad bija grūti kaut ko iegādāties, Zaiga pati šuva sev un bērniem apģērbu, adīja ar adāmmašīnu un izšuva ar šujmašīnu.

 

Valgundes pagasts – Vija Jansone. Vija raksturota kā smaidīga, labestīga, izpalīdzīga un līdzjūtīga. Visu mūžu dzīvojot Tīreļos un ilgus gadus strādājot Tīreļu bibliotēkā, Vija vairāk vai mazāk pazīst visus ciema un apkārtnes iedzīvotājus. Ja pastniekam jāprecizē kāda adrese vai kādu skārusi liksta - zvans Vijai, un viņa nesavtīgi palīdzēs vai noorganizēs nepieciešamo palīdzību. Ar Vijas gādību Tīreļu ciemā īstenoti vairāki projekti - tapis rotaļu laukums, labiekārtota un apzaļumota Ārsta mājas teritorija. Vijas organizatores spējas un interese apgūt jaunas prasmes ļāvusi daudzpusīgi un radoši izpausties - izmēģināti dažādi rokdarbi, piesaistot daudz interesentu un veidojot bagātīgas izstādes, piemēram, austi lakati uz rāmjiem, adītas zeķes, pērļotas rotaslietas un radītas apsveikumu kartiņa. Aktivitātēs iesaistīti arī jaunieši. Vija organizējusi arī gadskārtu svētkus - ar dziesmām un atbilstošu svētku galda klājumu. Kopā ar aktīvākajiem radošo pasākumu apmeklētājiem Vija brauc ekskursijās, lai iepazītu Latviju un  rastu jaunas idejas. Tāpat, Vijas aicināti, pagasta seniori labprāt piedalās novada veselības projektos. Jau pirms Jelgavas novada veselības uzlabošanas projektiem Tīreļu ļaudis Vijas pavadībā apguva nūjošanas prasmes laikā. Pie Vijas vienmēr ir mazbērnu pulciņš, kuru laiks omītei jāaizpilda ar saturīgām nodarbēm un jāprot rast tehniskie risinājumi mācoties attālināti.

 

Vilces pagasts – Lilita Kuļomina. Lilita tiek raksturota kā sirsnīga, saticīga, izpalīdzīga, sabiedriska un dzīves uztverē  ļoti pozitīva. Tā kā ikdienu Lilita pavada viena, jo bērni dzīvo savās ģimenēs, Lilita izmanto katru iespēju iesaistīties visās pagasta un novada senioru piedāvātajās aktivitātēs, piemēram, “Grāmatu svētkos”, lekcijās par veselīgu dzīvesveidu un ekskursijās pa Latviju un tuvajām ārzemēm. Vilces pagasta kultūras pasākumu apmeklēšana ir Lilitas dzīves prioritāte. Viņa ar lielu iedvesmu iesaistās arī Vilces aktivitāšu centra un mūžizglītības organizētajās radošajās darbnīcās. Lilita ir rokdarbniece – aizraujas ar floristiku un piedalās lietišķās mākslas studijā “Vilcenes”, kur pamazām top pašai savs tautastērps. Lilita ir apguvusi lielo lakatu aušanu rāmī un izšuvusi Zemgales garo kreklu, kā arī ievilkusi stellēs tautiskos brunči, iedvesmu krāsu salikumiem rodot veselīgās pastaigās Vilces dabas parka takās. Lilita aizraujas ar aktīvu dzīvesveidu - viņa pirmā uzrunāja Vilces pagasta seniorus internetā iegādāties nūjas un sākt kopīgi nūjot, un novada sporta svētkos vienmēr pārstāv Vilces pagasta seniorus. Tāpat Lilita jau deviņus gadus dzied senioru vokālajā ansamblī “Vakarvējš”.

 

Vircavas pagasts – Ginta Veidliņa. Ginta, dzimusi 1929. gadā, Vircavā sākusi dzīvot 1952. gadā. Strādājusi par skolotāju un grāmatvedi Vircavas vidusskolā, un Vircavā arī izveidojusi ģimeni. Gintai vienmēr patikusi darba konkrētība un atbildība.  Viņa ir aktīva visu jautājumu risināšanā, draudzīga un apzinīga. Ginta aktīvi apmeklē pagasta un novada rīkotos pasākumus. Tāpat Ginta darbojas Vircavas tautas nama senioru deju kopā “Vakarvējš” jau kopš kolektīva izveidošanās pirmsākumiem 2004.gadā. Kolektīvā Ginta aktīvi piedalās arī tērpu dizaina izstrādē un kopīgu pasākumu organizēšanā.  Ginta nekad nav bijusi mājās sēdētāja - pat brīdī, kad viņa negadījuma rezultātā bija lauzusi rokas, Ginta nāca uz mēģinājumiem un piedalījās izbraukumos. Ar savu piemēru Ginta apliecina, un iedvesmo apkārtējos - vecumam nav nozīmes, jaesi atvērts jaunajam un gribi būt aktīvs.

 

Zaļenieku pagasts – Jānis Arājs. Zaļeniekos Jānis dzīvo kopš 1989. gada, kad varēja atgūt vecāku zemi un māju. Zaļeniekos Jāni atzinīgi vērtē kā talantīgu un radošu cilvēku. Jānim jau no mazotnes patika nodarboties ar zīmēšanu, ko viņš apguva  Pionieru pilī. Pēcāk Jānis savu talantu attīstīja VEF keramikas studijā, kur ieguva daiļamata meistara nosaukumu. Aizgājis pensijā, Jānis varēja vairāk laika veltīt savam vaļaspriekam un uzsāka mācības Jelgavas gleznošanas studijā. Jāņa gleznas bija izstādītas gan Zaļenieku, gan citu pagastu kultūras namos. Tāpat Jānis sāka nodarboties ar kokļu izgatavošanu – viņš ar paša gatavotu kokli spēlē folkloras ansamblī “Dimzēni”. Jānis ir saņēmis arī pasūtījumu no Lielbritānijas latviešu folkloras ansambļa “Dūdelnieks”.  Jāņa mākslinieka talantu ir mantojusi viņa meita un viens no mazbērniem. Jānis vienmēr atbalsta senioru pasākumus, ir smaidīgs, omulīgs un draudzīgs.

 

Pieteikumus no 6.-10.decembrim vērtēja žūrijas komisija, kurā iekļauti gan pagasta pārvalžu vadītāji, gan Jelgavas novada senioru biedrības, Labklājības pārvaldes un Ozolnieku administrācijas pārstāvji, izvērtējot nominēto senioru līdzšinējo profesionālo, sabiedrisko un ikdienas darbu.

 

Foto: Jelgavas novada pašvaldība