ZZ.lv ARHĪVS

Asociācija aicina brīvdienās ļaut strādāt visiem veikaliem

LETA

2021. gada 9. decembris 15:56

145
Asociācija aicina brīvdienās ļaut strādāt visiem veikaliem

Pašreizējo ierobežojumu saglabāšana novedīs pie lielākas drūzmēšanās tirdzniecības vietās pirmssvētku periodā, kad iedzīvotāji dosies pirkt dāvanas, tāpēc Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) aicina atļaut strādāt visiem veikaliem arī brīvdienās, pavēstīja asociācijā.

Tirgotāji arī aicina atcelt kvadratūras ierobežojumus veikaliem, kas strādā "zaļajā" režīmā, uzņemot tikai ar Covid-19 sertifikātiem, bet tiem, kas strādā "sarkanajā" režīmā, tos samazināt. LTA ieskatā tas sekmētu lielāku cilvēku izkliedi un mazinātu rindas arī ārpus veikaliem.

Saskaņā ar LTA apkopotiem datiem, nekur citur Eiropā nav šādu ierobežojumu - 25 kvadrātmetru tirdzniecības telpas nodrošinājums uz vienu pircēju. Piemēram, Šveicē, Maltā, Somijā, Norvēgijā, Īrijā kvadrātmetru ierobežojumu neesot vispār, Igaunijā, Francijā, Vācijā un citās valstīs tie ir noteikti līdz desmit kvadrātmetriem, Polijā, Lietuvā, Čehijā, Austrijā - 15 kvadrātmetri.

Asociācija uzskata, ka veikaliem ar platību līdz 1500 kvadrātmetriem, kas strādā "sarkanajā" režīmā, vajadzētu noteikt desmit kvadrātmetru ierobežojumu uz vienu apmeklētāju, bet ar platību virs 1500 kvadrātmetriem - 15 kvadrātmetru uz pircēju. Savukārt "zaļajā" režīmā strādājošiem veikaliem ar platību līdz 1500 kvadrātmetriem LTA ieskatā būtu jāatceļ kvadrātmetru ierobežojums uz vienu apmeklētāju, bet veikaliem ar platību virs 1500 kvadrātmetriem - jāsamazina līdz desmit kvadrātmetriem.

"Šo gadu laikā tirgotāji ir pieradījuši, ka spēj izpildīt visas valdības noteiktās drošības prasības un spēj nodrošināt darbības nepārtrauktību, lai nodrošinātu pārtiku un citas pirmās nepieciešamības preces. Tuvojoties ziemas sezonai un gaisa temperatūrai pazeminoties, ārā kļūst arvien aukstāks, priekšā ir vairāki mēneši auksta laikā, un, cilvēkiem stāvot rindās ārpusē, nozīmē veicināt saaukstēšanās un saslimstības pieaugumu," uzskata LTA prezidents Henriks Danusēvičs.

Pēc tirgotāju pārstāvju teiktā, apgrozījuma kritums veikaliem, kas strādā "zaļajā" režīmā, ir līdz 40%. Veikalos, kas strādā "sarkanajā" režīmā, ir vērojams apgrozījuma kāpums, taču tas, kā norāda LTA, nekompensē kritumu veikalu tīklu "zaļajos" veikalos.

Jau vēstīts, ka no 15.novembra līdz ārkārtējās situācijas beigām nākamā gada 11.janvārī "nedrošajā režīmā" jeb bez Covid-19 sertifikātu uzrādīšanas turpinās darboties tikai nelieli pirmās nepieciešamības veikali.

Bez Covid-19 sertifikātiem ir pieejami tirdzniecības pakalpojumi iekštelpās, ja kopējā apmeklētājiem publiski pieejamā telpu platība nav lielāka par 1500 kvadrātmetriem un ja ir atsevišķa ieeja. Šādi var darboties pārtikas veikali, medicīnas preču veikali, optikas veikali, dzīvnieku barības veikali, preses tirdzniecības vietas, higiēnas preču veikali.

Šajās tirdzniecība vietās, izņemot aptiekas, jānosaka tāds maksimālais apmeklētāju skaits, lai nodrošinātu ne mazāk kā 25 kvadrātmetri no publiski pieejamās iekštelpu platības uz apmeklētāju. Savukārt aptiekās, kas veic vakcināciju pret Covid-19 vai izsniedz testēšanas sertifikātus, noteikta prasība vienai personai nodrošināt ne mazāk kā 15 kvadrātmetrus no publiski pieejamās telpu platības.

Foto: LTA