Inflācija un tās pazīmes cilvēka ikdienā
Mūsdienās daudz cilvēku runā par inflāciju un periodiski par to var dzirdēt arī masu medijos. Lai gan par to tiek runāts daudz, vairumam cilvēku nav pilnībā skaidrs, kas īsti ir inflācija un kā tā ietekmē mūsu ikdienu. Ja esat viens no šiem cilvēkiem, tad šis raksts ir tieši priekš Jums.
Kas ir tirgus ekonomika?
Lai izprastu, kas ir inflācija, vispirms ir jāsaprot, kā tirgus ekonomikā darbojas nauda. Tirgus ekonomika ir sistēma, kurā pakalpojumi vai preces tiek pārdoti tam, kurš piedāvā augstāko cenu. Cilvēki bieži iedomājas, ka šāda veida ekonomiku kontrolē lielas korporācijas, bet tas ne vienmēr tā ir.
Valdība izveido vienotu naudas vienību, piemēram, eiro vai dolāru, ko izmanto kā likumīgu maksāšanas līdzekli visos darījumos valsts teritorijā. Tas nozīmē, ka ar šo naudas vienību var norēķināties par pakalpojumiem un precēm, un tādējādi ikviens valstī var izmantot šo naudas vienību. Tātad šādas ekonomikas pamatā ir nauda.
Valdība regulē, cik daudz naudas tiek laists ekonomikā, izmantojot centrālās bankas. Veicot šāda veida regulējumus naudas piedāvājumos, tās spēj novērst inflāciju, par ko tiks runāts tālāk šajā rakstā. Centrālās bankas ne tikai regulē, cik daudz naudas tiek piegādāts tautsaimniecībai, bet arī var palielināt vai samazināt procentu likmes. Tas nozīmē, ka, ja cilvēki vēlas aizņemties vairāk naudas, viņiem var nākties maksāt augstāku procentu likmi, un, ja cilvēki vēlas ietaupīt vairāk naudas, viņi maksā zemāku procentu likmi
Kā centrālā banka ietekmē inflāciju?
Kad centrālā banka rada vairāk naudas un iepludina to tautsaimniecībā, tā samazina katras naudas vienības vērtību. Sabiedrībai mūsdienās ir vairāk naudas vienību nekā parasti, bet ne vienmēr ir vairāk preču un pakalpojumu. Tas izraisa preču un pakalpojumu cenu pieaugumu jeb inflāciju laika gaitā.
Ja Jums ir vairāk naudas nekā parasti (jo inflācijas ietekmē ekonomikā ir vairāk naudas) Jūs varat iegādāties preci par zemāku cenu (piem, mājokli). Tomēr, ja visu preču un pakalpojumu cenas pieaugs inflācijas dēļ, Jūsu naudas vērtība būs mazāka. Turklāt inflācija neatspoguļo preču un pakalpojumu reālo vērtību. Piemēram, ja tautsaimniecībā ir vairāk naudas, bet netiek ražotas jaunas preces, tas izraisa inflāciju, jo pieejamais preču daudzums ir nemainīgs.
Kā inflācija ietekmē cilvēkus, kuri veikuši aizņēmumus?
Inflācijai ir tendence ietekmēt arī cilvēkus ar lielu parādu apjomu vai cilvēkus, kuriem ir ilgtermiņa kredīts. Tas ir tāpēc, ka viņu naudas vērtība samazinās, un viņiem nākas tērēt vairāk naudas, lai atmaksātu savus parādus.
Inflācija ir sarežģīts termins, un tās ietekmi var izjust ikdienā. Piemēram, ja pamanāt, ka vietējā pārtikas veikalā preču cenas ir palielinājušās, tas var būt saistīts ar inflāciju. Kopumā ir svarīgi ņemt vērā inflāciju, jo tā var ietekmēt gan Jūs personīgi, gan valstu ekonomiku plašākā mērogā.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”