ZZ.lv ARHĪVS

VARAM aicinās Jelgavas novada domi izmantot visas iespējas, lai nodrošinātu domes darbu

LETA

2021. gada 2. decembris 17:46

1238
VARAM aicinās Jelgavas novada domi izmantot visas iespējas, lai nodrošinātu domes darbu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) aicinās Jelgavas novada domi izmantot visas iespējas, lai nodrošinātu domes darbu,  informēja ministrijā.

VARAM norāda, ka likuma Par pagaidu papildu prasībām Saeimas deputātu un pašvaldību domju deputātu darbam 7.pants paredz, ka pašvaldības domes deputāta pilnvaras īstenot ir tiesīgs tikai tāds deputāts, kurš līdz 15.novembrim ir ieguvis un uzrādījis pašvaldības vēlēšanu komisijai Covid-19 sertifikātu.

Tas nozīmē, ka arī tad, ja dome nav pieņēmusi lēmumu par pilnvaru apturēšanu, deputātam nav tiesību savas pilnvaras īstenot.

Vienlaikus domei ir noteikts pienākums tuvākās domes sēdes laikā, uzklausot pašvaldības vēlēšanu komisiju, lemt par šo pilnvaru apturēšanu.

Savukārt likums "Par pašvaldībām" nosaka Saeimas tiesības atlaist domi, ja tā nav spējīga pieņemt lēmumus, ja trīs sēdēs pēc kārtas nepiedalās vairāk nekā puse no attiecīgās domes deputātu kopskaita. 

Kā uzsver VARAM, Satversmes tiesa ir atzinusi, ka pašvaldības domes atlaišana ir galējais pašvaldības darbības tiesiskuma pēckontroles līdzeklis, kuram ir vissmagākās tiesiskās sekas. Tādējādi, pirms to īstenot, ministrija aicinās domi izmantot visas citas iespējas, lai nodrošinātu domes darbu.

Kā ziņots, kvoruma trūkuma dēļ Jelgavas novada domei nav izdevies diviem deputātiem bez Covid-19 sertifikātiem apturēt pilnvaras, aģentūru LETA informēja novada pašvaldībā.

17.novembrī deputāta pilnvaras uz laiku apturētas domniekiem Andrim Ozoliņam (LZP), Irinai Dolgovai (S) un Gundaram Liepam (NA). Ozoliņš atbrīvots arī no domes priekšsēdētāja vietnieka amata, lai arī sēdes laikā izskanēja minējumi, ka domnieks šo lēmumu varētu apstrīdēt. Savukārt Dolgova vēlāk Vēlēšanu komisijai uzrādīja derīgu Covid-19 sertifikātu.

Atkārtoti sasauktā ārkārtas domes sēde 30.novembrī tika slēgta tūlīt pēc tās sākuma, konstatējot, ka balsojumam lietvedības sistēmā nav pieslēdzies atbilstošs skaits deputātu. Arī vēlāk ārkārtas domes sēdes nenotika kvoruma trūkuma dēļ.

"Politisks žests jeb sabotāža ir pausta ļoti atklāti - deputāti jau kuro sēdi pēc kārtas "nobalso ar kājām", atslēdzoties no sēdes. Protams, ar šādu rīcību viņi pārliecinoši demonstrējuši politisko toni, taču vienlaikus liedz domei ievērot un izpildīt likumā noteiktās prasības," komentē domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune (LZS).

Pēc viņa paustā, nevar noliegt acīmredzamu spēku pārbīdi koalīcijā. Vienlaikus domes priekšsēdētājs pauž izbrīnu, ka šādu rīcību atbalstot arī deputāts un VARAM ministra padomnieks reģionālās attīstības jautājumos Madars Lasmanis (LA), "kas pēc sava statusa darbā ministrijā nedrīkstētu pretdarboties likuma prasību izpildei".

Jau vēstīts, ka Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likumu "Par pagaidu papildus prasībām Saeimas deputātu un pašvaldību domju deputātu darbam", kas nosaka, ka no 15.novembra tiek apturētas pret Covid-19 nevakcinēto vai to nepārslimojošo pašvaldības domes deputātu pilnvaras.

Likumā noteikts, ka pašvaldības domes deputāta pilnvaras īstenot ir tiesīgs tikai tāds deputāts, kurš līdz 2021.gada 15.novembrim ir ieguvis un uzrādījis pašvaldības vēlēšanu komisijai Covid-19 sertifikātu, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas faktu, kā arī deputāts, kurš saņēmis klīniskās universitātes slimnīcas speciālista vai konsīlija atzinumu par vakcinācijas atlikšanu uz noteiktu laiku un uzrādījis sertifikātu par negatīvu veiktā testa rezultātu.

Uz deputāta pilnvaru apturēšanas laiku viņa vietā Pašvaldības domes vēlēšanu likumā noteiktajā kārtībā stāsies nākamais kandidāts, kurš ieguvis sertifikātu. Ja aizvietotais deputāts iegūs Covid-19 sertifikātu, viņš varēs atsākt pildīt deputāta pienākumus.

Likuma autori skaidro, ka šīs prasības tiek noteiktas, lai nodrošinātu sabiedrības veselības un drošības interesēm atbilstošu rīcību Covid-19 infekcijas izplatības apstākļos, sekmētu uzticēšanos valstī īstenotajai Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības politikai, solidarizētos ar pārējām valsts un pašvaldību institūciju, tajā skaitā kapitālsabiedrību amatpersonām un darbiniekiem, nodrošinot taisnīgu attieksmi Covid-19 infekcijas izplatības mazināšanas pasākumu īstenošanā, kā arī vairotu uzticēšanos valsts un pašvaldību institūciju, tajā skaitā Saeimas darbībai.

Foto: no arhīva