ZZ.lv ARHĪVS

Nākamgad OIK samazināsies vismaz par 11-47%

LETA

2021. gada 30. novembris 10:12

104
Nākamgad OIK samazināsies vismaz par 11-47%

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padome nolēmusi no nākamā gada 1.janvāra apstiprināt obligātā iepirkuma komponenti (OIK), kas atkarībā no elektroenerģijas ražošanas veida samazināsies vismaz par 11%-47%, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

SPRK lēmums par obligātā iepirkuma un jaudas komponentēm no 2022.gada 1.janvāra paredz, ka OIK samazinājums ir atkarīgs no Ministru kabineta (MK) lēmuma par Ekonomikas ministrijas sagatavoto Informatīvo ziņojumu "OIK strauja mazināšana kā instruments elektroenerģijas cenas pieauguma ierobežošanai 2022.gadā".

OIK kompensē publiskajam tirgotājam radītās papildu izmaksas, iepērkot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros no ražotājiem, kuri elektroenerģiju ražo koģenerācijas stacijās.

Ja valdība līdz 31.decembrim neatbalstīs informatīvajā ziņojumā ietverto risinājumu, kas samazina OIK vidējo vērtību 2022.gadā, tad OIK par elektroenerģiju, kas saražota, kā kurināmo izmantojot dabasgāzi, būs 0,00052 eiro par kilovatstundu (kWh). Tas ir par 46,9% mazāk nekā patlaban. Savukārt OIK par elektroenerģiju, kas saražota, izmantojot atjaunojamos energoresursus, tad būs 0,00742 eiro par kWh, kas ir par 11% mazāk nekā patlaban.

Savukārt, ja valdība līdz 30.decembrim atbalstīs informatīvajā ziņojumā ietverto risinājumu, OIK par koģenerācijā radīto elektroenerģiju no gāzes samazināsies līdz 0,00020 eiro par kWh. Tas ir gandrīz piecas reizes mazāk nekā pašreiz. Savukārt OIK par elektroenerģiju, kas ražota no atjaunojamajiem energoresursiem, tiks samazināts līdz 0,00176 eiro par kWh, un tas ir 4,7 reizes mazāk nekā patlaban. 

Šobrīd OIK par koģenerācijā ražotu elektroenerģiju no gāzes ir 0,00098 eiro par kWh, bet OIK par ar atjaunojamiem energoresursiem ražoto elektroenerģiju ir 0,00834 eiro par kWh. 

Kā ziņots, valdība otrdien uzklausīs informatīvo ziņojumu par ieceri no nākamā gada samazināt OIK maksājumu elektroenerģijas rēķinos par 65%, pirmdien preses konferencē pēc sadarbības sanāksmes informēja Nacionālo apvienību pārstāvošā Saeimas deputāte Ilze Indriksone.

Maksu par elektroenerģiju veido vairākas daļas - elektroenerģijas cena, pārvades un sadales sistēmas pakalpojumu tarifi un OIK jeb valsts noteiktais atbalsta maksājums par elektroenerģijas ražošanu koģenerācijā vai no atjaunojamiem energoresursiem.

Foto: pixabay.com