ZZ.lv ARHĪVS

Katru novembri godina savus “lāčplēšus”

Gaitis Grūtups

2021. gada 11. novembris 15:28

588
Katru novembri godina savus “lāčplēšus”

2021. gada maijā Ozolnieku novada dome vienprātīgi lēma par pieminekļiem Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem

Ja patlaban valstī nebūtu noteikti ar ārkārtas stāvokli saistītie ierobežojumi, tieši šodien, 11. novembrī, Lāčplēša dienā, kas ir goda diena Latvijas brīvības cīnītājiem, karavīriem un zemessargiem, bija paredzēts atklāt piemiņas zīmes četriem Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem, kas apbedīti agrākā Ozolnieku novada kapsētās. Šogad 11. novembrī svinīgie pulcēšanās brīži un militārās parādes izpaliek. Arī agrākā Ozolnieku novada “lāčplēšus” plānots pieminēt individuāli.  

Ozolnieku novadā – seši
Ozolnieku bibliotēkas vadītāja Ingrīda Krieķe stāsta, ka jau gadus divdesmit, tuvojoties Lāčplēša dienai,  Ozolniekos pulcējās neformāla novada patriotu grupa, kurā bija agrākais LLU profesors Guntis Rozītis, Ozolnieku vidusskolas skolotāja un muzeja vadītāja Maija Kārkliņa, Rolands Arājs un vairākas citas personības. Kopīgi braukuši pa novada kapsētām un sakopuši četru “lāčplēšu” kapus. G.Rozītis pielabo, ka, viņaprāt, novadnieku pulcēšanās, Brīvības cīņu varoņu godināšana, tostarp arī “lāčplēšu” kapu sakopšana, sākusies jau atmodas laikā. Ozolnieku novada vēstures pētnieks Aigars Stillers papildina, ka novada kapsētās apglabāti četri “lāčplēši” – Hugo Brente Dalbes kapos, Jēkabs Kupens un Jēkabs Roze Teteles kapos, kā arī Voldemārs Budriks Igauņu kapos, kas atrodas Salgales pagastā. Vēl Ozolnieku novada Cenu pagasta Silgraužos dzīvoja mežsargs Lāč­plēša Kara ordeņa kavalieris Žanis Kļava, kas mira apcietinājumā Krievijā. Bet Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris vēlākais Latvijas armijas pulkvedis Kārlis Čablis apbedīts Brāļu kapos Rīgā. 
Bibliotēkas vadītāja I.Krieķe stāsta, ka bijušajā Ozolnieku novadā arī Teteles skolotāji un skolēni pastāvīgi kopuši blakus skolai esošajā Teteles kapsētā apbedīto J.Kupena un J.Rozes kapus. Savukārt Garozas un Salgales pamatskolas audzēkņi un skolotāji kopa atbrīvošanās kauju piemiņas vietu Vareļos, bet Ozolnieku vidusskolas jaunieši godināja brīvības cīnītājus pie pieminekļa, kas atrodas pie agrākās Skuju skolas.  

Visu rakstu lasiet 11.novembra “Zemgales Ziņās”

Foto: Gaitis Grūtups un Jelgavas novada pašvaldība