ZZ.lv ARHĪVS

Piedāvātie ierobežojumi tirdzniecībā radīs pārtikas un medicīnas preču trūkumu un var veicināt saslimstību vakcinēto senioru vidū

SIA "Maxima Latvija"

2021. gada 3. novembris 13:52

735
Piedāvātie ierobežojumi tirdzniecībā radīs pārtikas un medicīnas preču trūkumu un var veicināt saslimstību vakcinēto senioru vidū

“Maxima” rosina pieturēties pie risinājuma, kas bija spēkā pirms mājsēdes - visi pārtikas veikali un aptiekas ir pieejami ikvienam katru dienu


Iecerētie ierobežojumi, kas šonedēļ tiek diskutēti valdībā, paredz, ka tirdzniecības vietas, kas pārsniedz 1500 m2 platību, varētu darboties tikai darba dienās un tikai zaļajā režīmā, liedzot pieeju pārtikai un medikamentiem būtiskai daļai iedzīvotāju. Šāds lēmums nozīmētu, ka līdz pat 50% no lielajiem pārtikas veikaliem būs slēgti brīvdienās un nebūs pieejami lielai sabiedrības daļai arī darba dienās, tādējādi radot pārtikas un medikamentu nepieejamību visā Latvijā. Lielam iedzīvotāju skaitam, dodoties uz mazajiem veikaliem, kur noliktavas un plauktu ietilpība nav piemērota šādam pircēju pieplūdumam, nebūs iespējams nodrošināt nepieciešamo pārtikas preču apjomu pircējiem mazajos veikalos.


Jaunie priekšlikumi radīs papildu riskus gan neaizsargātākajām sabiedrības grupām, gan vakcinētajiem iedzīvotājiem

Šāda veida ierobežojumu ieviešana radīs būtisku liela skaita nevakcinētu iedzīvotāju pulcēšanos mazāka formāta veikalos, tādējādi pakļaujot lielākām riskam gan sevi, gan vakcinēto sabiedrības daļu. Turklāt tas palielinās kontaktēšanos, kuras samazināšana ir galvenais rīks saslimstības mazināšanai.

Visvairāk šāds regulējums ietekmēs tieši sabiedrības neaizsargātāko daļu, tostarp seniorus, kuriem nelieli piemājas veikali bieži vien ir ērtākā vai pat vienīgā iespēja iegādāties ikdienā nepieciešamo. Atrodoties mazākās platībās ar lielu skaitu nevakcinētu cilvēku, arī vakcinēti iedzīvotāji tiks pakļauti papildus inficēšanās riskam. Tas var vēl vairāk pasliktināt saslimstības rādītājus un papildus noslogot jau tā kritiskā stāvoklī esošo veselības aprūpes nozari.

Iedzīvotāji būs spiesti biežāk izmantot sabiedrisko transportu, radot lielākus riskus

Dodoties iepirkties nevis uz tuvāko veikalu, bet tur, kur būs atļauts iegādāties pārtiku un zāles, nevakcinēti iedzīvotāji biežāk sāks izmantot sabiedrisko transportu, kas ir viena no vietām, kur inficēšanas iespējas ir krietni lielākas. Ne velti attiecībā uz sabiedrisko transportu tika noteikti ierobežojumi transportlīdzekļa piepildījumam. Taču līdz ar piedāvāto ierobežojumu ieviešanu, jārēķinās ar sabiedriskā transporta papildu noslodzi un pasažieru drūzmēšanos.

Nekonsekventa pieeja radīs neizpratni un haosu – jāatgriežas pie risinājuma, kas bija spēkā pirms mājsēdes

Turklāt nekonsekventa ierobežojumu pastiprināšana tirdzniecībā radīs kārtējo neizpratni kā nozarē, tā arī iedzīvotāju vidū. Pavisam nesen ilgstošu sarunu rezultātā tika panākts epidemioloģiski drošs risinājums, sadalot veikalus pirmās un otrās nepieciešamības grupās, attiecīgi nodrošinot tiem pieeju sarkanajā vai zaļajā režīmā. Šī kārtība pirms mājsēdes veiksmīgi darbojās un šobrīd ir skaidri saprotama visām iesaistītajām pusēm. Tikmēr piedāvāto izmaiņu ieviešana radīs jaunu sabiedrības neapmierinātības vilni, neizpratni un pat dusmas, kas ies pāri veikalu darbinieku galvām. Šāda situācija bija novērota Lietuvā, un atkārtot kaimiņu kļūdas, vēl vairāk saasinot situāciju sabiedrībā, būtu nepārdomāts solis. Jo īpaši tāpēc, ka Lietuvā ierobežojumu pastiprināšana nav devusi vēlamo rezultātu, saslimstībai turpinot pieaugt.

Smagāk skars reģionu iedzīvotājus

Jāņem arī vērā, ka Latvijā šādi ierobežojumi īpaši smagi skartu reģionālos tirdzniecības centrus un mazos uzņēmumus ārpus Rīgas, kuri atrodas šajās tirdzniecības vietās. Reģionos pirmās nepieciešamības preču veikalu ir mazāk, un iedzīvotājiem iespēja nopirkt pārtiku un medikamentus ir ierobežota. Iepirkšanās bieži vien tiek veikta lielāka formāta veikalos jeb mazajos tirdzniecības centros, kur papildus pārtikai pieejami arī citi ikdienā svarīgi pakalpojumi – aptiekas, optikas, medicīnas, zoo preču u.c. ikdienā nepieciešamo preču un pakalpojumu sniedzēji.

“Maxima” darbinieku vakcinācijas īpatsvars pārsniedz 80%

Esam izvirzījuši rūpes par savu apmeklētāju un darbinieku drošību kā prioritāti, stiprinot gan esošos drošības pasākumus veikalos, gan ieviešot virkni jaunu aktivitāšu. Tāpat lielu uzmanību esam veltījuši vakcinācijas aptveres veicināšanai darbinieku vidū, pēc savas iniciatīvas organizējot izbraukumu vakcināciju visos veikalos, īstenojot informatīvās kampaņas darbiniekiem un klientiem, tostarp iesaistot Latvijas labākos ārstus un epidemiologus. Esam cieši sadarbojušies ar atbildīgajām ministrijām, lai veicinātu vakcinācijas aptveri visā Latvijā. Uz šo brīdi uzņēmumā kopumā vakcinēto darbinieku īpatsvars pārsniedz 80%, kamēr vairākās struktūrvienībās tas jau ir 100%. Tāpēc vēlamies aicināt atturēties no sasteigtiem un nepārdomātiem lēmumiem, kas panāks pretējo efektu, pakļaujot nevajadzīgam riskam arī tos cilvēkus, kuri ir vakcinējušies.

“Maxima Latvija” ieskatā situācija, kad iedzīvotāju piekļuve pārtikai un medikamentiem tiek samazināta, nav pieļaujama. Uzņēmums rosina saglabāt pārtikas un medikamentu pieejamību ikvienam iedzīvotājam visos veikalos katru dienu, paliekot pie veikalu dalījuma zonās, kā tas bija noteikts un veiksmīgi ieviests pirms mājsēdes.

Foto: no arhīva