VARAM aicina KNAB izvērtēt Jelgavas novada domes ieceri iegādāties Lielvircavas kultūras namu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) aicina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju izvērtēt, vai Jelgavas novada domes iecere pirkt sadārdzinātu Lielvircavas kultūras namu ir atbilstoša likumam, informēja ministrijā.
VARAM norāda, ka attiecībā uz nekustamo īpašumu veikts novērtējums. Novērtējumā norādītā īpašuma cena ir būtiski zemāka nekā tā par kuru pašvaldība vēlas īpašumu iegādāties. Vērtējums veikts, izmantojot salīdzinājumus par citu līdzvērtīgu nekustamo īpašumu darījumiem tirgū.
Tajā teikts, ka šāda veida īpašumiem lauku reģionos ir zems pieprasījums. Ministrijas ieskatā, jāņem vērā arī tas, ka konkrētā ēkā ir celta 1981.gadā, tātad ar noteiktu nolietojumu. Tādējādi būtu izvērtējams ne tikai iegādes bet arī ilgtermiņa uzturēšanas un investīciju ieguldījums šīs ēkas uzturēšanā un atjaunošanā.
Ņemot vērā visu iepriekš minēto, VARAM uzskata, ka domes iecerētais darījums varētu būt neatbilstošs "Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma" prasībām.
Lai gan ministrija tika vērsusies pie pašvaldības, lūdzot šo darījumu nevirzīt un izpētīt situāciju plašāk, pašvaldība pagājušajā nedēļā jautājumu tika izskatījusi Finanšu komitejā un atbalstījusi darījuma slēgšanu.
Ministrijas rīcībā neesot instrumentu, lai apturētu šādu darbību, tādēļ ministrija vērsusies tiesībsargājošajās iestādēs par iespējamo darījuma izvērtēšanu.
Jau ziņots, ka ņemot vērā no VARAM vēstuli, Jelgavas novada dome trešdien neskatīja jautājumu par Lielvircavas kultūras nama iegādi, tiešsaistē paziņoja novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune (LZS).
Pašvaldībā skaidroja, ka jautājums par īpašuma iegādi ir "ceļojis" no attīstības plāniem, attīstības programmām un investīciju plāniem gadu no gada. Jau 2013.gadā, kad dome pirmo reiz lēma par Lielvircavas kultūras nama iegādi, uzraugošās iestādes iebilda, ka ilgtermiņa saistības nevar būt kultūras nama iegādes vērtas.
Pašvaldība turpināja telpas īrēt un 2016.gadā vēlreiz lēma par aizņēmuma ņemšanu. Arī tad, neskatoties uz aprēķiniem, cik izmaksātu jauna kultūras nama būvēšana, pašvaldībai aizņēmumu ņemt neļāva. Pašvaldība turpināja telpas īrēt.
2016.gada iedzīvotāju anketēšanā un aptaujā Platones pagasta iedzīvotāji esot norādījuši, ka atbalsta kultūras nama iegādi un uzskata to par būtisku nosacījumu Platones pagasta attīstībai. Līdzīgas norādes iezīmējas 2021.gadā veiktajā aptaujā, kuru projekta "Kopdare" gaitā par dažādiem jautājumiem veica projekta autori.
"Pašvaldība sagaida alternatīvus ieteikumus no uzraugošajām institūcijām, kas, iedziļinoties izvērtējumā vai pašvaldības iesniegtajos dokumentos, patiešām dialoga veidā var pašvaldību konsultētu, kas tad ir tas cits risinājums, ko pašvaldībai darīt," komentēja Caune.
Viņš sagaidītu, lai ministrija, kas pēc savas būtības ir nevis represīva iestāde pašvaldībām, bet gan uzraugošs padomdevējs un konsultants, spētu pašvaldībai atbildēt, kāds ir cits ieteikums un rosinājums pašvaldības turpmākajā darbībā. Pašvaldība vērsīsies pie Latvijas Pašvaldību savienības un, sadarbojoties ar KNAB, ir gatava sniegt visus aprēķinus un argumentus, taču līdz šim neviens neesot spējis uz šiem jautājumiem atbildēt, vien izteikt publiskus pārmetumus un kritiku.
"Pašvaldības iniciatīva Platones iedzīvotājiem sniegt tādas pašas līdzvērtīgas kultūras un vietējās kopienas aktivitāšu iespējas kā citos pagastos atkal paliek, karājoties gaisā," sacīja domes priekšsēdētājs.
Lēmums par īpašuma iegādāšanos vai neiegādāšanos būs jāpieņem jaunā sasaukuma domei.
Jau ziņots, ka VARAM pieprasījusi skaidrojumus Jelgavas novada pašvaldībai par plāniem atsavināt "Lielvircavas kultūras namu" un "Lielvircavas dzirnavas" par kopējo summu 500 000 eiro, kamēr īpašumu kopējā tirgus vērtība noteikta 3,67 reizes mazāka.
Latvijas Radio ziņoja, ka minētie īpašumi piederot lielzemniekam Uldim Antīpinam. Viņu un ilggadējo Jelgavas novada domes priekšsēdi Cauni saistot sena draudzība un jau iepriekš dome esot mēģinājusi šos īpašumus nopirkt.
Par iecerēto darījumu iepriekš aizrādījumus no valsts Jelgavas novads izpelnījās arī tāpēc, ka pašam naudas pirkumam nebija, un dome prasīja aizdevumu. Tagad lēmumprojekts paredz, ka 200 000 eiro dome samaksā mēneša laikā, bet vēl 300 000 eiro - līdz nākamā gada vidum.
Foto: no arhīva
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”