ZZ.lv ARHĪVS

Pagasta bibliotēka – vieta kopienas attīstībai

zz.lv

2021. gada 27. maijs 17:34

106
Pagasta bibliotēka – vieta kopienas attīstībai

Latvijas pagastu bibliotekāru 6. kongresā, kas tiešsaistē norisinājās šodien, 27. maijā, un ko organizēja Latvijas Bibliotekāru biedrība (LBB) un Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB), dalībnieki, piedaloties Kultūras ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas pašvaldību un bibliotēku pārstāvjiem, kā arī pārstāvjiem no izglītības un kultūras jomas, pieņemts Latvijas pagastu bibliotekāru 6. kongresa memorands “Pagasta bibliotēka – vieta kopienas attīstībai”.

Kongresa dalībnieki vienojušies, ka jau gadsimtu pagastu bibliotēkas ir Latvijas bibliotēku piramīdas pamats – tās ir kopienu centri, nodrošina informācijas, zināšanu un kultūras pieejamību un sniedz daudzveidīgus pakalpojumus iedzīvotājiem visā Latvijā. Pagastu bibliotēkas ir nozīmīgs atbalsts valsts un pašvaldību attīstībā – katrs bibliotēkā ieguldītais eiro ne tikai ļauj ietaupīt ikviena iedzīvotāja personiskos līdzekļus, bet arī iedvesmo savai izaugsmei, kā arī sniedz atbalstu tautsaimniecībai. Pagastu bibliotēkas ir atbalsta punkts vietējās kopienas saliedēšanā – visu sabiedrības grupu iekļaušanā un atvērtas vides nodrošināšanā, kā arī ir vidutājs iedzīvotājiem svarīgu jautājumu risināšanā. Pagasta bibliotēkas sniedz nozīmīgu ieguldījumu lokālās kultūrvides apzināšanā, izpētē un saglabāšanā, veicinot arī sabiedrības līdzdalību kultūras mantojuma nodošanā nākamajām paaudzēm un kvalitatīva brīvā laika pavadīšanā.

Pagasta bibliotēkas pilda nozīmīgu lomu sabiedrības pilsoniskās līdzdalības sekmēšanā un demokrātijas veicināšanā – tās piedāvā drošu un neitrālu informatīvo telpu un pārstāv sabiedrības intereses un vajadzības; un aicinām pašvaldību vadītājus un valsts institūciju pārstāvjus.

Nepieciešams atbalstīt pagasta bibliotēkas un piešķirt līdzekļus to attīstībai – krājuma veidošanai, e-resursiem, jaunu auditoriju piesaistei, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju un sistēmu nodrošināšanai, mūsdienu prasībām atbilstošām telpām un videi – ar mērķi sniegt līdzvērtīgas kvalitātes pakalpojumus visai sabiedrībai neatkarīgi no izglītības un sociālā stāvokļa, īpašu uzmanību veltot sociāli neaizsargāto iedzīvotāju grupām.

Tāpat vajadzīgs līdzsvarot un administratīvi teritoriālās reformas rezultātā nepamatoti nesamazināt esošo pagastu bibliotēku tīklu un bibliotekāru darba slodzi, kā arī nodrošināt bibliotekāra pienākumiem, kompetencei un kvalifikācijai atbilstošu atalgojumu un atbalstu profesionālai izaugsmei.

Savukārt ilgtspējīgu lēmumu pieņemšanā nepieciešams ievērot bibliotēku nozares standartus un vadlīnijas un konsultēties ar nozares profesionāļiem, tajā skaitā – Latvijas Bibliotēku padomi un reģionu galveno bibliotēku speciālistiem.

Jāsekmē pagasta bibliotēku iesaisti lokālās kultūrvides apzināšanā un izpētē ar nolūku saglabāt kultūras mantojumu, fiksēt tagadnes norises un spēcināt kopienu identitāti. Jāstiprina arī pagastu bibliotēku lomu sabiedrības medijpratības un informācijpratības veicināšanā un pilsoniskās līdzdalības sekmēšanā, tādējādi veicinot Latvijas kā demokrātiskas valsts attīstību.

Foto: no arhīva