ZZ.lv ARHĪVS

Kas ir dermatologs un kādos gadījumos šis ārsts palīdzēs

2021. gada 25. marts 00:00

230
Kas ir dermatologs un kādos gadījumos šis ārsts palīdzēs

Kas ir dermatologs? Vienkārši runājot, dermatologs ir ādas ārsts. Šī speciālista pārziņā ir visas saslimšanas, kas skar mūsu lielāko orgānu ādu, kā arī nagus, matus un gļotādu. Vēl dermatologs veic arī seksuāli transmisīvo slimību diagnostiku un ārstēšanu.

Vai pievēršat uzmanību savas ādas veselībai?
Dermatologu darba pieredze liecina, ka daudzi no mums diemžēl nepietiekami pievērš uzmanību savas ādas veselībai un neuztver nopietni simptomus un izpausmes, kas novērojamas uz ādas. Nieze, izsitumi, ādas sausums, jauni veidojumi – tie un vēl daudzi citi simptomi patiesībā ir būtiski un jāatrāda ārstam, jo pat aiz šķietami nevainīgām pazīmēm var maskēties nopietnas un agresīvas ādas saslimšanas, piemēram, ādas vēzis, kas agrīnās stadijās var būt ar niecīgiem simptomiem, kurus atpazīt spēs tikai dermatologs, veicot dermatoskopiju un citas izmeklējumu metodes.

Kādu simptomu gadījumā, jāvēršas pie dermatologa
No vizītes pie dermatologa noteikti nevajag baidīties, jo šī ārsta arsenālā nav sāpīgu un nepatīkamu izmeklēšanas metožu, visbiežāk tiek izmantota tikai dermatoskopija – ādas apskate daudzkārtējā palielinājumā. Vizīti pie dermatologa noteikti nevajag atlikt, ja esat sastapušies ar kādu no šādiem simptomiem:

  • uz ādas parādījušies jauni veidojumi;
  • dzimumzīme vai cits veidojums mainījis izmēru, krāsu, sācis asiņot;
  • ādas veidojums ticis traumēts un nedzīst;
  • uz ādas ilgstoši ir izsitumi;
  • ir pastāvīga ādas nieze, sausums, zvīņošana;
  • nags vai nagi mainījuši krāsu vai formu;
  • ir problemātiska sejas āda (izsitumi, akne u. c.);
  • ir aizdomas par seksuāli transmisīvām saslimšanām.

Dermatologs vizītes laikā veiks ādas apskati daudzkārtējā palielinājumā. Ja tiks diagnosticēta kāda ādas saslimšana, ārsts nozīmēs atbilstošu ārstēšanu. Savlaicīga diagnostika ādas slimību gadījumā ir ļoti būtiska, jo ir lielāka iespējamība, ka izdosies uzlabot ādas stāvokli vai pilnībā novērst slimību, ja vien tā nav hroniska un neārstējama. Bet arī šādos gadījumos ir būtiski diagnosticēt ādas saslimšanu, jo dermatologa rīcībā ir metodes, kā būtiski uzlabot dzīves kvalitāti un mazināt traucējošos simptomus.

Bieži vien ar ādas slimībām un nepilnībām cilvēki samierinās un pacieš tās kā daļu no ģenētiskā mantojuma, nemaz nemeklējot to cēloņus un iespējas uzlabot ādas veselību. Šobrīd medicīnā ir pieejamas dažādas metodes un medikamenti, arī kosmetoloģiskas procedūras, kas var sekmīgi palīdzēt. Ar ādas stāvokli ir saistīts arī psiholoģiskais stāvoklis un pašapziņa, tāpēc, ja ir kauns par ādas izskatu, noteikti ir vērts konsultēties ar dermatologu.

Kāpēc vēlamas profilaktiskas ādas pārbaudes
Dermatologs būtu jāapmeklē arī tad, ja nav konkrētu sūdzību par ādas veselību. Profilaktiskās pārbaudēs varat pārbaudīt savu āda veselību un pārliecināties, ka nekas aizdomīgs nav palicis nepamanīts, jo ādas saslimšanas ir viltīgas. Regulāri ieteicams veikt dzimumzīmju pārbaudes, jo ar tām saistīts melanomas veidošanās risks. Tāpat, konsultējoties ar dermatologu, varat atrast labāko pieeju savas ādas kopšanai un aizsardzībai, balstoties uz ādas tipu, dzīvesveidu un citiem faktoriem.

Profilaktiskas pārbaudes pie dermatologa vēlamas:

  • ja ģimenē bijušas ādas saslimšanas, piemēram, ādas vēzis;
  • ja diagnosticēta kāda hroniska ādas slimība;
  • pirms un pēc sauļošanās sezonas;
  • ja uz ķermeņa ir daudz dzimumzīmju un citu ādas veidojumu;
  • ja dzīvesveids vai darba apstākļi saistīti ar paaugstinātu risku ādas veselībai.