"Europeana" - brīvpieejas resursi par Jelgavu un Latviju
Jelgavas pilsētas bibliotēkā sākta jauna rubrika par Jelgavas un apkārtnes ievērojamām personām, zināmiem un mazākzināmiem notikumiem, aizraujošiem faktiem un jaunumiem Jelgavas un tās apkārtnes novadpētniecības jomā. Rubrikā bibliotēka iepazīstina ar "Europeana" – brīvpieejas resursiem par Jelgavu un Latviju, informē bibliotēka.
"Europeana" ir Eiropas digitālā bibliotēka, muzejs un arhīvs vienuviet. Tā ir digitālā platforma, kas nodrošina bezmaksas tiešsaistes piekļuvi vairāk nekā 62 miljoniem digitalizētu priekšmetu, tajā skaitā grāmatām, gleznām, filmām, skaņas ierakstiem, fotogrāfijām, arhīvu ierakstiem un citiem materiāliem. Informāciju platformā ievietojušas vairāk nekā 2300 sadarbības organizācijas 29 valodās no visām Eiropas dalībvalstīm.
Par Jelgavu Eiropas digitālajā bibliotēkā pieejami vairāki simti fotogrāfiju, Jelgavas laikrakstu sējumi, Jelgavā izdotas un jelgavnieku sarakstītas grāmatas, gleznas, dokumenti, sadzīves priekšmeti un citi materiāli. Unikāla kataloga funkcija ir arī iespēja redzēt, kas kaimiņvalstīs Lietuvā, Igaunijā un visā Eiropā uzkrāts par Jelgavu, piemēram, ļaujot apkatīt Jelgavas pilsētas plānu ŠEIT, kas glabājas Bavārijas Valsts bibliotēkā, Lietuvas Bankas Naudas muzejā pieejamo Jelgavas pilsētas valdes trīskapeiku banknoti ŠEIT, Igaunijas laikrakstu rakstīto par Jelgavu ŠEIT.
Jelgavas vēstures interesenti aicināti izmantot skenētos Jelgavas laikrakstus, lasīt tekstus senā un mūsdienu drukā, skatīt attēlus, reklāmas, dodoties aizraujošā ceļojumā laikā un telpā, piedzīvojot simts un vairāk gadu senus notikumus tepat Jelgavas ielās.
Par Latviju informāciju pievienojuši muzeji, iekļaujot materiālus no Nacionālā muzeju krājuma kopkataloga (ŠEIT) un Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālās kolekcijas (ŠEIT). Eiropas digitālajā bibliotēkā ir pievienoti arī unikāli resursi, piemēram, Jelgavas periodiskie izdevumi, kas elektroniskā formā ir apskatāmi tikai "Europeana".
"Europeana" digitālā platforma pieejama ŠEIT (pamata versija) un ŠEIT (jaunā versija). Abās platformas versijās ir vienāds informācijas daudzums, bet atšķiras informācijas meklēšanas un atlases iespējas. Jaunajā versijā ērti atlasīt informāciju pēc pievienotājvalsts un priekšmeta, piemēram, var atlasīt visas grāmatas latviešu valodā, visus latviešu laikrakstus, visas fotogrāfijas par Latviju, kā arī vispārīgi meklēt par Jelgavu, par Mītavu.
Eiropas digitālo bibliotēku "Europeana" ir dibinājusi Eiropas Komisija, ar mērķi dot cilvēkiem iespēju iepazīt Eiropas kultūras bagātības un sekmēt inovācijas kultūras mantojuma jomā.
Jelgavas pilsētas bibliotēka, aicinot izzināt digitālās bibliotēkas materiālus, piedāvā iepazīties ar atlasītiem Jelgavā izdotiem laikrakstiem no 20. gadsimta pirmās puses:
Jelgavas 1924. gada laikraksti "Patiesība" (kopā 146 numuri) ŠEIT;
Jelgavas 1905. gada laikraksti "Spēks" (11) ŠEIT;
Jelgavas 1905. gada laikraksti "Tēvija"(52) ŠEIT;
Jelgavas 1941.-1944. gada laikraksti "Zemgale" (894) ŠEIT;
Jelgavas 1924-1940 gada laikraksts "Zemgales Balss" (3640) ŠEIT;
Jelgavas 1919-1924 gada laikraksts "Zemgalietis" (1411) ŠEIT.
Foto: Jelgavas pilsētas bibliotēka
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”