Ziemas sezona ir klāt - Vai tavs auto ir tai gatavs?
Pavisam nemanot, ziemas sezona ir pielavījusies ar aukstumu sniegu un ledu. Šādi laikapstākļi neapšaubāmi ietekmē katru no mums, tai skaitā, auto īpašniekus. Tāpat, kā mēs paši parūpējamies par atbilstošas ziemas garderobes izvēli, arī mašīna ir jāsagatavo aukstajam laikam. Ielūkojies šajā rakstā, lai pārliecinātos, ka esi izpildījis visus svarīgākos uzdevumus sava spēkrata aprūpēšanai aukstajā laikā.
1. Ziemas riepas un to kvalitāte
Pirmā lieta, kas daudziem šoferiem nāk prātā, domājot par savu transportlīdzekli ziemas laikā, ir sezonai piemērotu riepu montāža. Ikvienam mašīnas īpašniekam jāzina “mazais reizrēķins”, proti, ka visiem auto, kuru pilnā masa ir līdz 3,5 tonnām, ziemas riepas ir obligātas no 1. decembra līdz 1. martam, turklāt to protektoru minimālajam dziļumam jābūt vismaz 4 mm.
2. Veic akumulatora pārbaudi un apkopi
Laikapstākļi ziemā ir auto akumulatora ļaunākie ienaidnieki. Aukstais gaiss un mitrums pasliktina mašīnas baterijas efektivitāti, kas arī rada grūtības iedarbināt spēkratu īpaši aukstā laikā.
Lai pārliecinātos par akumulatora darbspējām, pirms ziemas sezona ir sākusies pilnā sparā, tos vajadzētu pārbaudīt vai nu servisā, vai arī ar speciāli šim mērķim paredzētu testēti. Tas nosaka, kāda ir atlikusī starta strāva, ko nodrošina akumulators, kā arī mēra lādēšanas pakāpi. Ja starta strāvas apjoms ir vismaz 60%, tad ar šo bateriju vajadzētu pietikt arī esošajai ziemai. Taču, ja rādītāji ir slikti, ieteicams iegādāties jaunu akumulatoru.
Atceries arī notīrīt akumulatoru, it īpaši savienojuma vietas, kur biežāk uzkrājas nosēdumi, kas var pasliktināt darbības efektivitāti.
3. Pārbaudi bremzes
Gudra un atbildīga auto sagatavošana ziemai nav iedomājama bez bremžu pārbaudes, jo tās tiešā veidā saistītas ar mūsu un citu satiksmes dalībnieku drošību uz ceļa. Kvalitatīvām bremzēm jāspēj apstādināt automašīnu uz dažādiem ceļiem, tai skaitā, sniegotiem un apledojušiem.
Vēlams doties pie profesionāla meistara, kas pārbaudīs, vai bremžu sastāvdaļas nav pārāk nodilušas vai bojātas. Tāpat atceries, ka čīkstoša, čirkstoša vai cita dīvaina skaņa bremzēšanas laikā var liecināt par to, ka bremzes vajadzētu pēc iespējas ātrāk pārbaudīt.
4. Rūpes par auto krāsu
Ziemā automašīna tiek pakļauta dažādu apstākļu ietekmei, kas var sabojāt virsbūves izskatu. Īpaši jāuzmanās no sāls, kas veicina rūsēšanu. Lai pasargātu mašīnas krāsu ziemas laikā, pirmkārt, to vajadzētu regulāri mazgāt. Ja bieži pārvietojies ar auto pa “sālītām” ielām, auto mazgāšana ziemā vismaz reizi nedēļā ir obligāts uzdevums. Tādā veidā pasargāsi gan riteņus, gan arī spēkrata virsbūvi no sāls un netīrumu ietekmes.
5. Ziemas auto šķidrumu pārbaude un uzpildīšana
Nav noslēpums, ka zema gaisa temperatūra ietekmē arī visus auto šķidrumus, sākot ar motoreļļu, beidzot ar vējstiklu tīrīšanas šķidrumu. Tādēļ vērts parūpēties par to pārbaudi un uzpildīšanu.
Ziemai piemērotās motoreļļas parasti apzīmētas ar burtu W (Winter). Savukārt cipars burta priekšā saistīts ar viskozitātes klasi, proti, minimālo temperatūru, kādā eļļa saglabā savas īpašības.
Antifrīzs rūpējas par dzinēja dzesēšanu, tādēļ vērts pārbaudīt gan šī šķidruma kvalitāti, gan arī visas dzesēšanas sistēmas darbību.
Vējstikla tīrīšanas šķidrums ziemā arī atšķiras no tiem veidiem, kas piemēroti vasarai. Ziemas apstākļiem pielāgotais šķidruma sastāvs pasargā to no sasalšanas arī zemā temperatūrā (vislabāk līdz -20 grādiem).
Un, visbeidzot, pārbaudi arī, vai bremžu šķidrums ir pietiekamā daudzumā, un, ja nepieciešams, veic tā uzpildi.
6. Vējstikla tīrītāja slotiņu nomaiņa
Ziemas sezonā logu tīrītāji tiek pakļauti pamatīgai slodzei, jo tiem jāspēj atbrīvot vējstiklu gan no sniega, gan nereti arī ledus. Ideālā gadījumā tīrītāja slotiņas vajadzētu mainīt katru gadu, pirms ziemas iestāšanās.
7. Redzamība sliktos laikapstākļos
Braucot tumsā vai sniegputenī, mēs īpaši paļaujamies uz mūsu automašīnas gaismu kvalitāti. Tādēļ ir svarīgi pārbaudīt, vai visas gaismas darbojas pareizi, kā arī, protams, vajadzētu rūpīgi notīrīt lukturus.
Atceries, ka drošība uz ceļa sākas jau ar mūsu atbildību un pareizo rīcību, gatavojoties braucienam. Tāpēc pārliecinies, ka esi sakārtojis visus ar spēkratu saistītos dokumentus, tai skaitā, vai OCTA polise ir derīga, un Tu par to nevajadzīgi nepārmaksā.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”