Noslēgusies akcija “Apglezno un nobildē arī tu savu pastkastīti!” (FOTO)
Noslēgusies “Bilžu Biroja” rīkotā mūzikas un mākslas festivāla “Bildes” 35 gadu jubilejai veltītā akcija “Apglezno un nobildē arī tu savu pastkastīti!”. Tajā iesūtītas 412 mākslinieciskotu pastkastīšu un 303 pastkastīšu maketu fotogrāfijas no 73 Latvijas pilsētām un novadiem. Visaktīvāk akcijā iesaistījās Jelgavas, Liepājas un Tukuma novada iedzīvotāji. Tālākā pastkastīte tapusi Krievijas Federācijā, un to darinājusi latviešu valodas un kultūrvēstures skolotāja Ilona Saverasa. Savukārt Briseles latviešu nedēļas nogales skolā tapa pastkastīšu maketi, informē “Bilžu Biroja” pārstāve Tija Auziņa.
Darbu tapšanā izmantotas dažādas tehnikas – gleznošana, dekupāža, tamborēšana, kolāžu veidošana, pat kokgrebšana un kalšana. Arī tēmas bijušas dažādas – sākot ar melnbaltiem ģeometriskiem un abstraktiem tēlojumiem līdz pat krāsainiem dzīvās dabas un ainavu attēliem. Tās radītas gan pašiem sev, gan arī kā sirsnīgas dāvanas tuviniekiem un draugiem.
Pēc akcijai iesūtīto pastkastīšu foto galerijas aplūkošanas prieku par akcijas rezultātiem pauž Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte: “Brīnišķīgs ceļojums pa Latviju, iepazīstot tik daudzus visu paaudžu Latvijas ļaudis, kuri, labprāt atsaucoties idejai, ir spējuši iedzīvināt savu radošo potenciālu, padarot savu un kopējo dzīves telpu sakoptāku, krāsaināku.
Ar savu rīcību esat kļuvuši par iedvesmas un prieka avotu citiem. Katrs esat cilvēks – radītājs, par ko katram no jums - īpašs paldies!
Pasta kastītēm būt kā būtiskam elementam cilvēku sadzīvē un Latvijas kultūras ainavā!”
Akcijas žūrijas pārstāvis, metālmākslinieks Arvīds Endziņš: “Durvis, ceļa gals, pastkastīte ir pirmie, ko ieraugam dodoties ciemos vai atgriežoties mājās. Katrai lietai ir savs uzdevums un funkcija. Protams, labai lietai galvenais ir ērti kalpot saimniekam, tomēr bez lietām mums ir arī citas vērtības. Viena no tām – kopā radīšanas prieks ģimenes lokā, draugu pulkā, ar kaimiņiem. Ir jauki, ja pastnieks nes avīzes uz pastkastīti ar kaķi, balodi, ābeļziediem vai Vinniju Pūku. Latviešu valodā taču sakām – pastkastīte, nevis kaste. Tā silti un mīļi.”
Akcijas gaitā apgleznotas kā privātās, tā arī kopējās daudzdzīvokļu māju pastkastītes. Ne vienas vien mājas iedzīvotāji darbojušies kolektīvi, lai atsvaidzinātu un padarītu priecīgāku savas mājas kāpņutelpu.
Pie mākslinieciskotām pastkastītēm tikušas arī 20 iestādes un uzņēmumi, tai skaitā arī 7 bibliotēkas, vairākas izglītības iestādes, pašvaldību pārvaldes, tūrisma apskates objekti u.c.
Latvijas skolās norisinājās pasākumi akcijas aktivizēšanas pasākumi “Ja man būtu pastkastīte…”. Tajos bērni tika aicināti iztēloties savu sapņu pastkastīti un veidot tās maketu, izmantojot, piemēram, kurpju kastes. Attālināto mācību, kā arī vasaras prakšu laikā akcijā iesaistījās Aizkraukles Mākslas skola, Baldones Mākslas skola, Krāslavas Varavīksnes vidusskola, Krimuldas Mūzikas un mākslas skola, Mērsraga Mūzikas un mākslas skola, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola, Priekules Mūzikas un mākslas skola, Vecumnieku mākslas skola, vokālā studija “Nots” no Rīgas un citas interešu un izglītības iestādes. Īpaši aktīvi darbojās Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzija un mākslas skolotāja Dace Lejēja, kuras skolēni sagatavoja 143 pastkastītes un 218 pastkastīšu maketus: “Pastkastīšu dizainu veidošana Covid-19 pirmā viļņa karantīnas laikā mums visiem bija izaicinājums. Skolēniem bija jāstrādā attālināti - jāapseko savas pastkastītes, jārunā ar vecākiem vai namu pārvaldniekiem, jārada pastkastes dizains, jāuzzīmē skice, jāpievieno apraksts un jādalās sociālajos tīklos ar savu veikumu akcijas laikā, mācoties izmantot tehnoloģijas un prezentēt savu veikumu. Tas bija projekts 2,5 mēnešiem – no ideju skices līdz gatavam dizaina objektam.
Jauki, ka skolēnu vecāki uzticējās savu bērnu mākslinieciskajām aktivitātēm un atļāva dizainēt savas mājas pastkastītes, kuras tagad rotā sētu vārtiņus un māju sienas, lai arī pastnieku iedvesmotu viņa ikdienas darbā. Daudzas pastkastītes aizceļoja arī pie skolēnu vecvecākiem un nu silda veco ļaužu sirdis. Paldies, spīdolēni, ka mums izdevās mākslu radīt lietderīgi un iedvesmot arī citus!”
Savukārt pašvaldības un kultūras nami aicināja pastkastītes apgleznot vietējos iedzīvotājus. Pastkastīšu apgleznošanas pasākumā “Mēs savam Briežuciemam” vietējie iedzīvotāji atjaunoja un mākslinieciskoja pastkastīšu kompleksu pie bijušās pasta ēkas, kā arī vairākas daudzdzīvokļu māju un privātās pastkastītes. Briežuciema kultūras darba organizatore Zita Mežale stāsta: “Cilvēku laukos kļūst arvien mazāk, bet tie, kuri te dzīvo un strādā, ir sava pagasta un Latvijas patrioti! Lauku cilvēki ir talantīgi, radoši, daudzas mājas ir sakoptas, lauki apstrādāti, mēs lepojamies ar savu pagastu un ļaudīm.
Pasta kastīšu atjaunošanas ideju pagastā ierosināja tautas nams un iedzīvotāji atsaucās. Ceram, ka nākotnē pasta kastīte nekļūs par kultūrvēstures mantojumu, bet tai būs praktisks pielietojums! Bet ja tomēr tā notiks, pie bijušās pasta ēkas uzstādītais kastīšu jumtiņš un apgleznotās pasta kastes kalpos arī kā vēstures liecinieki.”
Pastkastīšu apgleznošanas pasākumi notika arī Ceraukstes bibliotēkā, Zemītes pagastā, Penkules pagastā, Līgatnē, Tumes pagastā, Jūrkalnē, Popes pagastā un citur. Pasākuma “Ogre ceļo” atklāšanā Ogres Novada Kultūras centrā pastkastītes apgleznoja mūziķi Antra Stafecka, Alex, Toms Kalderauskis un Gunārs Meijers.
Liepājas Karostas festivāla plenēra laikā mākslinieki apgleznoja pastkastītes, kuras nu rotā dažādus pilsētas uzņēmumus. Savas pastkastītes apgleznoja arī liepājnieki Ābeļu ielā, atverot savu pastkastīšu galeriju. Galerijas veidošanas un atvēršanas pasākuma organizēšanā un konsultēšana cītīgi iesaistījās māksliniece, dizainere Zigrīda Atāle.
Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe komentēja akcijas norisi: “Jau teju 400 gadus cilvēki Latvijas teritorijā izmanto publiskā pasta pakalpojumus. Lai gan daudzi uzskata, ka šis ir sociālo tīklu laikmets, vēl arvien mums ir ap miljons pasta kastīšu. Vai tikai informācijas un mazu sūtījumu saņemšanai? Daudzviet, pa Latviju braukājot, redzu, ka tās kalpo arī kā vides objekti, savas vietas īpašo atpazīšanas zīmju rādītājas, amatu prasmju liecinieces, norādes zīmes. To redzam arī šajā akcijā, kad vairāk par 300 pasta kastītēm ieguvušas jaunu ietērpu. Tik simpātiska ir Ābeļu ielas Liepājā akcija! Ne tikai glītas pastkastītes, bet arī kaimiņu kopābūšana, ābolu našķu degustēšana. Prieks, ka Sēmes rozes tagad zied arī pie pagasta pārvaldes ēkas uz pastkastītes! Dažviet uz pastkastītēm var nolasīt saimnieku arodus, nojaust aizraušanās, atpazīt ciema mīluļus...”
Domājot par sarežģīto laiku, kurā risinājās akcija, Latvijas Nacionālās bibliotēkas komunikācijas vadītājs Augusts Zilberts teic: “Dzīvošana laikā, kas saistās ar dažādiem ierobežojumiem, ir veicinājusi to, kam agrāk trūcis laika, apņēmības vai prasmju. No aktivitātēm sociālajos medijos redzam, ka cilvēki kļuvuši radošāki, vairāk laika pavada dabā, kā arī savā nelielajā sabiedriskajā burbulī kopā ar ģimeni un ļoti tuviem draugiem vai kolēģiem. Pastkastīšu apgleznošanas akcija apvieno visu iepriekšminēto, rezultātā radot darbus, kas ir gan praktiski noderīgi, gan priecē apkārtējos. Cerīgs un pozitīvs skats uz ikdienu šobrīd mums visiem ir ļoti nepieciešams, un pastkastītes to nodrošinās arī ilgtermiņā, vienlaikus atgādinot par savdabīgo 2020. gadu. Man ir patiess prieks, ka akcijai atsaucās arī bibliotēkas, kārtējo reizi apliecinot, cik bibliotēku darbinieki ir radoši un daudzpusīgi."
Par akcijas rezultātiem priecīga ir arī Latvijas Kultūras akadēmijas Mākslas vēstures docente, ielu mākslas pētniece Zane Grigoroviča: “Ikviens cilvēks ir apveltīts ar radošuma dzirksti. Daži šo dzirksti pārveido lielā gaismā, veltot mūžu mākslai, daži to apslāpē, atstāj gruzdam. „Bilžu Biroja” rīkotā akcija sniedza iespēju ne vien profesionāliem māksliniekiem, mākslas skolu audzēkņiem, bet arī jebkuram, kurš otu nav turējis rokās garus gadu desmitus, atcerēties, ka, zīmējot un gleznojot, var sagādāt prieku sev un ģimenei. Apsveicama ir viņu drosme savu veikumu eksponēt neaptverami lielā „izstāžu zālē”, novietojot apgleznoto pastkastīti ceļa galā, pie žoga vai kāpņu telpā, tā radot prieku daudziem.
Katra apgleznotā pastkastīte ir ne tikai jūsu nama vizītkarte, tajā jūs esat atklājuši savas vērtības, savu gaumi, mēģinājuši radīt skaisto, svarīgo. Vienlaikus jūsu apgleznotās, rotātās un izveidotā pastkastītes ir mūsu laikmeta zīmju dokumentētājas.
Pēdējā laikā daudzas Eiropas pilsētas piesaista tūristus arī ar ielu mākslu. Tūrisma ceļvežos tiek iezīmētas vietas, kur var apskatīt apgleznotus namus, reizēm papildinātus ar asprātīgiem uzrakstiem. Ļoti iespējams, ka, ceļojot pa Latviju, kāds izvēlēsies apskatīt tieši Jūsu pastkastīti.”
Pēc akcijas noslēguma “Bilžu Birojs” un “Bilžu” mākslinieku žūrija izvērtēja iesūtītos darbus un atzīmēja interesantāko darbu autorus, piešķirot arī īpašās mākslinieku balvas: Mārtiņš Dunajevs no Jelgavas (mākslinieka Jāņa Straupes balva), Emīlija Anna Kalniņa no Smiltenes novada (mūziķa, aktiera Vara Vētras balva), Teiksma Luīze Dīriņa no Ādažu novada (mākslinieces Ineses Mailītes balva), Inga Romule no Dagdas novada, Linda Katrīne Rēriha no Dundagas novada, Solveiga Kļaviņa no Gulbenes novada, Agate Mūrniece no Alūksnes novada, Aiga Skrastiņa-Zommere no Jelgavas novada, Gabriela Zalcmane no Ozolnieku novada, Ērika Māldere un Ēriks Lenkevics no Vecpiebalgas novada, Igors Petunovs no Aglonas novada, Paula Mellīte un Rūdolfs un Māra Marta Brikmaņi no Līgatnes novada, Māra Bērziņa no Gulbenes novada, Erlands Mercs no Jelgavas, Anda Sproģe no Vecumnieku novada. Vēl mākslinieku balvas saņēma arī Beatrise Dērica no Jelgavas (mākslinieces Maijas Rezenbergas balva), Klaudija Frolova no Varakļānu novada (mūziķa Raimonda Bartaševica balva) un Līga Romančuka no Rēzeknes novada (mākslinieka, daiļkrāsotāja, dizainera Arvīda Plokštas balva).
Izvērtējot akcijas jaunāko dalībnieku veikumu, balvas no festivāla “Bildes” ilggadējā sadarbības partnera “Pure Chocolate” saņems: Alise un Kristers Ābeles no Kandavas novada, Alise Cibiņa no Jaunjelgavas novada, Gabriela Eiduka no Madonas novada, Ramona Kaktiņa no Jaunjelgavas novada, PII "Auseklītis" grupas "Mārītes" audzēkņi no Alojas novada, Ilze un Jēkabs Prūši no Jaunpiebalgas novada, Šarlote Skrible no Dundagas novada. Balvu saņems arī PII “Lācītis” kolektīvs no Jelgavas.
Norisinājās arī “Facebook” lietotāju balsojums. Tajā vislielāko balsu skaitu un draugu atbalstu guva Inga Romule no Dagdas novada, Paula Justīne Veidemane no Baldones novada un Teiksma Luīze Dīriņa no Ādažu novada.
Akcijas informatīvie atbalstītāji noteica savas simpātijas. Par mediju favorītiem kļuva: Arvīds Šroms no Ludzas novada, Linga Krihnere no Liepājas, Solveiga Kļaviņa no Gulbenes novada, Gita Ozola no Tukuma novada, Karīna Vīnerte no Talsu novada, Teiksma Luīze Dīriņa no Ādažu novada, Igors Petunovs no Aglonas novada, Mārtiņš Dunajevs no Jelgavas, Patrīcija Krūče no Liepājas, Alfrēds Lapetrovs no Rīgas, Alise Rimkēviča no Jelgavas, Paula Dravniece no Jelgavas. Viņi saņems dāvanas no laikrakstiem “Vietējā Latgales Avīze”, “Dzirkstele”, “Neatkarīgās Tukuma Ziņas”, “Rīgas Apriņķa Avīze”, “Latgales Laiks” un “Zemgales Ziņas”, kā arī izdevniecības “Santa”. Dāvanas no laikraksta “Latvijas Avīze” saņems Kristiāna Prenclava no Ādažu novada, Kristīne Ķauķīte no Amatas novada, Solveiga Kļaviņa no Gulbenes novada, Mārtiņš Dunajevs no Jelgavas, Tomass Kārlis Upmanis no Jelgavas, Ieva Renāte Pētersone no Ozolnieku novada, Anete un Zane Krautmanes no Kandavas novada, Patrīcija Krūče no Liepājas, Arvīds Šroms no Ludzas novada, Laura Buka no Tukuma novada.
Latvijas pašvaldību savienība izvirzīja savu TOP 5: Arvīds Šroms no Ludzas novada, Elvo Dobelis no Aizputes novada, lietišķās mākslas pulciņš “Čaklās rokas” no Tukuma novada, Brigita Čebatarova no Vecumnieku novada, Solveiga Kļaviņa no Gulbenes novada.
Balvas no Latvijas Nacionālā kultūras centra saņems: Ilona Saverasa no Baškortostānas Republikas Krievijā, Teiksma Luīze Dīriņa no Ādažu novada, Igors Petunovs no Aglonas novada, Elvo Dobelis no Aizputes novada, Elizabete Silava no Jelgavas, Līva Pekarska no Jelgavas novada, Inga Romule no Dagdas novada, Zigrīda Atāle no Liepājas, Gabriela Eiduka no Madonas novada, Niks Rūdolfs Neija no Ozolnieku novada, Uldis un Mārcis Stepiņi un Sigita Veide no Rojas novada, Sintija Strazdiņa no Tukuma novada, Sigita Kanča un Lāsma Reine no Varakļānu novada, Ērika Māldere un Aigars Lenkevičs no Vecpiebalgas novada, Normunds Liepnieks no Ventspils novada.
Latvijas Nacionālā bibliotēka, īpaši vērtējot bibliotēku veikumu akcijas laikā, vēlas atzīmēt Vecpiebalgas novada bibliotēkas un Kokneses novada Iršu pagasta bibliotēkas pastkastītes.
Ņemot vērā pašreizējo situāciju, festivāls “Bildes” savas 35. jubilejas svinības ir pārcēlis. Tāpēc balvas un krāsainus paldies akcijas dalībnieki ar VAS “Latvijas pasts” starpniecību saņems savās atjaunotajās, mākslinieciskotajās pastkastītēs.
Akcijai iesūtīto darbu fotogrāfijas un citas akcijas aktualitātes atrodamas mūzikas un mākslas festivāla “Bildes” “Facebook” lapā – @FestivalsBildes – un festivāla lapā www.bildes.lv.
Lai prieks rada prieku!
Foto: no arhīva un publicitātes
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”