ZZ.lv ARHĪVS

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā skatāma Hanta Slonema darbu izstāde

zz.lv

2020. gada 24. oktobris 10:46

159
Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā skatāma Hanta Slonema darbu izstāde

No 23. oktobra līdz 29. novembrim Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā skatāma starptautiski atzīta amerikāņu mākslinieka Hanta Slonema personālizstāde "Maģiskā pasaule". Amerikas Savienoto Valstu mākslinieku darbi līdz šim Jelgavā nav izstādīti, un šajā reizē apmeklētājiem būs iespēja novērtēt vienu no Ņujorkas atpazīstamākajiem ekspresionistiem.

"Plānojot Hanta Slonema darbu izstādes Latvijā, tās bija iecerēts aizvadīt trīs pilsētās – Rīgā, Daugavpilī un Jelgavā. Šovasar darbi pirmoreiz bija skatāmi Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, un nu tie ir nonākuši pie mums, tāpēc esam pagodināti būt starp pirmajiem muzejiem Latvijā un visā Baltijā, kur apskatāmi starptautiski atzītā mākslinieka darbi," uzsver Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktores vietniece darbā ar sabiedrību Marija Kaupere. Viņa piebilst, ka izstādē apskatāmas aptuveni 50 gleznas, kuras apmeklētāji varēs iepazīt arī īpaši Jelgavai sagatavotā darbu katalogā, informē Jelgavas pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē. 

H.Slonems ir starptautiski atzīts amerikāņu gleznotājs, tēlnieks un grafiķis. Dabas un savu 60 mājās dzīvojošo putnu iedvesmots, H.Slonems ir ieguvis plašu atpazīstamību kā mākslinieks ar izteiktu neoekspresionisma rokrakstu. Vislielāko slavu viņam atnesušas krāsainās darbu sērijas, kurās figurē truši, taureņi un tropu putni, kas veido personālizstādes nosaukumā piesaukto maģisko pasauli, taču mākslinieka daiļradē atrodamas arī lielizmēra skulptūras, un viena no viņa sirdslietām, kas kalpo arī kā radoša izpausme, ir vēsturisku namu restaurēšana. 

Mākslinieks par savu daiļradi saka: "Manas gleznas nav nedz naratīvas, nedz smalki izstrādātas, bet dziļi iesakņotas gleznošanas procesā. Krāsu izvēle, spontānie triepieni un ieskrāpētais svītrojums ir rezultāts nemitīgai aizrautībai ar krāsas manipulācijām un uzklāšanas veidiem. Krusteniskais svītrojums raisa asociācijas ar gobelēnu, process līdzinās aušanai. Es iepludinu krāsas, atklāju gleznojumu, iezīmēju, lai ielaistu gaismu. Vienas krāsas līmeņa vietā jūs redzat aptuveni piecus." Krāsaino darbu un to izpildījuma dēļ H.Slonemu nereti salīdzina ar leģendāro popārta ikonu Endiju Vorholu, un pasaulslavenā mākslinieka ietekmi neslēpj arī pats autors. 

Viņa darbi izstādīti vairāk nekā 350 galerijās un muzejos visā pasaulē un pārstāvēti 250 muzeju kolekcijās, ieskaitot Metropolitēna mākslas muzeju, Solomona R.Gugenheima muzeju un Vitnija Amerikas mākslas muzeju Ņujorkā. H.Slonems regulāri eksponē savus darbus gan publiskai, gan privātai apskatei visā pasaulē un ir saņēmis daudzus nacionāla un starptautiska mēroga apbalvojumus un godalgas, tostarp ASV Nacionālā mākslas atbalsta fonda grantu un Sanktpēterburgas Repina institūta medaļu. Par savām mājām mākslinieks sauc gan Ņujorku, gan Luiziānu, taču iedvesmu darbiem veicinājis arī pavadītais laiks Havaju salās, Nikaragvā un Meksikā. 

Izstādes apmeklētāji aicināti būt atbildīgi un ievērot valstī noteiktās fiziskās distancēšanās un epidemioloģiskās drošības prasības. Būtiski ņemt vērā, ka no 14. oktobra, apmeklējot muzeju, ikvienam ir jālieto sejas maska. Sejas masku atļauts nelietot bērniem līdz 13 gadu vecumam un medicīnisku iemeslu dēļ. 

 

Foto: Jelgavas pilsētas pašvaldība