ZZ.lv ARHĪVS

Kas ir Bonus Malus un kā tā veidojās?

2020. gada 16. oktobris 00:00

169
Kas ir Bonus Malus un kā tā veidojās?

Bonus Malus sistēma ir svarīga ikvienam auto īpašniekam, jo tajā atrodas visi auto īpašnieki, kas savu auto apdrošinājuši ar OCTA, turklāt šī sistēma ir arī viens no galvenajiem kritērijiem, pēc kā tiek aprēķināta OCTA polises cena. Ikdienā bieži vien atklājas, ka auto īpašnieki neizprot un daudzos gadījumos pat nezina, kas ir Bonus Malus un kā tā veidojās. Lai turpmāk Tu zinātu, kā veidojas Tava auto OCTA polises apdrošināšanas cena, esam apkopojuši galveno informāciju par to, kas ir Bonus Malus un kā tā veidojās. 

Bonus Malus sistēma
Bonus Malus sistēma izveidota 2006. gadā. Tās mērķis – izveidot godīgu sistēmu/principus, pēc kuriem izvērtēt riska autovadītājus un, balstoties uz to, noteiktu katram autovadītājam objektīvu un atbilstošu OCTA polises cenu. Šīs sistēmas nosaukums radies no latīņu valodas, jo latīniski Bonus nozīmē labs, Malus – slikts, tādēļ teorētiski tā ir datubāze, kurā noteikts, cik labs vai slikts ir autovadītājs. 

Īsāk sakot, mainoties Bonus Malus klasei, mainās arī Tava OCTA polises cena, tādēļ svarīgi izprast, kas ietekmē Tavu Bonus Malus klasi. Pamatā ir trīs faktori, pēc kuriem tiek izvērtēts autovadītājs un noteikta bm klase:

  • Izraisīto ceļu satiksmes negadījumu skaits;
  • Noteiktā perioda apdrošināšanas dienu skaits (izmantošanas laiks);
  • Apdrošināšanas gadījumu skaits.

Jāņem vērā, ka Bonus Malus klase tiek piešķirta nevis transportlīdzeklim, bet personai - transportlīdzekļa īpašniekam vai turētājam. Ja ļauj pie sava auto stūres sēsties kādam citam, esi uzmanīgs, jo, ja šī persona izraisīs ceļu satiksmes negadījumu, negatīvi tiks ietekmēta un pazemināsies nevis viņa, bet gan Tava Bonus Malus klase!

Bonus Malus klases
Bonus Malus sistēma sastāv no 17 klasēm. Katrai klasei ir savi nosacījumi un rādītāji, pēc kuriem novērtējot autovadītāju, viņš tiek iekļauts konkrētajā klasē. 

  • 1. līdz 5. klase – paaugstināta riska klase (Malus klase). Tā tiek piešķirta autovadītājiem, kas ceļu satiksmes negadījumus izraisa visbiežāk. Šādiem autovadītājiem ir daudz augstākas OCTA polises cenas. 
  • 6. klase – sākuma klase. Tai nav piešķirta riska kategorija, jo tā tiek piešķirta autovadītājiem, kas OCTA polisi iegādājas pirmo reizi. Šādiem autovadītājiem OCTA polise ir neitrālā cenā – ne paaugstināta, ne pazemināta. 
  • 7. līdz 17. klase – pazemināta riska klase (Bonus klase). Tā tiek piešķirta autovadītājiem, kas OCTA polisi iegādājas regulāri, turklāt ne reizi nav izraisījuši ceļu satiksmes negadījumu. Šādiem autovadītājiem ir zemākas OCTA polises cenas.

Bonus Malus sistēmas pārskata periods
Bonus Malus sistēmas pārskata periods ir viens gads – no 31. augusta līdz nākamā gada 15. septembrim. Pēc katra pārskata perioda Bonus Malus klase tiek pārrēķināta, tādējādi tā var tikt pazemināta vai tieši pretēji, paaugstināta. Pārrēķins darbojas pēc principa, kurā tiek ņemts vērā pārskata periodā izraisīto ceļu satiksmes negadījumu skaits.

  • Viens negadījums - Bonus Malus klase tiek samazināta par 30%;
  • Divi negadījumi -  Bonus Malus klase tiek samazināta par 50%;
  • Trīs negadījumi - Bonus Malus klase tiek samazināta par 80%;
  • Četri un vairāk negadījumi – automātiski tiek piešķirta 1. klase.

Protams, ikviens autovadītājs vēlas, lai pēc pārskata perioda viņa Bonus Malus klase tiek paaugstināta. Lai nodrošinātu sev pēc iespējas labāku reputāciju un izdevīgāku OCTA polises cenu, esi uzmanīgs, lai neizraisītu ceļu satiksmes negadījumus un savam auto regulāri atjauno OCTA polisi. Polisubanka.lv piedāvā iegādāties auto apdrošināšanu ātri, vienkārši un izdevīgi - ienāc un iegādājies jau tūlīt pat!