ZZ.lv ARHĪVS

Jelgavas pilsētas bibliotēkai – 100

zz.lv

2020. gada 10. jūnijs 12:28

114
Jelgavas pilsētas bibliotēkai – 100

Ceturdienā pirms 100 gadiem jeb 1237 mēnešiem vai 36 523 dienām, 1920. gada 10. jūnijā durvis apmeklētājiem vēra Jelgavas pilsētas pašvaldības bibliotēka. Atzīmējot iestādes zīmīgo jubileju, Jelgavas pilsētas bibliotēkā veikts atskats vēsturiskajos notikumos, kas norisinājušies tieši pirms 100 gadiem, informē Jelgavas pilsētas bibliotēka.

1920. gada 10. jūnijā Jelgavā bija 19 640 iedzīvotāji – aptuveni trešā daļa no šodienas iedzīvotāju skaita. Pēc Pirmā pasaules kara turpinājās saspīlējumi un arī cīņas. Laikrakstā "Zemgalietis" katru dienu pirmajā lappusē publicēti armijas virspavēlnieka štāba frontes ziņojumi. Vācu frontē diena pagājusi bez pārmaiņām, bet Lielinieku frontē aizritējušas kaujas Orlovas, Novoseljes un Baltinovas apkaimē, kā arī notikušas izlūku sadursmes pie Pitalovas. Antantes lielvalstis šajā dienā atkārtoti apspriedušas Baltijas valstu jautājumu – Itālija un Japāna izsakās par Baltijas valstu de jure atzīšanu, Francija ieņem izvairīgu nostāju, bet ASV kategoriski iebilst. 

Jelgavas Latviešu biedrības runas vīru sapulce 1920. gada 10. jūnijā nolēmusi ziedot no biedrības līdzekļiem 1000 rubļu "mūsu varoņu kapu pieminekļa fondam", aicinot pievienoties cittautībnieku biedrības. Tāpat Jelgavā, līdz ar Jelgavas pilsētas pašvaldības bibliotēkas atvēršanu, dibināta Atslēgu un būvapkalumu akciju sabiedrība, kas atradusies Ezera ielā 19. Tajā ražoja priekškaramās, mēbeļu un durvju atslēgas, logu un citus būvapkalumus. 

Zīmīgākie šīs dienas notikumi citur Latvijā bijuši pilsētas tiesību piešķiršana Krustpilij un dzejnieka Raiņa ierašanās Valmierā. Viņu sagaidījuši simtiem skolēnu ar ziediem un ovācijām. Dzejnieks devies uz jauno Valmieras komercskolu, lai nākošas dienas vakarā kļūtu par viesi skolēnu izlaidumā. Pēc vizītes Valmierā parādās jauns ielas nosaukums – Raiņa iela, kas ir pirmā iela Latvijā, kas tiek nodēvēta dzejnieka vārdā. 

Par godu bibliotēkas simtgadei, kopš janvāra tiek publicēti raksti par iestādes vēsturi pēdējo 100 gadu laikā. Publikācijas pieejamas ŠEIT.  

Foto: no arhīva