Lielākie nodokļu maksātāji reģionos pērn bija "UPB", "Cēsu alus", "Virši-A", "Daugavpils reģionālā slimnīca" un "Baltic Sales Network"
Lielākie nodokļu maksātāji Latvijas reģionos pagājušajā gadā bija AS "UPB" Kurzemē, AS "Cēsu alus" Vidzemē, AS "Virši-A" Zemgalē, SIA "Daugavpils reģionālā slimnīca" Latgalē un SIA "Baltic Sales Network" Pierīgā, liecina SIA "Lursoft" veiktie aprēķini.
Kopumā pagājušajā gadā Latvijas uzņēmumi nodokļos valsts kopbudžetā samaksājuši 7,58 miljardus eiro, no tiem 5,28 miljardus eiro iemaksājuši Rīgā reģistrētie uzņēmumi. Lielāko nodokļu maksātāju saraksta galvgalī atrodas degvielas tirgotāji, kā arī valsts lielās kapitālsabiedrības.
Lielākais nodokļu maksātājs starp Kurzemes uzņēmumiem 2019.gadā bijis "UPB", kas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētajos nodokļos samaksājis 8,86 miljonus eiro, kas ir par 15,8% vairāk nekā gadu iepriekš.
Puse no "Top 20" lielākajiem nodokļu maksātājiem Kurzemē reģistrēti Liepājā, liecina "Lursoft" apkopotā informācija. Vēl sešiem uzņēmumiem juridiskā adrese reģistrēta Ventspilī, bet vēl pa vienam ir no Dundagas, Grobiņas, Priekules un Rojas novadiem.
Straujākais samaksāto nodokļu pieaugums starp Kurzemes "Top 20" nodokļu maksātājiem pēdējā gada laikā bijis SIA "Quality Jobs" no Ventspils. "Lursoft" dati rāda, ka 2018.gadā nodokļos uzņēmums samaksājis 1,33 miljonus eiro, bet pagājušajā gadā - 2,13 miljonus eiro. Uzņēmums nodarbojas ar elektronisko sistēmu produktu ražošanu un ražošanas pakalpojumu sniegšanu, darbojoties industriālo sistēmu, datu tīklu infrastruktūras, ierīču interneta, kā arī medicīnas un vairāku citu tirgu nišu segmentos. Uzņēmuma vienīgā kapitāldalu turētāja ir Santa Toča.
Ceturtā daļa no sarakstā iekļuvušajiem "Top 20" lielākajiem nodokļu maksātājiem Kurzemē saistīti ar tirdzniecību. "Lursoft" norāda, ka kopumā visi Kurzemes teritorijā reģistrētie uzņēmumi pērn valsts kopbudžetā nodokļos samaksājuši 312,7 miljonus eiro, no tiem 78,07 miljonus eiro "Top 20" lielākie nodokļu maksātāji. Salīdzinot Kurzemes lielāko nodokļu maksātāju pērn samaksātās nodokļu summas ar 2018.gadu, secināts, ka gada laikā pieaugums bijis par 6,6%.
"Lursoft" apkopotā informācija rāda, ka Kurzemē reģistrētie uzņēmumi 2019.gadā ar darba vietām nodrošinājuši 60 990 cilvēku (8,1% no visiem darbiniekiem, kurus 2019.gadā nodarbinājuši Latvijā reģistrētie uzņēmumi), no tiem 7800 nodarbinājuši "Top 20" lielākie nodokļu maksātāji.
"Lursoft" aprēķinājis, ka Vidzemē reģistrētie uzņēmumi 2019.gadā nodokļos valsts kopbudžetā samaksāja 263,02 miljonus eiro, no kuriem 102,29 miljonus eiro iemaksāja reģiona "Top 20" nodokļu maksātāji. Līderis to vidū ir "Cēsu alus", kas VID administrētajos nodokļos pērn samaksājis trešo daļu no šīs summas - 34,25 miljonus eiro. Pēdējo piecu gadu laikā "Cēsu alus" samaksāto nodokļu apmērs audzis par 63,6%.
Atšķirībā no Kurzemes, kur puse no visiem "Top 20" lielākajiem nodokļu maksātājiem koncentrēti vienā pilsētā, Vidzemē situācija ir atšķirīga. "Lursoft" apkopotā informācija rāda, ka seši no "Top 20" lielākajiem nodokļu maksātājiem reģistrēti Cēsu novadā, četri - Valmierā, vēl divi - Smiltenes novadā un divi - Valkas novadā. Sarakstā ar vienu uzņēmumu pārstāvēti arī Burtnieku, Jaunpiebalgas, Madonas, Naukšēnu un Strenču novadi.
Ceturtā daļa no līderiem pēc samaksātajiem nodokļiem pagājušajā gadā bijuši no mazumtirdzniecības sektora, savukārt ar četriem uzņēmumiem pārstāvēta arī veselības aizsardzības nozare. Tie ir SIA "Vidzemes slimnīca", VSIA "Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca", Madonas novada pašvaldības SIA "Madonas slimnīca" un SIA "Cēsu klīnika".
VID publiskotā informācija liecina, ka 2019.gadā Vidzemes reģionā reģistrētajos uzņēmumos strādāja 42 410 darbinieku (5,6% no kopējā uzņēmumos nodarbināto cilvēku skaita Latvijā 2019.gadā), kas ir par 858 strādājošajiem vairāk nekā 2018.gadā. "Top 20" nodokļu maksātāji Vidzemē pagājušajā gadā nodrošinājuši darba vietas 6940 darbinieku.
Zemgalē teju puse no visiem "Top 20" nodokļu maksātājiem pārstāv tirdzniecības sektoru. Divi no tiem - "Virši-A" un SIA "Astarte-Nafta" - arī ierindojušies saraksta pirmajā un otrajā vietā. "Lursoft" aprēķinājis, ka Zemgalē reģistrētie uzņēmumi 2019.gadā VID administrētajos nodokļos samaksājuši 323,92 miljonus eiro, no kuriem desmito daļu jeb 32,93 miljonus eiro iemaksājuši" Virši-A", bet vēl 6,7% - SIA "Astarte-Nafta".
"Top 20" nodokļu maksātāji, kas reģistrēti Zemgalē, valsts budžetu nodokļu maksājumos pērn papildinājuši par 123,12 miljoniem eiro.
Straujākais samaksāto nodokļu apjoma pieaugums no "Top 20" sarakstā iekļuvušajiem bijis lietuviešu kapitāla uzņēmumam SIA "Agrochema Latvia". Ja 2018.gadā uzņēmums valsts kopbudžetā nodokļos samaksāja 3,47 miljonus eiro, tad pagājušajā gadā tie bija 5,18 miljoni eiro, kas ir par 49,5% vairāk.
Lielāko nodokļu maksātāju sarakstā Zemgalē dominē trīs pašvaldības - Ozolnieku novads un Dobeles novads, kā arī Jelgava. "Top 20" sarakstā iekļuvuši četri uzņēmumi no katras iepriekšminētās pašvaldības.
Salīdzinot ar pārējiem reģioniem, Zemgalē reģistrētie uzņēmumi ierindojas otrajā vietā pēc nodrošināto darba vietu skaitu. Vēl augstāks rādītājs ir vien Kurzemē. "Lursoft" aprēķinājis, ka Zemgalē reģistrētie uzņēmumi ar darba vietām pagājušajā gadā nodrošināja 51 200 cilvēku, kas ir 6,8% no visām darba vietām, kuras 2019.gadā bija Latvijas uzņēmumos.
"Lursoft" aprēķinājis, ka pērn Zemgalē, salīdzinot ar pārējiem reģioniem, uzņēmumi uz vienu darbinieku samaksājuši lielākos nodokļus - 6330 eiro. Vidzemē tie bijuši 6200 eiro uz vienu darbinieku, Kurzemē - 5130 eiro, savukārt Latgalē - 4470 eiro uz vienu strādājošo.
Tāpat "Lursoft" aprēķini rāda, ka Latgalē "Top 20" nodokļu maksātāji pagājušajā gadā valsts kopbudžetā samaksājuši 67,79 miljonus eiro. Salīdzinot ar pārējo reģionu "Top 20" nodokļu maksātāju rezultātiem, tas ir zemākais rādītājs. Pagājušajā gadā bez Latgales vēl tikai Kurzemē "Top 20" nodokļu maksātāju kopējā samaksāto nodokļu summa bijusi mazāka par 100 miljoniem eiro.
No "Top 20" nodokļu maksātājiem Latgalē 12 reģistrēti Daugavpilī, savukārt vēl četriem uzņēmumiem juridiskā adrese reģistrēta Rēzeknē, bet pa vienam - Balvu, Ilūkstes, Līvānu un Rēzeknes novados.
Latgales lielāko nodokļu maksātāju "Top 20" sarakstā vienādā skaitā pārstāvēti gan veselības aizsardzības, gan arī tirdzniecības uzņēmumi - no katras nozares pa četriem komersantiem. Arī pirmajās vietās pēc samaksāto nodokļu apjoma valsts kopbudžetā Latgalē ierindojušies abu iepriekšminēto nozaru pārstāvji.
Lielākais nodokļu maksātājs minētajā reģionā ir "Daugavpils reģionālā slimnīca", kas nodokļos 2019.gadā samaksājusi 9,45 miljonus eiro. Pērn slimnīca nodokļos samaksājusi par 6,7% vairāk nekā 2018.gadā. Otrajā vietā ierindojusies SIA "Ingrid A". "Lursoft" apkopotā informācija rāda, ka gada laikā uzņēmuma samaksāto nodokļu apmērs palielinājies par 28%, pērn sasniedzot 8,26 miljonus eiro.
Latgales reģiona lielākie nodokļu maksātāji 2019.gadā ar darbu nodrošināja 7980 strādājošo, informē "Lursoft".
Analizējot datus par Pierīgas reģiona "Top 20" lielākajiem nodokļu maksātājiem, secināts, ka to vidū teju puse reģistrēti Mārupes novadā. Tiesa, pirmajā vietā ar 107,28 miljonu eiro nodokļu maksājumiem ierindojies Ķekavas novadā reģistrētais tabakas izstrādājumu importētājs "Baltic Sales Network". Kopš 2015.gada uzņēmuma samaksāto nodokļu apmērs palielinājies par 38,1%.
Straujākais samaksāto nodokļu apmēra pieaugums pēdējā laikā starp Pierīgas reģiona "Top 20" uzņēmumiem bijis IKEA veikala pārvaldītājam Latvijā SIA "Paul Mason Properties". "Lursoft" dati rāda, ka uzņēmums 2018.gadā VID administrētajos nodokļos samaksāja 4,27 miljonus eiro, bet pagājušajā gadā - 14,3 miljonus eiro. Pirmajā pilnajā darbības gadā uzņēmuma apgrozījums bija 81,93 miljoni eiro, bet tā peļņa bija 10,37 miljoni eiro.
"Top 20" lielākie Pierīgā reģistrētie nodokļu maksātāji pagājušajā gadā nodokļos samaksājuši 414,98 miljonus eiro jeb trešo daļu no visas summas, kuru VID administrētajos nodokļos 2019.gadā Valsts kasē samaksājušas visas Pierīgas teritorijā reģistrētās kompānijas.
Foto: Eva Pričiņa
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”