ZZ.lv ARHĪVS

Atjaunoto Okupācijas muzeju cer nodot ekspluatācijā nākamgad vasarā

LETA

2019. gada 19. oktobris 11:57

28
Atjaunoto Okupācijas muzeju cer nodot ekspluatācijā nākamgad vasarā

Atjaunoto Latvijas Okupācijas muzeju un tam blakus topošo piebūvi "Nākotnes nams" paredzēts nodot ekspluatācijā 2020.gada vasarā, piektdien muzeja spāru svētkos sacīja VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) valdes locekle Kitija Gruškevica.

Viņa atgādināja, ka šim pārbūves un jaunbūves projektam dažādi šķēršļi tika likti vairāk nekā desmit gadus, bet pērn, pateicoties Vides aizsardzības un reģionālās ministrijas un VNĪ centieniem, projekts beidzot ir izkustējies.

Gruškeviča piebilda, ka līdz nākamā gada beigām tiks veikta arī Strēlnieku laukuma sakārtošana.

Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs piebilda, ka muzejs pagaidu telpās atrodas jau septiņus gadus un tas ir pārāk ilgs laiks.

Nollendorfs arī uzsvēra, ka atjaunotajās un jaunuzbūvētajās telpās izvietosies gan pastāvīgā ekspozīcija, gan muzeja krājumi - rakstiskās un video liecības. Tāpat būs pieejamas modernas mācību telpas un konferenču telpas.

Latvijas Okupācijas muzeja jaunajā daļā - "Nākotnes namā" paveikti aptuveni 80% būvdarbu, savukārt vecajā muzeja daļā - apmēram 20% darbu.

Jaunajā daļā notiek inženiertīklu izbūve, bet vecajā daļā saskaņā ar tehniskās pārbaudes rezultātiem notiek demontāžas darbi, antikorozijas pasākumi un būvkonstrukciju stiprināšana.

Visā kompleksā turpinās darbs pie jumta izbūves, kā arī notiek labiekārtošanas darbi - kāpņu izbūve un ārējo inženiertīklu izbūve.

Latvijas Okupācijas muzeja pārbūves projektā "Nākotnes nams" saglabāta latviešu arhitekta Gunāra Birkerta ideja - arhitekta 2001.gadā dāvinātās Okupācijas muzeja pārbūves skices. Muzeja jaunā koncepcija paredz 1970.gadā būvēto ēku papildināt ar baltu piebūvi un stikla sienu, kā arī piešķirt muzejam mūsdienu funkcionalitāti.

Vienlaikus ar muzeja pārbūvi un "Nākotnes nama" būvniecību jaunajai ēkai Strēlnieku laukumā uz Daugavas pusi piekļausies arī Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāls - mākslas objekts "Vēstures taktīla". Memoriāla ideja ir pieminēt tautas upurus, iesaistot ikdienas pilsētu dzīvās skaņas piemiņas kompleksa funkcijas un arhitektūras formā. Tas ir simbolisks apliecinājums saiknei starp šodienu un mūsu tautas skumjākajiem vēstures brīžiem, pauda projekta īstenotāji.

Uz muzeja pārbūves laiku Okupācijas muzejs un tā patstāvīgā ekspozīcija atrodas Raiņa bulvārī 7. Plānots, ka pēc ēkas pārbūves un iekārtošanas muzejs tā vēsturiskajās telpās Strēlnieku laukumā atgriezīsies 2020.gada otrajā pusē.

2018.gada 29.maijā VNĪ parakstīja būvniecības līgumu ar iepirkuma uzvarētāju "Skonto būve". Latvijas Okupācijas muzeja pārbūves un jaunās piebūves "Nākotnes nams" kopējas būvniecības izmaksas ir 5,19 miljoni eiro un darbi ir jāpabeidz gada laikā no līguma parakstīšanas brīža.

VNĪ šobrīd īsteno 85 infrastruktūras attīstības projektus aptuveni 180 miljonu eiro apmērā un strādā pie 25 jaunām projektu idejām. Uzņēmums nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību ap 450 nekustamo īpašumu adresēm ar 1200 ēkām 1,1 miljona kvadrātmetru platībā un vairāk nekā 4000 zemes īpašumu 10 miljonu kvadrātmetru platībā. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.


Foto: okupacijas muzejs.lv