ZZ.lv ARHĪVS

Aknu steatoze - kas tas ir?

MarketMenow

2019. gada 27. jūlijs 00:00

16752
Aknu steatoze - kas tas ir?

Aknu steatoze ir slimība, kas rodas aknās uzkrājoties pārmērīgam, liekam tauku daudzumam, kā rezultātā rodas iekaisumi un šūnu bojājumi. Šīs slimības rašanās cēloņi var būt dažādi - gan kā sekas neveselīgam dzīvesveidam, gan kā metaboliska procesa rezultāts vairāku veselības problēmu gadījumā.

Akna ir otrs lielākais orgāns cilvēka organismā un normāla veselības stāvokļa gadījumā tās svars ir no viena līdz pusotram kilogramam. Aknas lielums atkarīgs arī no cilvēka dzimuma un vecuma, tā mainās cilvēka dzīves laikā.

Aknas pilda vairākas cilvēka dzīvībai svarīgas funkcijas. Tās pārstrādā uzņemto ēdienu un dzērienu barības vielās, kā arī attīra asinis no kaitīgām vielām. Tāpat aknas uztur cilvēku mundru, optimālā garīgā stāvoklī.

Taukaina akna
Taukaina akna ir plaši izplatīta veselības kaite. Šo terminu lieto, ja cilvēka aknās ir uzkrājušies tauki, taču tie nav radījuši nekādus iekaisumus vai aknu šūnu bojājumus. Šādā gadījumā cilvēks var gadiem ilgi dzīvot nejūtot nekādu diskomfortu.

Nereti cilvēkiem ar taukainu aknu nav sūdzību vai arī tās ir grūti atpazīt kā tieši aknu darbības traucējumu pazīmes. Piemēram, nogurums, nespēks, vēdera pūšanās, smaguma sajūta vēderā ir pazīmes, ko viegli var saistīt arī ar citām kaitēm.

Kādi ir aknu steatozes veidi?

  • Liela alkohola patēriņa izraisītā aknu steatoze
  • Bezalkoholiskas izcelsmes aknu steatoze

Vidēji Eiropā aknu steatoze skar 20 – 40% iedzīvotāju. Alkohola patēriņa izraisītā aknu steatoze biežāk rodas vīriešiem, bet nealkohola steatoze sievietēm. Šī aknu slimība piemeklē gan cilvēkus ar palielinātu, gan ar normālu ķermeņa svaru.

Kādi ir aknu steatozes cēloņi?

  • Liela alkohola patēriņa izraisītā aknu steatoze rodas ilgstošas, pārmērīgas alhohola lietošanas rezultātā. Pārmērīga alkohola dzeršana izraisa tauku uzkrāšanos aknu šūnās un tas apgrūtina orgāna darbību kopumā.
  • Tomēr, ne tikai pārmērīga alkohola lietošana, bet arī liekais svars, cukura un tauku vielmaiņas traucējumi var būt par taukainās hepatozes jeb aknu steatozes veidošanās iemesliem.
  • Ja tauki ir pārņēmuši vairāk nekā pusi no aknu šūnām, tiek diagnosticēta aknu steatoze. Ja tauki ir skāruši mazāk kā pusi šūnu, tiek diagnosticēta aknu aptaukošanās.

Kā aknu steatoze ietekmē asins attīrīšanu?
Ilgstošs neveselīgs dzīvesveids rada lielu slodzi aknām lidz sāk veidoties tauku uzkrājumi. Tas noved pie vājākas aknu darbības un asinis tiek nekvalitatīvāk attīrītas no toksīniem, holesterīna, kancerogēniem. Nereti aknu steatoze tiek diagnosticēta novēloti, cilvēkiem pēc 40 gadu vecuma un vēl vēlāk. Cilvēki ilgstoši sadzīvo ar kaites radīto diskomfortu, līdz tas kļūst neizturams.

Vai ar aknu steatozi iespējams saslimt arī tad, ja cilvēks alkoholu nelieto?
Ar šo kaiti var saslimt arī tad, ja cilvēks nelieto alkoholu nemaz. Bezalkoholiskas izcelsmes aknu steatoze rodas metaboliska sindroma rezltātā. To raksturo:

  • augsts asinsspiediens
  • augsts sliktā holesterīna līmenis
  • insulīna rezistence
  • liels vēdera tauku daudzums

Bezalkoholiskas izcelsmes aknu steatoze
Bezalkoholiskas izcelsmes aknu steatoze ir smagāka diagnoze nekā aptaukojušās aknas. Šī diagnoze liecina, ka cilvēka aknās ir iekaisums un var būt arī šūnu bojājumi. Iekaisums un aknu šūnu bojājumi var izraisīt nopietnas problēmas, piemēram, aknu fibrozi, cirozi vai vēzi.

Kā notiek aknu steatozes diagnostika?
Lai diagnosticētu slimību pietiek vērsties pie hepatologa un veikt asins analīzes kā arī ultrasonogrāfiskos izmeklējumus.

Kādus riskus rada aknu steatoze?
Aknās radušies iekaisumi pazemina orgāna asins attīrīšanas spējas, ietekmē asinsvadu sistēmu un sirds darbību. Paaugstinās infarkta un insulta risks.

Kā sev palīdzēt, ja ir diagnosticēta aknu steatoze?
Pirmais solis ir ēdienkartes pārskatīšana un izvēle par labu liesākam, mazāk treknam un saldam ēdienam, kā arī ievērotam ēdienreižu režīmam. Būtiski ir samazināt, normalizēt ogļhidrātu patēriņu uzturā. Tikpat nozīmīgi ir samazināt ķermeņa svaru un veltīt laiku fiziskām aktivitātēm. Pat tad, ja fizisko aktivitāšu rezultātā svars nesamazināsies, uzlabosies vielmaiņa un kopējais organisma veselības stāvoklis. Pats svarīgākais nosacījums ir doties pie ārsta un regulāri pārbaudīt aknas veselības stāvokli. Ievērojot ārsta norādījumus var panākt labus atveseļošanās rezultātus.