ZZ.lv ARHĪVS

Partijas Saeimas vēlēšanu izdevumu deklarācijās nav norādījušas 79 813 eiro

LETA

2019. gada 31. maijs 11:30

29
Partijas Saeimas vēlēšanu izdevumu deklarācijās nav norādījušas 79 813 eiro

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), pārbaudot 16 partiju un to apvienību iesniegtās 13.Saeimas vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijas, kā arī priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumu ievērošanu, konstatējis nenorādītus finananšu līdzekļus 79 813 eiro apmērā un neatļautus ziedojumus 7551 eiro apmērā, informē KNAB.

KNAB vairākos gadījumos konstatēja, ka politiskie spēki nav norādījuši visus savus priekšvēlēšanu ieņēmumus un izdevumus, kā arī saņēmuši neatļautus dāvinājumus no juridiskajām personām un nav ievērojuši priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumus.

Astoņas politiskās partijas un to apvienības norādīja nepatiesas ziņas deklarācijā, nenorādot finanšu līdzekļus 79 813 eiro apmērā. Šādi pārkāpumi fiksēti Zaļo un zemnieku savienības, "Saskaņas", "KPV LV", "Jaunās Vienotības", Jaunās konservatīvās partijas, "Attīstībai/Par!", nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" un Rīcības partijas deklarācijās.

Savukārt trīs politiskie spēki - "Saskaņa", "Jaunā Vienotība" un "Attīstībai/Par!" – saskaņā ar KNAB ziņoto saņēma neatļautus ziedojumus no juridiskām personām 7551 eiro apmērā.

Par konstatētajiem pārkāpumiem KNAB desmit gadījumos tika pieņemti lēmumi par partiju saukšanu pie administratīvās atbildības, kopā uzliekot naudas sodus 3970 eiro apmērā. Savukārt vienai politiskajai partijai izteikts mutvārdu aizrādījums.

Vienlaikus KNAB veica 36 pārbaudes par administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijā, un divos gadījumos personām ir piemērota administratīvā atbildība.

Desmit gadījumos KNAB konstatēja pārkāpumus par nesaistīto personu priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības neievērošanu, un pieņemti seši lēmumi, uzliekot naudas sodus kopsummā 2650 eiro apmērā.

Tāpat četros gadījumos turpinās sāktā lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā, tai skaitā, par speciālā izdevuma "Abonē Dienas Bizness", kā arī par izdevuma "Par ko nebalsot vēlēšanās" izplatīšanu.

Veicot pārbaudes, KNAB arī konstatēja, ka partijas 2018.gadu noslēdza ar lielām parādsaistībām par saņemtajiem pakalpojumiem un precēm. Kopējā partiju parādsaistību summa ir 1 386 616 eiro.

Tas, pēc KNAB domām, rada partiju nevienlīdzības risku, organizējot priekšvēlēšanu kampaņas. Lai šo risku mazinātu, KNAB plāno izstrādāt grozījumus normatīvajā regulējumā attiecībā uz politisko partiju un to apvienību finansēšanu.

Birojs kopumā pārbaudījis partiju 13.Saeimas vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijās norādīto informāciju par piešķirtā valsts budžeta finansējuma izlietojumu 470 728 eiro apmērā, datus par saņemtajiem ziedojumiem 2 300 251 eiro apmērā un informāciju par vēlēšanu izdevumiem kopsummā par 4 018 199 eiro.

Vienlaikus pārbaudīti 2986 reklāmas pakalpojumu sniedzēju, politisko partiju un nesaistīto personu iesniegtie paziņojumi par noslēgtajiem aģitācijas līgumiem, kā arī pārbaudīts 291 saņemtais iesniegums par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas un partiju finansiālās darbības pārkāpumiem priekšvēlēšanu aģitācijas periodā.

Tai skaitā KNAB veicis 36 pārbaudes par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijas veikšanai un 28 pārbaudes par iespējamu slēpto priekšvēlēšanu aģitāciju pirms vēlēšanām un par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas un partiju finansēšanas noteikumu pārkāpumiem.Foto: no arhīva