ZZ.lv ARHĪVS

EP vēlēšanās cietumos piedalījusies aptuveni puse balsstiesīgo

EP vēlēšanās cietumos piedalījusies aptuveni puse balsstiesīgo

Savu izvēli Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās šogad izdarījuši 1295 ieslodzītie, kas ir apmēram puse no balsstiesīgajiem ieslodzītajiem, liecina Ieslodzījumu vietu pārvaldes (IeVP) apkopotā provizoriskā informācija, aģentūrai LETA pavēstīja IeVP pārstāve Aija Fedorova.

Kopumā Latvijā tiesības piedalīties EP vēlēšanās bija apmēram 2600 ieslodzītajiem. Pavisam Latvijā IeVP pārraudzībā darbojas deviņas ieslodzījuma vietas, kurās kopumā izvietoti 3500 ieslodzītie.

Skaitliski visvairāk balsotāju bija abos lielākajos cietumos – Daugavgrīvas cietumā nobalsoja 328 ieslodzītie, savukārt Rīgas Centrālcietumā pie vēlēšanu urnām devās 300 ieslodzīto.

Fedorova norādīja, ka, salīdzinot ar iepriekšējām EP vēlēšanām, vēlētāju aktivitāte cietumos ir kritusies par 17%. 2014. gadā EP vēlēšanās piedalījās 2343 ieslodzītie, kas tobrīd bija 67% no kopējā balsstiesīgo skaita ieslodzījuma vietās.

Šogad EP vēlēšanās Valmieras cietumā nobalsoja 152 ieslodzītie, Jelgavas cietumā - 128, Olaines cietumā - 112, Jēkabpils - 85 un Liepājas cietumā - 49 ieslodzītie. Cēsu Audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem vēlēšanās piedalījās 15 ieslodzītie jaunieši. Procentuāli ieslodzīto skaitam lielākā vēlētāju aktivitāte bija novērojama Iļģuciema cietumā, kurā nobalsoja 126 ieslodzītās jeb 57% no kopējā ieslodzīto skaita.

Vēlēšanu procesu Latvijas ieslodzījuma vietās likumā noteiktajā kārtībā organizē Centrālā vēlēšanu komisija (CVK), bet par tā norisi atbildīga IeVP. Iespēja piedalīties vēlēšanās tiek nodrošināta visās IeVP ieslodzījuma vietās. Visos cietumos ieslodzītajiem ir pieejams informatīvais kiosks, kurā iespējams piekļūt CVK mājaslapai un iegūt tur ievietoto informāciju. CVK sagatavotie materiāli drukātā veidā ir pieejami cietumu bibliotēkās. Tāpat ieslodzītie informāciju var iegūt no televīzijas un radio.

IeVP skaidroja – lai pieteiktos balsošanai, ieslodzījuma vietā esošajam vēlētājam jāuzraksta iesniegums ieslodzījuma vietas administrācijai, kura pēc tam pārbauda ieslodzītā atbilstību likumā noteiktajām prasībām. Ieslodzītajiem dota iespēja laikus iepazīties ar pieteiktajiem kandidātu sarakstiem, ziņām par deputātu kandidātiem, priekšvēlēšanu programmām, kā arī informāciju par balsošanas kārtību. Politiska aģitācija cietumos ir aizliegta. Vēlēšanu dienā ieslodzītais uz vēlēšanu telpu tiek nogādāts, ievērojot visas režīma un drošības pamatprasības. Balsošanai katrā ieslodzījuma vietā iekārtota atsevišķa telpa vai nodalījums, kur vēlētājs var izdarīt savu izvēli un balsot aizklāti. Pēc balsošanas vēlēšanu urnas no ieslodzījuma vietām tiek nogādātas tuvākajā vēlēšanu iecirknī, kur tās tiek saskaitītas kopā ar pārējām attiecīgā iecirkņa balsīm.


Foto: Eva Pričiņa