Iedzīvotājiem liela interese par jaunajiem dabasgāzes sadales tarifiem

Vairāk nekā 16 tūkstoši klientu decembra sākumā izmantojuši informatīvo dabasgāzes sadales tarifu salīdzināšanas kalkulatoru mājsaimniecībām un juridiskajiem klientiem, ko klientu ērtībām izstrādājis dabasgāzes sadales operators AS “Gaso”.
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir apstiprinājusi AS “Gaso” iesniegto dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifa projektu, kas paredz ieviest fiksētu maksu par pieslēgumu atbilstoši pieslēguma atļautajai slodzei neatkarīgi no dabasgāzes patēriņa apjoma. Jaunie tarifi stāsies spēkā 2019. gada 1. janvārī.
AS “Gaso” klientu ērtībām ir izstrādājis informatīvu pašreiz spēkā esošo un jauno – dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojumu tarifu salīdzināšanas kalkulatoru. Gan mājsaimniecībām, gan juridiskajiem klientiem paredzētais kalkulators izvietots uzņēmuma mājaslapā gaso.lv līdztekus informācijai par SPRK apstiprināto sadales tarifu projektu.
Kopš kalkulatora izveides to ir izmantojuši vairāk nekā 16600 klientu, lai uzzinātu, kā nākamgad mainīsies viena no gāzes rēķinu veidojošajā komponentēm – dabasgāzes sadales tarifi. Vairāk nekā 10 tūkstoši klientu arī iepazinušies ar “Gaso” mājaslapā pieejamo informāciju par spēkā esošajiem un jaunajiem sadales tarifiem, kas atrodama sadaļā “Tarifi”.
Kalkulators palīdz īsā laikā indikatīvi noskaidrot, kā nākamgad varētu mainīties gāzes rēķinā iekļautā sadales komponente. Iedzīvotājiem ir nodrošināta iespēja ātri un vienkārši modelēt gaidāmās izmaiņas, norādot dabasgāzes patēriņu un skaitītāja maksimālo atļauto slodzi.
SPRK informē, ka turpmāk maksājumu par dabasgāzes sadales pakalpojumu veidos divas daļas - fiksētā daļa un mainīgā daļa. Fiksētā daļa ir atkarīga no objektā atļautās pieslēguma slodzes, savukārt mainīgā daļa ir atkarīga no patērētā dabasgāzes apjoma gadā. Līdz šim iedzīvotāji maksāja tikai mainīgo daļu jeb maksu par savu patēriņu. Turpmāk maksu par mainīgo daļu (pēc patēriņa) piemēros atbilstoši patēriņa grupai.
Piederība konkrētai patēriņa grupai ir atkarīga no dabasgāzes gada patēriņa. Mājsaimniecības, kuras izmanto gāzi ēdiena gatavošanai, patērē salīdzinoši maz gāzes, tāpēc tās kvalificējas 1. patēriņa grupā. Mājsaimniecību, kuras gāzi izmanto savas mājas apkurei (apsildei), patēriņš ir lielāks nekā mājsaimniecībām, kas gāzi izmanto ēdiena gatavošanai, tāpēc tās pārsvarā kvalificējas 2. patēriņa grupā.
Līdz šim tie lietotāji, kuri patērēja dabasgāzi, maksāja arī par tiem, kuri nepatērēja gāzi nemaz (“0” patēriņš), bet pieslēgums tika nodrošināts. Turpmāk visi lietotāji piedalīsies sistēmas uzturēšanas izmaksu segšanā, uzskata SPRK.
Jo lielāks valstī ir dabasgāzes patēriņš, jo zemāki ir tarifi. Proti, kopējās izmaksas, lai nodrošinātu sistēmas darbību, tiek izdalītas uz lielāku gāzes patēriņu, kā rezultātā iegūst mazāku tarifu. Kopš 2008. gada Latvijas patēriņš ir strauji samazinājies – par 30 procentiem, kas būtiski ietekmē arī sadales tarifa apmēru. No kopējām AS “Gaso” izmaksām 90 procenti ir fiksētas, un patēriņa krituma dēļ, tās nav iespējams nosegt, uzsver SPRK.
Lietotājiem katru mēnesi maksājot fiksēto tarifu daļu, sistēmas operators saņemtos līdzekļus var ieguldīt, lai atjaunotu infrastruktūru. Dabasgāzes cauruļvadu un gāzes regulēšanas punktu atjaunošana ir kritiski svarīga ne vien no pakalpojuma nepārtrauktības nodrošināšanas viedokļa, bet arī sabiedrības drošības viedokļa.
Lai noskaidrotu, kāds būs aptuvenais kopējais maksājums par gāzi, dodieties uz AS “Gaso” vai AS “Latvijas gāze” tīmekļvietni, kur pieejami tarifu kalkulatori: https://www.gaso.lv/tarifu-projekta-kalkulators
https://lg.lv/majai/tarifu-izmainas
Vidējai mājsaimniecībai, kas dabasgāzi izmanto apkurei (jauda līdz 6m3/h), maksājums mēnesī par dabasgāzi samazināsies par 2,69 eiro. Savukārt vidējai mājsaimniecībai, kas dabasgāzi izmanto ēdiena gatavošanai, maksājums mēnesī par dabasgāzi pieaugs par 1,35 eiro, izmaiņas skaidro SPRK.
Līdzšinējā norēķinu kārtība netiek mainīta, un tāpat kā līdz šim par gāzi iedzīvotāji maksās savam tirgotājam. Vairāk nekā 90 procentiem dabasgāzes lietotāju (mājsaimniecībām) Latvijā tirgotājs ir AS “Latvijas gāze”.
Foto: publicitātes
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”