ZZ.lv ARHĪVS

Jelgavas pašvaldības izdevums nonāk arī novada pastkastītēs

Gaitis Grūtups

2018. gada 14. decembris 13:26

359
Jelgavas pašvaldības izdevums nonāk arī novada pastkastītēs

Vairāki daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji Glūdas pagasta Dorupē, kas atrodas 12 kilometru no Jelgavas, ziņoja, ka jau vairākus mēnešus viņi savās pastkastēs atraduši pilsētas pašvaldības izdevumu “Jelgavas Vēstnesis”. Ne vienmēr tas piegādāts nākamajā dienā pēc izdošanas, tomēr diezgan regulāri. Tiesa, pēc “Ziņu” intereses par šo neparasto parādību “pastnieks” jeb citai pašvaldībai piederošas mantas dalītājs vismaz uz brīdi nav manīts. Citviet Jelgavas novadā “Jelgavas Vēstneša” izplatītāji nav redzēti.   

“Latvijas pastam” ar to nav nekāda sakara  

Glūdas pagastā satiktais pasta darbinieks skaidro, ka piegādes veic tikai tajos gadījumos, ja ir attiecīgs līgums. Piemēram, valsts akciju sabiedrībai “Latvijas pasts” ir noslēgts līgums ar Jelgavas novada pašvaldību, kam ārpakalpojumā tiek gatavots izdevums “Jelgavas Novada Ziņas”.

Novada sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Kaņepone skaidro, ka izdevums tiek sašķirots “Latvijas pasta” šķirošanas centrā pēc noteikta eksemplāru skaita katrā pagastā atkarībā no tā, cik daudz ir reģistrēto abonementu kastīšu. Nelielā skaitā izdevums pieejams novada kultūras namos, pagastu pārvaldēs, kā arī Jelgavā pašvaldības centrālās administrācijas ēkas foajē. “Taču lielākā tirāžas daļa tiek iznēsāta iedzīvotājiem pa lauku mājām,” piebilst D.Kaņepone.

Ar Dorupē izplatīto pilsētniekiem domāto “Jelgavas Vēstnesi” “Latvijas pastam” nav nekāda sakara. Kā paskaidro Jelgavas pašvaldības iestādes “Zemgales INFO” vadītājs Jānis Kovaļevskis, atbilstoši noslēgtajam līgumam starp “Zemgales INFO” un Jelgavā reģistrēto uzņēmumu SIA “Zemgales kurjerpasts” izdevuma tirāžas 28 000 eksemplāru piegādi visās pilsētas administratīvajā teritorijā reģistrētajās pasta kastītēs veic tieši šis uzņēmums. “Ārpus Jelgavas piegāde netiek nodrošināta,” piebilst J.Kovaļevskis. 

Ņem, cik gribi

Diemžēl “Ziņām” neizdevās sazināties ar kādā daudzdzīvokļu mājā reģistrēto uzņēmumu “Zemgales kurjerpasts”, kura vienīgais “bizness”, pēc neapstiprinātas informācijas, ir “Jelgavas Vēstneša” izplatīšana. J.Kovaļevskis minēja vien to, ka “Zemgales INFO” un “Zemgales kurjerpasta” līguma termiņš beidzas 2019. gada februārī.

Diezgan plašu darba lauku “vēstneša” brīvprātīgai izplatīšanai paver apstāklis, ka no katra izdevuma metiena 1000 eksemplāru tiek izplatīti arī stendos vairākās sabiedriskās vietās. Tur tos var ņemt bez kāda ierobežojuma – cik gribi.  

Uz jautājumu, vai nebūtu prātīgi izdevuma tirāžu mainīt, jo Jelgavā diemžēl turpina samazināties iedzīvotāju skaits, J.Kovaļevskis atbild, ka galvenais kritērijs izdevuma izplatīšanā ir pilsētā reģistrēto adrešu skaits. Viņš paskaidro, ka atbilstoši līguma nosacījumiem “Zemgales kurjerpastam” ir jāspēj operatīvi reaģēt uz šīm izmaiņām.

Pēdējie dati liecina, ka Jelgavā ir aptuveni 31 tūkstotis adrešu, tomēr ne visām ir pasta kastītes. “Tādēļ piegādājam izdevumu tikai tiem mājokļiem, kuri tiek apdzīvoti un kuriem uzstādīta pasta kastīte,” papildina J.Kovaļevskis. Viņš atceras, ka 2007. gadā, kad pašvaldība sāka izdot “Jelgavas Vēstnesi”, tā tirāža bija 25 700 eksemplāru. 2008. gadā tirāža tika palielināta līdz 28 000, jo konstatēts, ka ar 25 700 nepietiek, lai apgādātu visas pasta kastītes un sabiedriskās izplatīšanas vietas.

Lētāks pašvaldības izdevums

“Zemgales INFO” 2017. gada apstiprinātais budžets bija 378 814 eiro, bet šogad tas palielinājās saistībā ar izdevuma piegādes izmaksu kāpumu. Kopējais “Zemgales INFO” plānotais budžets 2018. gadā ir 399 972 eiro. Šajā summā ietilpst ne tikai laikraksta sagatavošanas, drukas un piegādes izdevumi, bet arī portāla uzturēšanas un satura veidošanas izmaksas, kā arī citas funkcijas, kas saistītas ar citu pašvaldības informatīvo materiālu sagatavošanu.

Jelgavas novada pašvaldības izdevums “Jelgavas Novada Ziņas” iznāk 10 000 eksemplāros divas reizes mēnesī. Vienu reizi astoņu lappušu, otru reizi – četru lappušu biezumā. Tā izdošana un arī izplatīšana izmaksā aptuveni 75 000 eiro gadā. Jelgavas novada pašvaldības mājaslapas uzturēšana gan nav precīzi aprēķināta. Ikdienas uzturēšanā ar to strādā sabiedrisko attiecību speciālists, bet domēna uzturēšana pašvaldībai izmaksā 100 eiro gadā. 

Foto: Eva Pričiņa
Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.