ZZ.lv ARHĪVS

Amerikāņiem nav pieņemama pašvaldību laikrakstu izdošana (FOTO)

Gaitis Grūtups

2018. gada 20. novembris 11:39

1458
Amerikāņiem nav pieņemama pašvaldību laikrakstu izdošana (FOTO)

“Arī ASV mainās mediju vide, aug sociālajos tīklos izplatītās informācijas nozīme un samazinās žurnālistu skaits tradicionālajos neatkarīgajos medijos, taču to vietā nerodas pašvaldību izdevumi,” diskutējot par mediju attīstību demokrātiskās valstīs, atzina amerikāņu mediju eks­perts, agrāk žurnālists ar 39 gadu darba pieredzi Eds Kemiks. Viņš Latvijā un Jelgavā viesojās, īstenojot ASV valdības atbalstītu starptautiskās sadarbības programmu. Kopā ar viņu Jelgavā bija arī diplomāte, ASV vēstniecības Latvijā preses atašeja Šamona Ritčija un mediju asistente Zelma Strupka. Uz apaļā galda sarunu “Zemgales Ziņu” redakcijā bija ieradušies kolēģi no “Neatkarīgajām Tukuma Ziņām”, Bauskas Dzīves””, Kuldīgas “Kurzemnieka” un Dobeles “Zemgales”.

Žurnālistu arī ASV kļūst mazāk
“Kad 1989. gadā sāku strādāt “Billingas Avīzē” (“Billings Gazette”), kas ir lielākais nedēļas izdevums Montānas štatā, tur bija 64 darbinieki, tagad ir ap trīsdesmit,” situāciju savā valstī mediju jomā raksturo E.Kemiks. Tomēr viņam nav saprotams, kā Latvijā reģionos var plaukt nodokļu maksātāju naudas finansēti pašvaldību izdevumi, kas ļauj vietējai varai atrasties ārpus demokrātiskas kritikas.
Viesis minēja, ka pēdējā laikā viņa zemē pašvaldības sadarbojas ar neatkarīgiem laikrakstiem un tajos tiek ievietotas pašvaldību darbinieku veidotas informatīvās lapas (tāda prakse agrāk bija arī Latvijā). Tātad pašvaldības sadarbojas ar neatkarīgajiem medijiem, nevis mēģina tos nomākt. Var piebilst, ka ne Ozolnieku, ne arī Jelgavas novada pašvaldība jau ilgāku laiku nav izdevusi ne centa, lai publicētu kaut vienu līdzjūtības sludinājumu “Zemgales Ziņās”.

Dobelē krāsaina avīze neatmaksātos
No “Bauskas Dzīves” galvenās redaktores Anitas Rozentāles E.Kemikam bija interesanti uzzināt, ka viņas vadītais laikraksts neatlaidīgi tiesājas ar Iecavas pašvaldību par reklāmas ieņēmumiem un negodīgu konkurenci mediju tirgū un ka šis tiesiskais strīds jau ir pieņemts izskatīšanai Eiropas Cilvēktiesību tiesā Strasbūrā. Amerikā gan strīdi parasti tiek izšķirti dažās dienās, bet ne ilgāk kā dažos mēnešos, sacīja E.Kemiks. “Bauskas Dzīve” ar Iecavas pašvaldību tiesājas jau vairākus gadus. 
“Šāda pašvaldības avīze taču ir ļoti dārga!” secināja E.Kemiks, paņemot rokās uz krītpapīra iespiesto “Jelgavas Vēstnesi”. Runājot par tipogrāfijas izmaksām, Dobeles laikraksta “Zemgale” direktors Guntars Līcis paskaidroja: “Ja Dobelē nebūtu pašiem sava maza, bet salīdzinoši lēta tipogrāfija, tad diez vai laikraksts varētu pastāvēt.” “Zemgale” iznāk melnbaltā drukā.  

Pieskatīs ombuds
Reģionālo laikrakstu kolēģiem ir arī kāda priecīga ziņa, proti, beidzamos trīs gados valdība ir sākusi atbalstīt reģionālos medijus. Laikrakstiem ir iespēja pieteikties projektiem un saņemt atbalstu, kas kaut nelielā mērā attiecas uz samaksu darbiniekiem. ASV valsts medijus neatbalsta, taču to dara privātie labdarības fondi. “Samaksa par darbu man nekad nav bijusi ļoti laba, taču savu žurnālista profesiju es mīlēju,” tā E.Kemiks.  
Diskutēts tika arī par žurnālistu profesionālo līmeni un ētiku. “Neatkarīgo Tukuma Ziņu” redaktore un Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes priekšsēdētāja Ivonna Plaude informēja par topošo mediju ombudu, kas gan nesodīs pārkāpējus, bet palīdzēs uzturēt profesionālos un ētikas standartus. Kā piemērs, kur kādam medijam norādīts par ētikas standartu neievērošanu, ir gadījums ziņu portālā “Delfi”, kad atklātībā nonāca seksuāla rakstura noziegumos apsūdzētas, taču ne tiesātas Latgalē labi pazīstamas personas vārds. 

Finišē ar grāmatu
Mediju eksperts E.Kemiks tikās arī ar žurnālistiskas studentiem Latvijas Universitātē un žurnālistu grupu no vairākām Austrumeiropas valstīm, tostarp Krievijas, Ukrainas, Rīgas Ekonomikas augstskolas Mediju centrā.
E.Kemiks gandrīz četrdesmit gadu strādāja par reportieri, redaktoru, žurnālistu un arī interneta laikrakstu izdevēju Minesotas un Montānas štatos ASV. Savu karjeru viņš sāka kā korespondents laikrakstā “Montana Standard”, bet pēc tam strādāja redakcijās Minesotas štatā. 1989. gadā atgriezās Montānā, lai strādātu “Billings Gazette”, kas ir lielākais dienas laikraksts štatā. 2013. gada beigās viņš atstāja darbu šajā laikrakstā, lai dibinātu interneta laikrakstu “The Last Best News” (“Pēdējās labākās ziņas” – anglu val.). Tā satura veidošanā piedalās vietnes lietotāji, tomēr lielāko daļu ziņu gatavoja E.Kemiks pats, viņš arī rakstīja iknedēļas sleju. Šogad 1. jūlijā E.Kemiks devās pensijā un ir izdevis grāmatu, kurā apkopoti viņa žurnālista gaitās tapušie vērtīgākie raksti.


Foto: Santa Logina

Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.