ZZ.lv ARHĪVS

Atkritumu apsaimniekošanu Ozolnieku novadā plāno uzticēt pašvaldības kapitālsabiedrībai

LETA

2018. gada 19. oktobris 12:34

1247
Atkritumu apsaimniekošanu Ozolnieku novadā plāno uzticēt pašvaldības kapitālsabiedrībai

Ozolnieku novada pašvaldības kapitālsabiedrībā SIA "Ozolnieku KSDU" tiks izveidota atkritumu apsaimniekošanas struktūrvienība, kas varētu pārņemt atkritumu apsaimniekošanu novadā, lēmusi novada dome.

Nākamā gada 31. martā beigsies pašvaldības līgums ar SIA "Clean R" par sadzīves atkritumu izvešanu Ozolnieku novadā. Meklējot iespējamos risinājumus atkritumu apsaimniekošanai pēc līguma termiņa beigām, pašvaldība secinājusi, ka viens no variantiem ir iepirkums, lai izvēlētos nākamo pakalpojuma sniedzēju, bet otrs – veikt atkritumu apsaimniekošanu pašiem, kas iespējams vai nu esoša pašvaldības komunālā uzņēmuma sastāvā, vai arī veidojot šim mērķim pašvaldības iestādi.

Domē uzsvēra, ka ārpakalpojuma variants ir vienkāršāks un neprasa ieguldījumus, bet, ņemot vērā atkritumu apsaimniekošanas tirgus tendences, novedīs pie ievērojama pakalpojuma tarifa kāpuma novada iedzīvotājiem un uzņēmējiem.

SIA "Konsorts" pašvaldības uzdevumā ir veicis iespējamo scenāriju izvērtējumu, secinot, ka, saglabājot esošo sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifu 11,73 eiro par kubikmetru un apsaimniekojot atkritumus pašiem, desmit gadu laikā ir iespējama tīrā peļņa 472 000 eiro, kas nozīmē, ka tarifu var pat samazināt. Atkritumu saimniecību nododot pašvaldības uzņēmuma rokās, nepieciešamās investīcijas – 513 000 eiro – iespējams finansēt no aizņēmuma, izpētīja "Konsorts".

Vienlaikus uzņēmums izpētījis, ka, veidojot jaunu pašvaldības aģentūru, būs zemāks tarifs iedzīvotājiem, toties netiks uzkrāti līdzekļi attīstībai un būs vajadzīgas pašvaldības investīcijas, tāpēc kā perspektīvākais variants ieteikts atkritumu apsaimniekošanas struktūrvienības izveide "Ozolnieku KSDU".

Kā papildu ieguvumu, attīstot savu atkritumu apsaimniekošanas sistēmu, dome min arī degradētās vides sakārtošanu Ozolnieku notekūdeņu attīrīšanas stacijas teritorijā Druvenieku ceļā 10 un tehnikas bāzes ievērojamu paplašināšanu, ko varētu izmantot arī citos saimnieciskajos darbos, nemaksājot par ārpakalpojumiem. Tiktu izveidota arī kompostēšanas stacija zaļo un bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādei, bet nākotnē, iespējams, biogāzes stacija apkures vajadzībām.

Tāpat domē uzsvēra, ka attīstīt savas atkritumu apsaimniekošanas jaudas lēmušas arī citas pašvaldības, tostarp Tukuma, Talsu, Jaunpils, Engures, Kandavas, Rojas, Mērsraga, Dundagas novadu un citas pašvaldības.

Lemjot par ieceri veidot atkritumu apsaimniekošanas struktūrvienību pašvaldības uzņēmumā un veikt nepieciešamās darbības atkritumu apsaimniekošanas pārņemšanai novadā, "par" nobalsoja deviņi domes deputāti, trīs bija pret, bet vēl trīs atturējās. Projektu neatbalstošie deputāti pauda, ka aprēķini par saimniecības pārņemšanu ir tikai aptuveni, īpaši atalgojuma sadaļa. Tāpat viņiem ir bažas par izdevumu sadaļu, jo nav skaidrs, vai nebūs papildu izmaksu. Tāpat domes sēdē izskanējis viedoklis, ka maza pašvaldība nespēs nodrošināt tarifa nepieaugšanu.

Kā vēstīts, Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama šovasar pauda, ka atkritumu apsaimniekošanas jomas nodošana bez konkursa pašvaldību uzņēmumiem rada ļoti būtisku interešu konfliktu.

"Šeit ir tāda ļoti bīstama situācija, jo pašvaldības, no vienas puses, veic šo teritoriālo plānojumu, atkritumu apsaimniekošanas plānu izstrādi, no otras puses, pašvaldība ir arī tā, kas dibina savus uzņēmumus, kuri tālāk to īsteno un dara. Treškārt, arī tas, ka pašvaldība apstiprina tarifus jebkuriem saviem pašvaldības uzņēmumiem par atkritumu apsaimniekošanu. Šāda trejāda situācija rada ļoti būtisku interešu konfliktu," pašvaldību rīcību, bez konkursa izvēloties atkritumu apsaimniekotāju, komentēja Ābrama.


Foto: Dainis Ģelzis