ZZ.lv ARHĪVS

Pirmās partiju sarunas ar Vējoni neiezīmē favorītu starp premjera amata kandidātiem

LETA

2018. gada 19. oktobris 10:51

69
Pirmās partiju sarunas ar Vējoni neiezīmē favorītu starp premjera amata kandidātiem

Partijas, kuras ceturtdien kā pirmās tikās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, neesot nosaukušas sev tīkamākos premjera amata kandidātus, toties apliecinājušas vēlmi veidot iespējami plašāku koalīciju, turpinot sarunas ar visām partijām, izņemot "Saskaņu".

Sākot konsultācijas ar Saeimā ievēlētajām politiskajām partijām par iespējamiem Ministru prezidenta amata kandidātiem, Vējonis ceturtdien tikās ar "Jaunās Vienotības", Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) un "Attīstībai/Par!" pārstāvjiem. Piektdien ar prezidentu tiksies Jaunās konservatīvās partijas (JKP), "KPV LV" un "Saskaņas" pārstāvji.

VL-TB/LNNK sarunā ar Vējoni raksturojusi "plusus un mīnus katram scenārijam", kā arī premjera amatu kandidātu stiprās un vājās puses, pastāstīja politiskā spēka priekšsēdētājs Raivis Dzintars. Viņš gan nenosauca, kuru no kandidātiem VL-TB/LNNK uzskata par piemērotāku. "Mēs nevēlamies novilkt vēl kādas "sarkanās līnijas"," skaidroja politiķis.

Pēc viņa paustā, "sarkanās līnijas" tiek vilktas par daudz, kas mazina iespējas nonākt līdz stabilai valdībai.

Nacionālās apvienības politiķis Roberts Zīle pastāstīja, ka saruna ar prezidentu bija lietišķa un lietderīga. VL-TB/LNNK pauda savu redzējuma par valdības veidošanas sarunām, kas norisinās jau gandrīz divas nedēļas. Taujāts par šo sarunu rezultātu, Zīle atbildēja, ka līdz valdības aprisēm partijas vēl nav nonākušas.

Viņš skaidroja, ka jaunā Saeima ir sadrumstalota, līdz ar to nevarētu sagaidīt valdības izveidi īsā laikā. Vienlaikus VL-TB/LNNK politiķi norādīja, ka plašāka koalīcija būtu stabilitātes priekšnosacījums.

Tikmēr ZZS sarunā ar Vējoni apliecinājusi gatavību strādāt nākamajā valdībā sešu partiju koalīcijā. "Mēs apliecinājām prezidentam, ka esam gatavi strādāt nākamajā valdībā, veidot plašu sešu partiju koalīciju," pēc tikšanās sacīja ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze. Arī politiķis Edgars Tavars piebilda, ka sarunā bija runa par iespējami plašāku koalīciju no labēji centriskām partijām.

Pēc ZZS pārstāvju domām, par premjera amata kandidātu jāvienojas un jāvirza partijām, kas saņēma lielāku mandātu skaitu 13. Saeimā. Līdz ar to ZZS nenosauc konkrētu politisko spēku, kura vadībā vēlētos strādāt jaunajā valdībā.

Krauze arī norādīja, ka tika uzklausīts prezidenta skatījums par valdības veidošanas jautājumiem. ZZS sadzirdējusi skaidru vēstījumu, ka Latvijas ārpolitikas un aizsardzības jomas kursam jāpaliek nemainīgam.

Līdzīgas domas par koalīcijas veidolu ir arī "Jaunajai Vienotībai". To pārstāvošais politiķis ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs pēc tikšanās ar Vējoni uzvēra, ka valdības koalīcijai jābūt maksimāli plašai, un "Jaunā Vienotība" atbalsta sadarbību ar visiem spēkiem, izņemot "Saskaņu". Arī prezidents esot piekritis, ka valdībai jābūt pietiekami rīcībspējīgai un stabilai.

"Jaunā Vienotība" vēl nenosauca savu favorītu starp iespējamiem premjera amata kandidātiem un par šo jautājumu lems valdē. Rinkēvičs gan neprecizēja, kad tas varētu notikt.

Rinkēvičs skaidroja, ka "Jaunajai Vienotībai" ar prezidentu bijusi "laba domu apmaiņa", un Vējonis iepazīstinājis ar kritērijiem jaunajai valdībai, kam partija piekrītot.

Pēdējie ceturtdien ar prezidentu tikās apvienības "Attīstībai/Par!" pārstāvji. Pēc tikšanās politiķis Artis Pabriks teica, ka partijām varētu notikt arī otrā sarunu kārta ar Vējoni, paužot cerību, ka līdz tam laikam politiskie spēki varēs vienoties un nākt ar konkrētāku piedāvājumu.

Ceturtdien sarunā ar prezidentu bija skaidri saprotams, ko viņš vēlētos no jaunās valdības, sacīja Pabriks. "Attīstībai/Par!" arī piedāvāja Vējonim iepazīties ar savu darba programmu iespējamai koalīcijai. "No tām lietām, ko viņš mums minēja, es teiktu, ka 90 procenti šajā programmā ir iekļauti," klāstīja Pabriks.

Viņš uzsvēra, ka politiķi turpinās valdības veidošanas darbu. Pabriks arī cer, ka līdz valsts simtgadei šīs konsultācijas vainagosies ar panākumiem. Viņaprāt, fragmentētajā politiskajā vidē ir svarīgi tikt pāri partejiskām interesēm.

Kā ziņots, pašlaik iniciatīvu valdības veidošanas sarunās uzņēmusies JKP, "KPV LV" un "Attīstībai/Par!". JKP premjera amata kandidāts ir Jānis Bordāns, "KPV LV" – Aldis Gobzems un "Attīstībai/Par!" – Artis Pabriks.

JKP uzstāj, ka būtu jāveido piecu partiju koalīcija, neiekļaujot tajā ZZS un "Saskaņu". Savukārt pārējie potenciālie valdības partneri uzskata, ka valdības darbā jāpiedalās arī ZZS.

JKP pagājušajā nedēļā arī izteica piedāvājumu partijām par valdības modeli un atbildības jomu sadalījumu, tomēr neviens politiskais spēks tam nav piekritis.

Pašlaik valdības veidošanā iesaistītie politiskie spēki uzsver, ka nepieciešams runāt "par saturu" jeb nākamās valdības veicamajiem darbiem, nevis amatiem.


Foto: lizda.lv