ZZ.lv ARHĪVS

Turpmāk būs lielāks atbalsts uzņēmumiem, kuros strādā nodarbinātie no 50 gadu vecuma

LETA

2018. gada 7. augusts 19:23

507
Turpmāk būs lielāks atbalsts uzņēmumiem, kuros strādā nodarbinātie no 50 gadu vecuma

Turpmāk tiks paplašināts valsts atbalsts darba devējiem – komersantiem un valsts vai pašvaldību institūcijām –, kas nodarbina cilvēkus vecumā no 50 gadiem, aģentūru LETA informēja Labklājības ministrijā (LM).

Atbalsts paredzēts, lai paildzinātu šo darbinieku darbspēju saglabāšanu un nodarbinātību, jo šie cilvēki ir pakļauti vislielākajam bezdarba riskam.

Minētās izmaiņas paredz valdības pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par programmu "Izaugsme un nodarbinātība" ar specifisko atbalsta mērķi – paildzināt gados vecāku nodarbināto darbspēju saglabāšanu un nodarbinātību.

Lai šo atbalstu saņemtu, vispirms tiks veikts darba devēju (darba vides un gados vecāku nodarbināto darbspēju) izvērtējums. Līdz šim šāds atbalsts bija paredzēts tikai tiem darba devējiem, kas darbojās kādā no pieciem prioritārajiem saimnieciskās darbības veidiem, kuros ir lielākais gados vecāko nodarbināto īpatsvars. Tāpat arī vismaz 30 procentiem nodarbināto bija jābūt vecumā virs 50 gadiem un jāatbilst tādiem papildu kritērijiem, piemēram, veselības stāvokļa neatbilstība veicamajam darbam, cilvēks nodarbināts mazkvalificētos darbos un tamlīdzīgi. Tagad šie papildu kritēriji vairs nav noteicošie un izvērtējumam var pieteikties vairāk darba devēju, tajā skaitā plašākā lokā no privātā sektora.

Darba devēji var saņemt informatīvi konsultatīvu atbalstu, kā arī finanšu dotāciju, piemēram, darbavietas pielāgošanai un mentoringam, lai uzlabotu nodarbināto personu vecumā no 50 gadiem darba vidi. Tāpat arī pēc darbspēju izvērtējuma būs pieejams atbalsts gados vecāku nodarbināto veselības uzlabošanai, piemēram, nodrošinot ārstniecisko vingrošanu, fizikālās medicīnas procedūras, masāžas un citi. Tas ir būtisks atspaids vidējiem un mazajiem uzņēmumiem, kuriem nav papildu līdzekļu, lai uzlabotu darbinieku veselību un ilgāk saglabātu darbaspējas saviem gados vecākiem darbiniekiem.

Šo uzņēmumu izvērtējumu un nepieciešamo atbalstu nodrošinās Nodarbinātības valsts aģentūra, piesaistot nepieciešamos pakalpojuma sniedzējus, tajā skaitā darba aizsardzības speciālistus, arodārstus, personāla vadības speciālistus, ergoterapeitus un citus.


Foto: no arhīva