ZZ.lv ARHĪVS

Apdrošinātāji: Skolēnu vasaras brīvlaiks nenozīmē brīvdienas arī viņu vecākiem, bet gan lielākas rūpes par bērnu drošību

zz.lv

2018. gada 1. jūlijs 10:12

33
Apdrošinātāji: Skolēnu vasaras brīvlaiks nenozīmē brīvdienas arī viņu vecākiem, bet gan lielākas rūpes par bērnu drošību

Vasaras brīvlaiks ir pozitīvā nozīmē satraucošs laiks bērniem – beidzot skolas dienas ir beigušās un var katru dienu pavadīt laukā ar draugiem. Taču šo laiku ar zināmu satraukumu sagaida arī mediķi un apdrošinātāji, jo tieši vasaras laikā īpaši pieaug bērnu traumatisms. Apdrošināšanas akciju sabiedrība “BTA Baltic Insurance Companyapkopotie dati liecina, ka visbiežāk traumas gūst bērni vecumā no 10 līdz 13 gadiem (30%), informē uzņēmuma pārstāve Elīna Rasmane. Visbiežāk tās ir roku traumas (34%), seko kāju traumas (25%) un galvas traumas (17%). BTA atgādina vecākiem, ka vasaras brīvlaiks nebūt nenozīmē, ka bērnu aizsūtīšana uz laukiem nozīmē brīvdienas pašiem. Tieši vasarā par bērnu drošību ir jārūpējas īpaši, un labākais risinājums ir savu bērnu izglītošana, kā izvairīties no traumatisma riska faktoriem.

Šogad bērnu traumatisma pieaugumu veicinājuši arī negaidīti agrie un ilgstoši siltie laikapstākļi: bērni daudz laika pavada rotaļlaukumos, brauc ar riteni, skrituļdēli vai skrituļslidām. Diemžēl aizraujas pārāk, aizmirstot par drošību vai gluži vienkārši nepadomājot par to. Visbiežāk traumas tiek gūtas, bez aizsargekipējuma braucot ar divriteni, skrituļslidām vai skrituļdēli. Neievērojot drošību, vairums bērnu gūst tādas traumas kā roku lūzumi, kāju lūzumi, galvas traumas, nobrāzti ceļgali un elkoņi, pārsista lūpa un citus.

BTA Baltijas risku parakstīšanas departamenta direktors Ivo Danče teic: “Esam novērojuši, ka īpaši smagas traumas tiek gūtas, braucot ar skrejriteni pa rampu. Ļoti bīstama atrakcija ir batuts, jo bērni pa to lēkā arī mitrā laikā, kad tas ir slidens. Batuti nedrīkst būt bez aizsargtīkla! Īpaši piesardzību vēlams ievērot arī atpūtā pie ūdenstilpēm. Tādēļ vecākiem ir ļoti svarīgi atgādināt gan sev, gan saviem bērniem, ka par drošību ir jādomā nemitīgi un ne tikai šķērsojot ielu, ceļu vai dzelzceļu.”

Nereti bērni mēdz nonākt tādās situācijās, kad savas aizmāršības vai neuzmanības dēļ ar nopietnām traumām tiek nogādāti slimnīcā. BTA aicina vecākus saviem bērniem atgādināt, ka nedrīkst aizmirst noteikumus, kas jāievēro, piedaloties ceļu satiksmē vai šķērsojot ielu, bet arī par piesardzību peldvietās, pagalmos un rotaļu laukumos. Turklāt, pērkot bērnam divriteni, skrituļdēli vai skrituļslidas, noteikti jāiegādājas arī aizsargekipējums. Savukārt bērnam jāatgādina, ka ķivere ir jālieto obligāti vienmēr. Bieži vien atklājas, ka traumas gūšanas brīdī bērnam aizsargekipējuma nemaz nav bijis. Iemesls: netiek lietots vai nav iegādāts vispār.

“Tiesa, apdrošināšanas tirgū ir vērojama pozitīva tendence. Lai gan medicīna Latvijā bērniem tiek nodrošināta par brīvu, vecāki daudz biežāk lemj par labu sava bērna apdrošināšanai no nelaimes gadījumiem. Apdrošināšanu iegādājas gadījumos, kad bērns vasarā dodas uz nometnēm, ceļojumos. Iegādājas arī nelaimes gadījumu apdrošināšanu. Turklāt vecāki apzinās, ka bērni ir neatkarīgi un aktīvi, tādēļ neparedzētā situācijā varēs saņemt kompensāciju, lai segtu, piemēram, neparedzētus ārstēšanas izdevumus,” stāsta I.Danče.


Foto: Raitis Puriņš