ZZ.lv ARHĪVS

“Mītavas” regbisti gatavojas Dziesmu svētkiem (FOTO) (papildināts ar VIDEO)

zz.lv

2018. gada 12. maijs 20:24

2623
“Mītavas” regbisti gatavojas Dziesmu svētkiem (FOTO) (papildināts ar VIDEO)

Lai kopīgi apgūtu dziedātprasmi un bruģētu ceļu uz lielo Mežaparka skatuvi XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku Sadziedāšanās naktī, Zemgales Olimpiskajā centrā pulcējās regbija kluba “Mītava” jaunie sportisti, kuri Dziesmu svētku virsdiriģenta Inta Teterovska vadībā iepazinās ar unikālu Latvijā radītu tehnoloģiju risinājumu – balss spēli “DzieDot” –, trenēja balsi un apguva latviešu tautasdziesmas. Jaunieši pierādīja, ka ar mūsdienu tehnoloģiju palīdzību arī tie, kuri parasti uzskatīti par nedziedātājiem, var dziedāt. 

SKDS veiktā aptauja (aptauja par iedzīvotāju paradumiem un tradīcijām, kas saistītas ar dziedāšanu, veikta šī gada martā, aptaujājot 1005 iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem) liecina, ka dzied deviņi no desmit Latvijas iedzīvotājiem, turklāt vairāk nekā puse iedzīvotāju (56,5 procenti) labprāt iemācītos dziedāt labāk. Aptaujas dati rāda, ka 70 procentiem iedzīvotāju ir svarīgi, lai mīlestība uz dziesmu tiktu pārmantota arī nākamajās paaudzēs. Tāpat aptauja pierāda – tie, kas auguši ģimenēs ar dziedāšanas tradīcijām, daudz lielākā mērā paši dzied, kad kļuvuši par pieaugušajiem. Tajā pašā laikā 60 procenti iedzīvotāju uzskata – dziedāšanas tradīcija Latvijā ir apdraudēta, jo mūsdienās esam mazākā mērā dziedātāju tauta, nekā bijām pirms pusgadsimta.

Lai tradīcijas nezustu un ikviens varētu apgūt dziedātprasmi viegli, mūsdienīgi un ar prieku, Dziesmu un deju svētku lieldraugs “Swedbank” ar digitālā mūzikas skolotāja “Solfeg.io” palīdzību un Latvijas Nacionālā kultūras centra padomu izstrādājis īpašu risinājumu – balss spēli “DzieDot”, informē uzņēmuma pārstāve Elizabete Lazda. Jaunā spēle ļauj ne tikai vieglā un mūsdienīgā veidā iemācīties dziedāt latviešu tautasdziesmas četrbalsīgi, bet arī piedalīties Latvijā lielākā virtuālā kopkora tapšanā, ar savu dziedājumu virtuāli nokļūstot uz lielās Mežaparka skatuves Dziesmu svētku Sadziedāšanās naktī.

Spēles noteikumi ir pavisam vienkārši. Atbilstoši katra cilvēka unikālajam balss augstumam tiek pielāgotas spēles dziesmu partijas, lai dziedāšana būtu ērta un aizraujoša. Ar savu balsi spēlētājs vada spēles galveno varoni putnu – jo augstāk dzied, jo augstāk tas lidos, bet līdz ar zemu dimdināšanu putns nolaidīsies tuvāk zemei. Kad būs pieveikti trīs spēles līmeņi, arī dziedātprasme būs rokā. Turklāt pēc visu līmeņu iziešanas spēlētājs var iedziedāt savu tautasdziesmas “Tumša nakte, zaļa zāle” versiju, kas var virtuāli aiznest uz pašu Dziesmu svētku kulmināciju – Sadziedāšanās nakts skatuvi. Tajā vienotā kopkorī apvienosies klātienes dziedātāji un tie spēlētāji, kas būs virtuāli iesnieguši savu dziesmas video. Savukārt dziesmas “Pūt, vējiņi” iedziedāšana katram sniegs iespēju kļūt par daļu no unikāla mākslinieces Katrīnas Neiburgas veidota videoklipa jau jūnija vidū.

“Dziesmusvētki ir kas krietni vairāk par vienu nedēļu reizi piecos gados. Svētkus radām katru dienu, kad dziedam, ejot dušā, braucot automašīnā vai gatavojot ēst. Turklāt dziesmu un tās attīstību turpinām ne tikai koru mēģinājumos un koncertos, bet arī ikdienā, iespējams, pat vienatnē. Prieks, ka visu paaudžu latvieši joprojām dzied un vēlas mācīties dziedāt, un nu dziedātprasmes apguvē talkā nākušas arī tehnoloģijas! Esmu pārliecināts, ka, apņēmīgi mācoties, iespējams ne tikai uzlabot muzikalitāti, bet procesa laikā arī gūt prieku un gandarījumu,” stāsta Ints Teterovskis, Dziesmu svētku virsdiriģents.

Savukārt “Swedbank” korporatīvo attiecību vadītāja Adriāna Kauliņa par “DzieDot” misiju saka: “Nākotnē ir jāinvestē šodien, tāpat šodien ir jārūpējas par to, lai mūsu bērni un bērnu bērni prastu un gribētu dziedāt. Dziesmu svētki, mīlestība uz dziesmu un pārliecība par sevi kā dziedātāju top katru dienu, kad dziedam, sveicot draugu dzimšanas dienā, dziedot valsts himnu vai cenošoties iemidzināt mazu bērnu. Vienīgais veids, kā saglabāt dziesmu dzīvu, ir to dziedāt. Un ne tikai uz skatuves, bet ikdienā. Ne tikai jaudīgiem dziedātājiem labākajos Latvijas koros, bet ikvienam. Ja šodien dziedāsim mēs, rīt dziedās mūsu bērni.”

Plašāka informācija par spēli un tās lejupielādes iespējām savos viedtālruņos mājaslapā www.dziedot.lv.

XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki, kas šoreiz notiek Latvijas valsts simtgades zīmē, Rīgu pieskandinās no 30. jūnija līdz 8. jūlijam. XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkus organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs, kas ir Kultūras ministrijas padotībā esošā valsts iestāde, atbalsta lieldraugi “Swedbank”, “Elektrum”, LMT un citi atbalstītāji.



Foto: Ruslans Antropovs

Publicitātes video