ZZ.lv ARHĪVS

Abgunstes muižā rezidē slavenas keramiķes

zz.lv

2018. gada 30. aprīlis 10:12

365
Abgunstes muižā rezidē slavenas keramiķes

Ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu Abgunstes muiža šobrīd īsteno projektu “Trīs kambari – trīs paaudzes – viens dārzs”, informē biedrības “Radošuma meka” valdes locekle Ilze Bumbiere.

Projekts atdzīvina Latvijā zudušās lielformāta jeb dārza keramikas tradīcijas, dodot iespēju trīs paaudžu Latvijas keramiķiem veidot lielformāta darbus no šamota un apdedzināt tos muižā uzbūvētajā Baltijā lielākajā trīskambaru Noborigamas ceplī. Mākslinieku darbi pēc apdedzināšanas tiks izstādīti netālajā Zaļenieku kokaudzētavas paraugdārzā, rādot plašākai publikai, cik skaisti keramika papildina dārza stādījumus, un aicinot privātdārzu īpašniekus papildināt savu dārzu ainavas ar Latvijas keramiķu radītiem darbiem.

“Uzaicinājām Latvijas keramiķus pievērsties lielformāta darbu radīšanai. Uzdrošināties radīt lielus un spēcīgus darbus. Tieši šādu darbu apdedzināšanai ir uzbūvēts mūsu lielais malkas ceplis. Cepļa projekta autors ir franču keramiķis un Eiropā atzīts cepļu būvnieks Klods Osāžs (Claude Aussage). Vēlamies dot iespēju Latvijas un Baltijas keramiķiem izbaudīt malkas kurināta cepļa iespējas keramikas apdedzināšanā. Abgunstes muižā ir izveidots pirmais radošais centrs Jelgavas novadā, kas piedāvā māksliniekiem bezmaksas uzturēšanās un strādāšanas iespējas,” stāsta I.Bumbiere.

Šobrīd rezidencē dzīvo un strādā trīs ievērojamas Latvijas keramiķes, kuras pārstāv tā saukto Ķīpsalas keramiķu grupu – Violeta Jātniece, Kornēlija Ozoliņa un Silvija Šmidkena. Visas mākslinieces pārstāv vecākās paaudzes keramiķu grupu, un viņu darbi ir guvuši atzinību un atrodas kolekcijās daudzās pasaules valstīs. Ārkārtīgi augsta profesionalitāte, milzīgas darba spējas, nepārspēts radošums un vēlme strādāt ar mālu – tā varētu raksturot mākslinieču pirmās divas rezidencē pavadītās dienas. Darbi top acīmredzot. “Abgunste mums piedāvā fantastiskus darba un dzīvošanas apstākļus,” saka mākslinieces. “Ir patiess prieks, ka arī mūs – vecākās paaudzes keramiķes – atceras, uzaicina un dod iespēju strādāt. Šobrīd, kad Ķīpsalas darbnīcas vairs nepastāv un mājās nav apstākļu strādāšanai ar mālu, šāda iespēja ir fantastiska.”

Noborigamas cepļa kurināšana notiks laikā no 13. līdz 20. maijam, un tā kurināšanā piedalīsies autors Klods Osāžs, keramiķis no Amerikas Alens Broks (Allen Broc), keramiķi Imants Klīdzējs, Māris Grosbahs un citi Latvijas mākslinieki.

Abgunstes muiža, kuras apbūve ir veikta 1780. gadā, ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – agrāk tā bijusi medību pils, vēlākos gados – skola, pēc tam tur bija iekārtoti dzīvokļi un veikals. Biedrība “Radošuma meka” par Abgunstes muižas saimniekiem kļuva 2016. gada pavasarī, un šobrīd visi spēki tiek veltīti tam, lai atjaunotu muižas kompleksu un tur izveidotu Abgunstes radošuma rezidenci. Biedrības mērķis ir radīt labvēlīgus apstākļus mākslinieciskajai jaunradei, konceptuāli un tehnoloģiski nodrošinot radošo izpausmju iespējas, un veicināt visu veidu kultūras attīstību, tās vērtības apzināšanos un saglabāšanu.


Foto: no muižas albuma