Deputātus ierobežojošas normas Jelgavas novadā varētu mainīt maijā

Pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) aicinājuma deputātu darbu ierobežojošas normas Jelgavas novada dome varētu skatīt maijā, aģentūru LETA informēja novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Kaņepone.
Jelgavas novada pašvaldības nolikumā 2017. gada novembrī izdarīti grozījumi, kas paredz, ka katrs deputāts domes sēdes laikā lēmumprojekta ziņotājam var uzdot ne vairāk kā divus jautājumus.
"Šie grozījumi iestrādāti ar mērķi deputātus apzināti rosināt vairāk par lēmumprojektiem debatēt, diskutēt, izteikties, komentēt, uzdot jautājumus bez ierobežojumiem to skaitā komiteju sēdēs," skaidroja Kaņepone, piebilstot, ka tādā veidā lēmumprojektus var mainīt un koriģēt līdz domes sēdei. Deputāti līdz domes sēdei, izmantojot arī pašvaldības lietvedības sistēmu, ierakstot komentārus un priekšlikumus, par kuriem tiek debatēts sēdes laikā.
Pašvaldības prakse liecinot, ka nereti domes sēde tās atklātuma un audioierakstu dēļ tiek izmantota kā publiskas izrādīšanās, sava politiskā tēla skatuve, ko dažkārt deputāti mērķtiecīgi, neatbilstoši un nekorekti mēdz izmantot.
"Jāņem vērā, ka dažkārt veidojas ačgārna prakse – komiteju sēdēs deputātu kopums klusē un neuzdod nevienu jautājumu, lai "padarītu krāsaināku" domes sēdi. Turklāt tādā reizē lēmumprojekta ziņotājam nereti nav iespēju sagatavot uz faktiem balstītas atbildes," pauda Kaņepone.
VARAM iebildes par deputātu darbu ierobežojošām normām, pēc pašvaldības domām, ir strīdīgs pārmetums. Kaņepone informēja, ka pašvaldība sarakstē ar VARAM, skaidrojot grozījumu mērķi, savu redzējumu ir pamatojusi. Iespējams, norma tiks mainīta, un par to deputāti varētu lemt maijā.
Jau vēstīts, ka VARAM deputātu darbu ierobežojošas normas konstatējusi sešu pašvaldību nolikumos, taču četras no tām ir ar mieru pārkāpumus novērst.
Marta sākumā ministrija visām 119 Latvijas pašvaldībām nosūtīja vēstuli, uzliekot par pienākumu izvērtēt pašvaldības nolikumu un gadījumā, ja nepieciešams, svītrot normas, kas ierobežo deputātu iespējas pilnvērtīgi piedalīties lēmumu pieņemšanā.
Patlaban ministrija saņēmusi un apkopojusi 68 pašvaldību atbildes vēstules un secinājusi, ka ierobežojumi pastāv sešās pašvaldībās. Četras no tām – Ventspils, Liepāja un Daugavpils, kā arī Durbes novads – norādījušas, ka veiks nepieciešamās izmaiņas, lai atceltu neatbilstošos nolikumu punktus.
Pārkāpumi konstatēti arī Rēzeknes pilsētas un Jelgavas novada pašvaldībā, kurām ministrija nosūtījusi vēstuli ar pieprasījumu sagatavot grozījumus saistošajos noteikumos, nodrošinot domes darbības atbilstību demokrātiskās valsts pamatprincipu standartiem.
Foto: Raitis Puriņš
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”