ZZ.lv ARHĪVS

7 naudas taupīšanas triki, kas noderēs šogad!

2018. gada 26. janvāris 00:00

335
7 naudas taupīšanas triki, kas noderēs šogad!

Jauna gada iestāšanās nereti nāk roku rokā ar jaunu apņemšanos – ēst veselīgāk, kustēties vairāk, tērēties mazāk un dzīvot harmoniskāk. To visu iespējams panākt, izmainot ikdienas ieradumus – atmetot vecos un ieviešot jaunus. Lai šis gads būtu finansiāli veiksmīgs, aizdevējs Ondo.lv ir apkopojis 7 naudas taupīšanas trikus, ko pielietot gan ikdienā, gan svētkos!

1. Pārdod dāvanas, kas nesagādā prieku
Ne visas dāvanas vienmēr „trāpa mērķī”. Iespējams, kaut kur skapī skumji sēž kāda pagājušajos Ziemassvētkos vai dzimšanas dienā saņemta lieta, kas neiepriecina sirdi. Pārdod to tālāk – citam tā noderēs vairāk nekā Tev un Tu saņemsi naudu, ko ieguldīt jaunās dāvanās. Facebook pieejamas gana daudz domubiedru grupu, kur atrast pircējus pašam vairs nevajadzīgām lietām. 

2. Izmanto skaidru naudu, ne bankas karti
Pēc svētku atlaižu sezonā ir viegli aizrauties ar naudas tērēšanu. It īpaši, ja maksā ar bankas karti. Vien četri cipari un nauda jau ir pametusi Tavu kontu! Jaunajā gadā pirms dodies iepirkties, aprēķini nepieciešamo summu un ieliec makā skaidru naudu. Iespēja redzēt kā fiziskas naudas banknotes pārceļo no Tava maka pārdevēja rokās, palīdzēs nospiest „bremžu pedāli”, kad tas nepieciešams.

3. Plāno savu budžetu
Budžeta plānošana ir viens no svarīgākajiem naudas taupīšanas elementiem. Ievies plānošanas kladi, vienkāršu failu datorā vai lejupielādē kādu no viedtālruņa aplikācijām. Noderēs, piemēram, aplikācijas Mint, vai YNAB, kas padarīs Tavu budžetu pārskatāmu un palīdzēs turēties pie nospraustajiem mērķiem.

Lai šajā gadā nepārtērētos, izplāno, cik naudas būs nepieciešams un sadali savus ienākumus kategorijās:

  • rēķini – neatliekamie tēriņi;
  • pārtika – ikdienas pārtikas produkti. Ja klāj galdu svētkiem, piešķir tam atsevišķu kategoriju;
  • mājsaimniecības preces – viss nepieciešamais mājoklim;
  • apģērbs un kosmētika – šeit iederēsies gan jaunais ziemas mētelis, gan košie gumijas zābaki pirmajiem pavasarīgajiem paliem;
  • transports – auto degvielas un sabiedriskā transporta biļešu izdevumi;
  • dāvanas – ja tuvajiem cilvēkiem šogad gaidāmi lieli svētki, piemēram, kāzas;
  • neparedzēti gadījumi – nauda sadzīves likstām un medicīniskiem izdevumiem;
  • ietaupījumi – noteikta, atliekama summa sen kārotajam ceļojumam, jaunajam auto u.c.

Atceries! Budžeta tēriņi nedrīkst pārsniegt ienākumus! Ik pa laikam ieskaties plānā, lai pārliecinātos, ka kategorijas ir sabalansētas.

4. Gūsti papildu ienākumus, izmantojot savu talantu
Varbūt ir kāds pakalpojums, ko Tu svētku laikā vari piedāvāt līdzcilvēku ikdienas atvieglošanai? Varbūt Tev padodas:

  • rokdarbi un sirsnīgu dāvanu gatavošana;
  • gleznošana vai zīmēšana; 
  • rotaslietu veidošana;
  • konditorejas izstrādājumu cepšana u.c.

Meistardarbu tirgošana var būt lielisks veids, kā gūt papildus ienākumus un pat uzsākt biznesu. Iepazīstini draugus un kolēģus ar savām gardajām kūkām, piereģistrē Etsy rokdarbu veikaliņu, piesaki savu stendu kādā no tirdziņiem vai izvieto reklāmas plakātu kādā no saviem sociālo tīklu profiliem (plakāta veidošanai noderēs, piemēram, bezmaksas dizaina programma Canva).

5. Rīko taupīgas ballītes
Katrs gads nāk ar jauniem svētkiem, sākot no Valentīna dienas un beidzot ar Līgo vakaru vai dzimšanas dienām. Taču svinībām ne vienmēr jābūt ekstravagantām. Lai izvairītos no roba maciņā, apsver iespēju šogad rīkot taupīgas ballītes:

  • izvēlies vienkāršas dekorācijas – tējas svecītes, no papīra pagatavotas virtenes, paša veidotu konfeti, lētas LED gaismiņas, kas saliktas stikla burkās u.c.;
  • pasniedz uzkodas, ne vakariņas – sāc ballīti vēlāk vakarā, tādejādi viesi jau būs paēduši pirms nākšanas ciemos un Tu ietaupīsi ēdienam nepieciešamo naudu. Uz taupīgās ballītes galda labi izskatīsies, piemēram, mājās gatavotas uzkodu maizītes vai cits neliels cienasts;
  • gatavo punšu. Ja padomā ir lielas svinības, atceries, ka viena šampanieša pudele der apmēram sešām glāzēm, savukārt no viena litra stiprā alkohola iespējams pagatavot pat vairākus desmitus punša glāžu.

6. Izšķiro un pārdod sava skapja saturu
Jauna gada sākums ir ļoti piemērots laiks ģenerāltīrīšanai. Ja Tavs skapis ir pārpildīts ar apģērbu, kuru vairs nelieto, ir pienācis laiks atbrīvoties no liekā. Izņem visu apģērbu no skapja un izveido trīs kaudzes ar drēbēm, kuras:

  1. paturēsi;
  2. ziedosi;
  3. pārdosi.

Atbrīvoties no liekā apģērba un aksesuāriem vari, piemēram, vietnē AtverSkapi.lv. Tādā veidā Tu ļausi apģērbam iegūt otro dzīvi un saņemsi atpakaļ naudu jaunu drēbju iegādei!

7. Uz laiku iegrožo ikdienas ieradumus 
Dzīves rutīnā bieži vien nepamanīti garām paslīd finansēm nedraudzīgi ieradumi. Piemēram:

  • rīta kafija, kas iegādāta pa ceļam uz darbu – iegādājies līdzi ņemamu kafijas krūzi un pagatavo dzērienu mājās;
  • pēcpusdienas kārums vietējā konditorejā – brīvdienās mājās izcep cepumus, ar ko našķoties visu nedēļu;
  • garlaicības vadīta, impulsīva apģērba pirkšana – pajautā sev, vai Tev patiešām vajag tos jaunos džinsus, kas kārdina ar sarkanu izpārdošanas birku?
  • trenažieru zāles abonements, kuru neizmanto – fiziskās aktivitātes iespējams veikt arī mājas apstākļos.

Atsakoties no šiem niekiem kaut vai uz īsu laiciņu, Tu ietaupīsi līdzekļus un pavadīsi šo gadu bez nomācošajām tēriņu „paģirām”.

Ondo.lv aicina – atbrīvojies no vecajiem finanšu ieradumiem un nododies pozitīvām pārmaiņām!