ZZ.lv ARHĪVS

“Dogo” ražotājs: Kādam jāuzņemas atbildība

zz.lv

2017. gada 24. oktobris 14:24

500
“Dogo” ražotājs: Kādam jāuzņemas atbildība

Kādam atbildība jāuzņemas – tā par kļūdainajiem dzīvnieku barības analīžu rezultātiem un uzņēmumam nodarīto kaitējumu intervijā laikrakstam “Dienas Bizness” stāsta AS “Tukuma straume” valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks. Viņš notiekošo uzskata par ekonomiskā kara sastāvdaļu.

Jāatgādina, ka Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) oktobra sākumā atcēlis visus uzņēmumam “Tukuma straume” piemērotos ierobežojumus suņu barības “Dogo” un kaķu barības “Ņau ņau”, kā arī izejvielu izplatīšanai, jo atkārtoti veiktās analīzes Austrijā liecina, ka barībā nav atrasts karbamīds. “Tukuma straumē” ražotas kaķu un suņu barības un izejvielas izplatīšanu PVD apturēja augusta beigās pēc tam, kad tika konstatēts – tā satur karbamīdu. Barības un izejvielu analīzes tika veiktas vienā no vadošajām Eiropas laboratorijām – Dānijas Valsts veterinārajā un pārtikas laboratorijā pēc zinātniskā institūta “BIOR” pasūtījuma

Ar ko skaidrojat notikušo? 

Kā jau iepriekš esam teikuši, par savu ražošanu esam pārliecināti, jo viss notiek pēc augstākajiem standartiem. Tāpēc Dānijas analīžu rezultāti mums bija ļoti liels pārsteigums, un mēs tiem nekādā gadījumā nepiekritām. Un tā izrādījās taisnība. Uzskatu – par šiem analīžu rezultātiem jātiek skaidrībā un kādam par tiem jāuzņemas atbildība, tāpat kā par tiem lēmumiem, kas tika pieņemti, pamatojoties uz kļūdainajiem analīžu rezultātiem. Mēs ļoti rūpīgi sekosim līdzi PVD rīcībai, jo šeit noteikti jāveic dienesta izmeklēšana, jārod skaidrība šajā jautājumā un vainīgās personas jāsauc pie atbildības, tām pienākas sods. 

Barības paraugi tika noņemti, nosūtīti uz laboratoriju un pārbaudīti ar nepareizu metodi. Mums vienīgajiem, pamatojoties uz šiem rezultātiem, tika aizvērta ražotne, kas mums bija fatāli traģisks jautājums. Pēc tam, kad paraugi tika noņemti piecām importa barībām, izrādījās, ka uz viļņa garumu 420 nm pilnīgi visām uzrādījās karbamīds, bet uz pareizo metodi – 435 nm – tas bija divām barībām, kaut arī pārējām bija uz robežas. Veicot analīzi ar 420 nm, produktā vajadzīgās aminoskābes tiek uzrādītas kā karbamīds, un tas ir pilnīgi nepieņemami. 

Ja Dānijas laboratorija kļūdījusies, vai tad var vainot mūsu ierēdņus? Mūsu speciālisti taču nepārbaudīja paraugus...

Man piezvanīja viena persona, kad redzēja PVD paziņojumu un atvainošanos, un sacīja, ka tajā rītā apraudājusies. Jo viņai bija līdzīga situācija gan ar “BIOR”, gan Dānijas laboratoriju. Tā ka iepriekš kaut kādi incidenti bijuši, kas neizskanēja tik skaļi, bet kur tika apstrīdēti Dānijas laboratorijas rezultāti. Tāpēc valsts iestāžu darbiniekiem un laboratorijai bija jābūt īpaši uzmanīgiem.

– Varbūt tas ir pamats vērsties tiesā pret konkrēto Dānijas laboratoriju?

Es patlaban negribu nosaukt nevienu vainīgo – ne PVD, ne “BIOR”, ne Dānijas laboratoriju. Iespējami kļūdainu analīžu rezultātu dēļ, kas pēc tam arī apstiprinājās, nebija nepieciešams aizvērt ražotni, tas ir nepieņemami. Šeit ir pārāk daudz sakritību, lai pateiktu, ka Dānijas laboratorija vainīga. Mēs ar juristiem uzrakstījām viņiem pieprasījumu, un viņi godīgi un atklāti atbildēja. Mēs iesim soli pa solim, un, esmu pārliecināts, – pie skaidrības tiksim. Viens no galvenajiem mērķiem – atmaskot. Es negribu teikt, ka galvenie vaininieki ir vetārsti, pret kuriem ierosināta tiesvedība, bet daļēji tas ir ekonomiskais karš.

– Tad jūs arī apšaubāt 200 suņu nāves gadījumus?

Pilnībā. Varu teikt, ka tie nevar būt “Dogo” dēļ. Šie dati ir pilnībā apšaubāmi, tāpēc, ka tie ir anonīmi. Ja konstatēta suņa nāve, jābūt veterinārārsta slēdzienam, kas nav nevienam. Pasaulē šī slimība ir zināma, bet nekad tā nav saistīta ar barību.


Foto:  Ritvars Skuja, “Dienas Bizness”