ZZ.lv ARHĪVS

Opozīciju “noliek pie vietas”

zz.lv

2017. gada 6. jūlijs 21:16

2753
Opozīciju “noliek pie vietas”

Pēc pašvaldību vēlēšanām Ozolnieku novada domē pie varas ir nākusi trīs partiju koalīcija, kurā ietilpst Latvijas Reģionu apvienība, Nacionālā apvienība un Zaļā partija. Katra no tām ieguva trīs deputātu mandātus. Savukārt Zemnieku savienība, kas saņēma četrus mandātus, kā arī partija “Vienotība” un sociāldemokrātiskā partija “Saskaņa”, kas ieguva pa vienam mandātam, ir opozīcijā. Balsu samērs iznāk deviņi pret seši. Par “demokrātijas paraugstundu”, kurā tika parādīts, kā opozīciju nolikt pie vietas, var uzskatīt jau 16. jūnija domes sēdi, kurā tika ievēlēts domes priekšsēdētājs Dainis Liepiņš un vietnieks Guntars Akmentiņš, kā arī pastāvīgo komiteju locekļi.

Šajā sēdē pozīcijas izvirzītais domes priekšsēdētāja amata kandidāts D.Liepiņš aicināja deputātus balsot pret manu ierosinājumu, kurā es lūdzu dot vārdu programmas prezentācijai abiem domes priekšsēdētāja amata kandidātiem – gan D.Liepiņam, gan Pēterim Veļeckim. Taču pozīcijas deputāti šādas, manuprāt, svarīgas debates noraidīja. Pozīcijas lēmums nebija pamatots ne ar vienu tiesību normu. Proti, Ozolnieku domes nolikuma 63. punktā ir noteikts, ka debates var pārtraukt, ja to pieprasa divas trešdaļas deputātu. Šajā gadījumā nevis divas trešdaļas, bet gan tikai deviņi no 15 deputātiem nobalsoja debates nesākt.

Rīgas domē pirms mēra vēlēšanām divu šī amata kandidātu iztaujāšana ilga aptuveni piecas stundas. Pozīcijas deputāti neliedza iespēju opozīcijas kandidātam izteikties.

Pastāvīgo komiteju locekļu ievēlēšana Ozolniekos bija vēl vienkāršāka. Domes priekšsēdētājs D.Liepiņš pēc sava prāta nosauca komiteju locekļu kandidātus un nākamajā solī par izvirzītajiem komiteju sastāviem kopumā (nevis par katru komiteju locekļa kandidātu atsevišķi) tika balsots.

Pozīcijas deputāti nobalsoja „par” pat tad, ja kāds no kandidātiem bija atsaucis savu dalību pastāvīgajā komitejā. Pozīcija ignorēja arī likuma “Par pašvaldībām” 54. pantā noteikto proporcionalitātes principu, domes Finanšu komitejā neievēlot nevienu opozīcijas pārstāvi. Atbilstoši proporcionalitātei opozīcijai tur pienāktos divas vietas no piecām.

Kad domes priekšsēdētāja vietniekam G.Akmentiņam jautāju, kāpēc man tika atteikta iespēja strādāt Attīstības un tautsaimniecības komitejā, skaidru atbildi nesaņēmu. 

Dīvaini izvērsās arī 29. jūnija ārkārtas sēdē darba kārtībā iekļautais punkts par izmaiņām desmit pašvaldībā izveidoto komisiju sastāvā. Proti, dažas stundas pirms sēdes atsūtītais lēmumprojekts bija pārvērties par lēmumu apturēt visu esošo komisiju darbību. Lēmums tika pieņemts, ignorējot iebildumus, ka, izbeidzot visu komisiju locekļu pilnvaras, var tikt apdraudēta pašvaldības ikdienišķu funkciju izpilde. 
Saprotams, ka komisijās jāaizvieto iepriekšējā sasaukuma deputāti ar jaunievēlētajiem, bet vai bija nepieciešams nekavējoties izbeigt arī to komisiju locekļu pilnvaras, kuri bija pašvaldību darbinieki vai iedzīvotāji? Piemēram, ja vēlēsieties anulēt dzīvesvietas deklarāciju kādai personai, kura nelikumīgi deklarējusies jūsu īpašumā Ozolnieku novadā, tad šis process var ievilkties, jo attiecīgās komisijas locekļiem pilnvaras izbeigtas. Problemātiski ir ar apturēto Iepirkumu komisijas darbību. Pašlaik nevar noskaidrot uzvarētājus iepirkumos par SAC “Zemgales” ēkas siltināšanu, gājēju tilta izbūvi pāri Iecavas upei pie Garozas skolas un pašvaldības darbinieku veselības apdrošināšanu. Vai lietas izdosies nokārtot noteiktajos termiņos, var tikai minēt. Var sanākt, ka, pašvaldībai savlaicīgi neveicot iepirkumu vērtēšanu, iedzīvotājiem būs jāpārmaksā par apkuri.


Uldis Ainārs, Ozolnieku novada domes deputāts

Foto: no arhīva