ZZ.lv ARHĪVS

Piemirstie 1991. gada janvāra barikāžu dalībnieki saņem Pateicības rakstus (FOTO) (papildināts ar apbalvoto sarakstu)

Gaitis Grūtups

2017. gada 19. maijs 10:40

2954
Piemirstie 1991. gada janvāra barikāžu dalībnieki saņem Pateicības rakstus (FOTO) (papildināts ar apbalvoto sarakstu)

Pieminot 1991. gada janvāra barikādes, kā arī tām sekojušos augusta puča notikumus, otrdien Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā ar Pateicības rakstiem tika apbalvoti vairāki desmiti šo vēsturisko notikumu dalībnieku, no kuriem vairākums bija agrākie uzņēmuma “Lauktehnika” darbinieki.

“Es nezinu, kā mani atrada. Tagad dzīvoju dārzkopības biedrībā,” stāsta pensionārs agrākais “Lauktehnikas” atslēdznieks Juris Bušs. Taču par saņemto Pateicības rakstu, kas liek atcerēties Zaķusalas televīzijas torņa barikādēs pavadītās trīs dienas, viņš bija gandarīts. Līdzīgi priecājās agrākā “Lauktehnikas” bērnudārza darbiniece Ruta Cirša, kas barikāžu dalībniekiem veda uz Rīgu ēdienu. “Domāju, ka par omes Pateicības rakstu ļoti priecāsies mazdēls Gvido, kurš dienē Nacionālajos bruņotajos spēkos,” teic R.Cirša. Pateicības raksta saņēma arī Anita Matuseviča, kas tajā laikā strādāja “Lauktehnikas” kopētavā. Viņa stāsta, ka drosmi vajadzēja ne tikai barikādēs, bet arī kopētavā, lai pavairotu Tautas frontes materiālus. Tolaik Jelgavā “Lauktehnika” bija viens no retajiem uzņēmumiem, kam bija sava kopēšanas ierīce. Starp pateicības raksta saņēmējiem bija arī agrākie Jelgavas miliči Pēteris Gailišs un Igors Ivaņenko. Viņu varonības laiks bija 1991. gada augusts, kad Maskavā notika militārais pučs, kas apdraudēja valsts atjaunošanas centienus Baltijas valstīs.

Daļa no 110 jelgavniekiem, kam bija piešķirts šis Pateicības raksts, uz pasākumu nebija ieradušies. Viņi savu apbalvojumu var saņemt pilsētas domē. Pasākumā piedalījās arī pilsētas mērs Andris Rāviņš.

Kad Pateicības raksti klātesošajiem bija izsniegti, no Rīgas atbraukušie apbalvojuma pasniedzēji Romualds Ražuks, Juris Vectirāns un Renārs Zaļais sirsnīgi pateicās apbalvošanas pasākuma “vaininiekam” agrākajam “Lauktehnikas” pārvaldniekam Jāzepam Kivleniekam, kurš vairāk nekā gadu bija veltījis apbalvojumam nepieteikto barikāžu dalībnieku apzināšanai un pieteikšanai. 1991. gada barikāžu muzeja vadītājs agrākais Bauskas milicis R.Zaļais stāsta, ka no 1996. līdz 2008. gadam 1991. gada barikāžu dalībniekiem tika piešķirtas piemiņas zīmes medaļas veidā. Tām bija valsts apbalvojuma statuss. Taču pēc 2008. gada 31. decembra, kad tika pārtraukta vairākkārt pagarinātā barikāžu dalībnieku pieteikšana, atklājās, ka vēl Latvijā dzīvo vairāki tūkstoši barikāžu dalībnieku, kas ir aizmirsti. Tad arī izveidota biedrība, kas turpināja reģistrēt barikāžu dalībnieku pieteikumus. R.Ražuks uzsver: “Kaut arī Pateicības raksts nav valsts, bet biedrības apbalvojums, tas būs pietiekams apliecinājums tad, kad barikāžu dalībniekiem tiks piešķirts nacionālās pretošanās kustības dalībnieka statuss.”

R.Ražuks piebilst, ka patlaban Saeimā tiek skatīts likumprojekts, kas atļaus pašvaldībām piešķirt barikāžu dalībniekiem dažādas priekšrocības. “Pieteikšana barikāžu dalībnieka pateicības rakstam ir līdzīga, kā savulaik bija minētajai piemiņas zīmei. To var izdarīt jebkura persona, kas var apliecināt piesakāmā dalību barikādēs. “Ideāli, ja to dara cilvēks, kas pats ir apbalvots ar 1991. gada barikāžu piemiņas zīmi,” saka R.Ražuks. Tāpat kā piemiņas zīme, arī Pateicības raksts tiek piešķirts arī diemžēl jau mirušajiem 1991. gada barikāžu dalībniekiem. R.Ražuks piezīmē, ka jau tagad Rīgas pašvaldībā ir noteiktas dažas priekšrocības personām, kas saņēmušas valsts apbalvojumus, tātad tas var attiekties arī uz barikāžu dalībniekiem. R.Ražuks spriež, ka patiesais 1991. gada janvāra barikāžu dalībnieku skaits varētu būt ap 45 tūkstošiem.

Ar 1991. gada barikāžu dalībnieku piemiņas zīmēm apbalvoto skaits tiek lēsts uz 32 tūkstošiem. Savukārt biedrības Pateicības raksti pēc 2008. gada ir piešķirti trīsarpus tūkstošiem personu.


Apbalvotās personas:

AIVARS BALBEKS

SARMA BALBEKA

MĀRIS LINDE

VOLDEMĀRS ROMANS

ARNOLDS EZERIŅŠ

DAINIS FREIMANIS

ANDRIS KANČS

STEPONAS JONKUS

VITĀLIJS NOVICKIS

JĀNIS DŪRĒJS

INDULIS ŠULCS

VILNIS VAITEKŪNS

JURIS BUŠS

MARIJA VINKELMANE

ANDREJS DANCIGERS

VALĒRIJS JERMIĻINS

VIKTORS GAMORJA

ULDIS BALAMS

AIVARS ZVIRBULIS

ANDIS BUTKUS

ILGONIS OŠKALNS

AINĀRS VECMUKLĀNS

RIHARDS JESENS

GUNĀRS ŠĪRIŅŠ

DAINIS GEDROVICS

ARNIS MALDUPS

EDGARS ČEKSTERS

JĀNIS BUŠS

ALVILS EGLĪTIS

AGRIS VITMANIS

VISVALDIS INDRIKS

AIVARS LEDAINIS

ALFRĒDS INDRIKS

EDGARS ZASS

ARVIS ŠVANKA

VALIJA FELSE

AIGARS RUMPIS

DAINIS BIRZGALIS

VOLDEMĀRS KRAMIŅŠ

VILNIS PUTNIŅŠ

ANDRIS ĀŽĪTIS

ALBERTS SUVEIZDA

ANDREJS DĀBOLS

AINA KAZINIECE

DZINTRA ZIMAIŠA

VARIS ĀNS

ZEMGUS ĀNS

AGRIS CELMS

INTA ENGLANDE

ANITA MATUSĒVIČA

ILMĀRS FREIMANIS

RŪTA CIRŠA

GENOVEFA KLIMOVIČA

JĀNIS TROJANOVSKIS

DAIRIS DĀBOLS

ERNESTS CĒRPIŅŠ

AIVARS KALVEITIS

ROMĀNS EGLĪTIS

ILMĀRS OSTROVSKIS

LAILIŅA OSTROVSKA

SARMĪTE ČURSINA

JĀNIS DARDZANS

ANDRIS LAPSENBERGS

VLADIMIRS PRAVAINIS

AIVARS RUDZĪTIS

JĀNIS RUĻUKS

ANITA VAIVADE

LILITA TUMAŠEVSKA

VIGILIJS KEIŠS

AINIS ANŠEVICS

VILNIS VADZIS

JĀNIS DŪMIŅŠ

IVARS BIRĢELIS

JURIS DŪMIŅŠ

MĀRA DŪMIŅA

IVARS AKMEŅKALNS

ALNIS DZELME

DZINTARS KAULKĀNS

AIVARS BĒRZIŅŠ


Foto: Gaitis Grūtups