ZZ.lv ARHĪVS

Pensionārus satrauc rindas pie endokrinologa un acu ārsta

Gaitis Grūtups

2017. gada 31. marts 22:36

998
Pensionārus satrauc rindas pie endokrinologa un acu ārsta

«Kāpēc Lietuvā pensionāriem nav jāmaksā ne par ārsta apmeklējumiem, ne arī par ārstēšanos slimnīcā, bet mums ir? Kāpēc uz mūsu rēķina tiek ārstēti tie, kuri valstij nemaksā nodokļus? Kāpēc par ārsta apmeklējumiem jāmaksā onkoloģijas slimniekiem? Kāpēc Jelgavā pie acu ārsta es tagad varu pierakstīties tikai uz augustu?» šie un dažādi citi jautājumi tika uzdoti ministrei Andai Čakšai, kas piektdien bija atbraukusi uz Jelgavas Pensionāru biedrības pilnsapulci.

Ministre skaidroja, ka svarīgākie virzieni, kam piešķirta papildu nauda, ir onkoloģisko slimību profilakse un pieejamība izmeklējumiem, e-veselība, kas ir svarīgs instruments ārstēšanai nepieciešamo datu apstrādē, kā arī infekcijas slimību – C hepatīta un HIV – ierobežošana. «Latvija ir vienā no pirmajām vietām HIV izplatībā,» piezīmēja ministre. Viņa atzina, ka Latvijā salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm arī ir ļoti augsts medicīnisko pacientu līdzmaksājums, kas saistīts ar to, ka valsts veselības aprūpei piešķir pārāk maz līdzekļu. «Protams, mēs strādājam arī pie tā, lai piešķirtie līdzekļi tiktu efektīvi izmantoti,» piebilda A.Čakša. Viņa kritiski vērtēja iepriekšējās ministres Ingūnas Circenes uzstādījumu, ka vajadzētu stipri ierobežot medicīniskos pakalpojumus tiem, kuri nemaksā nodokļus. «Nav jau ziņu, cik tādu cilvēku ir. Neārstējot nodokļu nemaksātājus, viņu slimības var tik ielaistas, un tad neatliekamā medicīniskā palīdzība maksās dārgāk,» teica A.Čakša. Viņa noliedza baumas, ka ārzemēs dzīvojošie Latvijas pilsoņi izmanto valsts dotētos medicīniskos pakalpojumus. «Parasti Latvijā viņi izmanto medicīniskos maksas pakalpojumus, kas ir ievērojami lētāki nekā tie, ko viņi varētu saņemt, piemēram, Anglijā,» teica ministre. Viņa raizējās arī par mediķu trūkumu, jo daļa kolēģu atrod labi apmaksātu darbu Rietumos.

Runājot par medicīnisko pakalpojumu pieejamību, diskusijā iesaistījās Nacionālā veselības dienesta Zemgales nodaļas vadītāja Daiga Vulfa. Viņa ieteica vairāk uzticēties ģimenes ārstam, nevis katru reizi censties apmeklēt speciālistu. Jelgavas Pensionāru biedrības agrākā vadītāja Marija Kolneja atgādināja pacientu tiesības, kam daudzi nepievērš pietiekamu uzmanību. Viņa uzsvēra, ka vairākas svarīgas pārbaudes, tostarp arī profilaktisks ģimenes ārsta apmeklējums, vienu reizi gadā pacientiem ir bez maksas.

Jelgavas Pensionāru biedrības vadītāja Brigita Baškevica atzīst, ka beidzamā laikā biedrības dalībnieku skaits nedaudz ir gājis mazumā. Biedru skaits no 378 samazinājies līdz 330. Viņasprāt, tas saistīts ar to, ka pašvaldībai tika aizliegts atbalstīt biedrību, nodrošinot bezmaksas peldes baseinā. Kopš par baseinu ir jāmaksā aptuveni eiro par nodarbību, daļa no RAF rajona pensionāriem ir pārtraukuši darbošanos biedrībā.


Foto: Gaitis Grūtups