ZZ.lv ARHĪVS

«Jelgavas Ziņotājs» tagad arī digitālā formātā

zz.lv

2017. gada 14. marts 12:25

305
«Jelgavas Ziņotājs» tagad arī digitālā formātā

«Laikā, kad visas mūsu valsts dzīvi nosaka centieni īstenot PSKP XIX konferences izvirzītos vēsturiskos uzdevumus, arī mūsu rajona un pilsētas sievietes aktīvi iekļāvušās ekonomiskās, sociālās, politiskās un garīgās dzīves atjaunotnes vērienīgajā darbā.» Tā pirms divdesmit astoņiem gadiem, 1989. gada 8. martā, vienīgais Jelgavas pilsētas un rajona laikraksts «Darba Uzvara» atbilstoši tā laika valdošās varas diktātam godināja visas padomju sievietes. Tieši šajā dienā laikraksts mainīja padomju laika nosaukumu un tapa par «Jelgavas Ziņotāju». Šobrīd visi laikraksta gadagājumi no 1989. līdz 1992. gadam pilnībā pieejami digitālā formā portālā periodika.lv, latviešu un krievu valodā.

Redaktora Igora Movela vadībā «Jelgavas Ziņotājā» tika publicēta informācija par valsts neatkarības atjaunošanu, par Jelgavas un Latvijas vēsturi, par ievērojamiem cilvēkiem. Žurnālisti sāka rakstīt par agrāk aizliegtajiem un nevēlamajiem tematiem. «Laikraksts ir unikāls «dzīvās vēstures» avots par Latvijas trešās atmodas laiku un atjaunotās Latvijas Republikas pirmajiem gadiem Jelgavā un Jelgavas novadā, cilvēku dzīvi, notikumiem,» stāsta Jelgavas pilsētas bibliotēkas darbinieces Dagnija Avota un Baiba Īvāne-Kronberga.

Nozīmīgs ir fakts, ka laikraksts paralēli iznāca arī krievu valodā. Ar savu kultūrvēsturiski bagāto saturu tas ievērojami atšķīrās gan no agrākajiem, gan vēlāka laika izdevumiem, mūsdienās šāda satura raksti ir retums.

«Jelgavas Ziņotājs» tika digitalizēts Latvijas Nacionālajā bibliotēkā divos posmos, 2015. un 2016. gadā. Digitalizācija notika Jelgavas pilsētas bibliotēkas projektā, to finansēja Valsts kultūrkapitāla fonda Zemgales Plānošanas reģiona administrētā «Latvijas valsts mežu» atbalstītā Zemgales kultūras programma.

Portālā periodika.lv pieejami vairāk nekā 15 nosaukumu Jelgavas laikrakstu gadagājumi, tajā skaitā Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas (tagad Latvijas Lauksaimniecības universitāte) izdevums «Plēsums» no 1956. līdz 1986. gadam. Mūsdienu izdevumi lasāmi «Lursoft» Laikrakstu bibliotēkā news.lv, kas pilsētas bibliotēkās pieejami bez maksas.

Vairāk par Jelgavas avīzēm tiešsaistē: jelgavasbiblioteka.lv.