ZZ.lv ARHĪVS

Aizturēti noziedznieki, kas vairākus gadus nolaupījuši, situši un aplaupījuši vientuļus cilvēkus

LETA

2017. gada 30. janvāris 17:20

8888
Aizturēti noziedznieki, kas vairākus gadus nolaupījuši, situši un aplaupījuši vientuļus cilvēkus

Jelgavas pusē aizturēta noziedznieku grupa, kas vairāku gadu garumā nolaupījusi vientuļus cilvēkus, kuri regulāri sisti, turēti nebrīvē, un šajā laikā iztukšoti viņu bankas konti, šodien žurnālistiem pastāstīja Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Juris Staļģevics.

Staļģevics pastāstīja, ka policijā pagājušā gada 1. jūnijā saņemts personas iesniegums par naudas izspiešanu. Jūlijā, veicot izmeklēšanas eksperimentu par naudas izspiešanu, aizturēta trīs personu grupa, tostarp grupas organizators.

Kratīšanās Jelgavā un Jelgavas novadā policija atradusi 29 svešas pases, 14 banku norēķinu kartes un invalīdu apliecības, kā arī šaujamieroci.

Izmeklēšanā noskaidrojies, ka grupējums bijis lielāks un to vadījis 1958. gadā dzimis vīrietis. Kopumā grupā ietilpa septiņi cilvēki – četri vīrieši, trīs sievietes –, kas nodarbojās ne tikai ar naudas izspiešanu, bet arī neliela apjoma nelegāla alkohola un cigarešu tirdzniecību pārsvarā vientuļiem cilvēkiem.

Daļa pircēju palikuši noziedzniekiem parādā, un tad noziedznieki viņiem atņēmuši banku norēķinu kartes, no kurām vēlāk izņemta nauda, piemēram, cietušo personu invaliditātes pabalsti. Lai turpinātu šādu rūpalu un katru mēnesi izņemtu cilvēku naudu, cietušos turpināja dzirdīt, tiem tika atņemtas pases, invaliditātes apliecības, un viņi tika ieslodzīti divās ēkās Jelgavas novadā, kur fiziski ietekmēti un turēti antisanitāros apstākļos.

Cilvēkus, kuriem nauda bija jāsaņem pastā, noziedznieki veduši uz pasta nodaļām un kontrolējuši, vai nauda tiek izņemta.

Četri no cietušajiem ēkās un grupas organizatora dzīvesvietā izmantoti kā vergi, kas bez atlīdzības veikuši dažādus sadzīves darbus, piemēram, rakšanu.

«Principā cilvēki tika speciāli dzirdīti, lai katru mēnesi varētu no viņiem saņemt pabalstus. Ja cilvēks atteicās dot naudu vai izteica pretenzijas, tad viņi pārsvarā tika fiziski iespaidoti, kas noslēdzās ar viegliem vai vidēji smagiem miesas bojājumiem. Personu sišanā izmantotas koka nūjas un kastete. Bija gadījums, kad cilvēks vests uz mežu un tur iekaustīts. Tāpat cilvēki iebiedēti, lai viņi nevērstos pēc palīdzības. Pārsvarā tie bija vientuļi cilvēki, kuriem ģimenes locekļu tikpat kā nebija. Cilvēki tika turēti divās ēkās, kuras noziedznieki sauca par «pansionātu», kurā valdīja antisanitāri apstākļi ar netīrību, insektiem, kanalizācijas un siltā ūdens trūkumu. Šajās ēkās dzīvojuši līdz pat desmit cilvēkiem, un viņiem piešķirts nedaudz nekvalitatīvas pārtikas, piemēram, makaroni un kauli. Žoga apkārt ēkām nebija, taču ļoti reti cilvēki atļāvās tās pamest. Bija pāris cilvēku, kas devās prom, taču viņi Jelgavā atkal tika atrasti, iekaustīti un atvesti atpakaļ,» skaidroja policijas pārstāvis.

Grupējums darbojies trīs gadus, un katram noziedzniekam bijusi sava loma. Sievietes pārsvarā nodarbojās ar naudas izņemšanu no cietušo kontiem. Kopumā grupai izdevies iegūt aptuveni 30 000 eiro.

Grupējumu tur aizdomās par 55 nozieguma epizodēm, lietā pagaidām apzināti 16 cietušie, taču patiesais cietušo skaits noteikti ir lielāks, jo daudzi no šāda statusa atteikušies. Noziedzniekiem tiek inkriminēti pārkāpumi pēc 12 Krimināllikuma pantiem. Organizētā grupa tiek turēta aizdomās par personu nolaupīšanu, cilvēktirdzniecību, izspiešanu, personu turēšanu nebrīvē, nelikumīgu kredītkaršu izmantošanu un vairākiem citiem smagiem un sevišķi smagiem noziegumiem.

Cilvēku nolaupīšana pierādīta divos gadījumos, bet personu turēšana nebrīvē pierādīta četros gadījumos. Aizdomas par nāves gadījumiem policijai nav.

Grupas organizatoram un viņa «labajai rokai» kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums, bet pārējām personām noteikti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Organizators, kurš deviņdesmitajos gados bija tiesāts, oficiāli algotu darbu nav strādājis, bet pārvietojies ar glaunu apvidus automašīnu.

Šonedēļ lieta nodota kriminālvajāšanai Zemgales tiesas apgabala prokuratūrā, kurai būs jālemj, vai izvirzīt apsūdzības.


Foto: Valsts policija