ZZ.lv ARHĪVS

Dāvanas, ko nekad nedāvināt

2016. gada 14. decembris 19:31

853
Dāvanas, ko nekad nedāvināt

Ir lietas, kuras nekad nevajadzētu izvēlēties. Specifiski nosaukt šādas lietas ir grūti – zinām, ka nevajag dāvināt apavus, nevajadzētu dāvināt asus priekšmetus, nevajadzētu dāvināt tukšus maciņus un tā tālāk. Tiesa, šīs “nevajadzētu” dāvanas vairāk iekļuvušas sarakstā tāpēc, ka tā ir, ja ne māņticība, tad vismaz tradicionāls uzskats, ka dāvinot šādas dāvanas, var notikt dažādas neveiksmes vai sniegta nepareiza informācija. No otras puses – ir daudz dažādas citas dāvanas, ko patiešām nevajadzētu izvēlēties un dāvināt ne ģimenes locekļiem, ne draugiem, ne radiem vai kolēģiem.


Dāvinu, bet sev izvēlos.

Izvēloties dāvanu domājam tikai par sevi – kas mums patiktu, vai mēs labprāt šādu dāvanu saņemtu, kā mēs to liktu lietā un izmantotu, ko ar to darītu. Ļoti nepareiza pieeja dāvanu izvēlē. Ja izvēlamies dāvanu kādam citam cilvēkam, tam nekad nevajadzētu būt saistītam ar mūsu pašu patikšanu vai interesēm. Dāvana jāizvēlas pēc tā, kas interesēs un patiks dāvanas saņēmējam. Pat ja mums nav ne mazākās nojausmas, kur, kā un kāpēc dāvanas saņēmējs to grasās izmantot (bet ir izteicis skaidru vēlmi, ka šādu dāvanu vēlas saņemt), tad izvēlamies tieši to, ko dāvanas saņēmējs vēlas! Pērkot dāvanu vienmēr domājam par to, kā iepriecināt to cilvēku, kuram dāvanu izvēlamies, ne pērkam to, kas mums pašiem šķiet patīkams un piemērots.


Pārāk dārgas dāvanas

Pārāk dārgas dāvanas var tikt uzskatītas par izrādīšanos! Viena lieta, ja patiešām vēlamies iepriecināt konkrēto cilvēku ar konkrēto dāvanu, nežēlojot līdzekļus un zinot, ka varam to atļauties. Cita, ja ar dāvanu vēlamies parādīt tikai un vienīgi savu statusu – esmu turīgs, varu atļauties! Kristāla pelnu trauks cilvēkam, kas nesmēķē, būs pilnīgi bezjēdzīga un lieka dāvana, kas neradīs ne prieku, ne lietderību, toties mēs tikai būsim pierādījuši vien to, ka mums patīk izrādīties. Dāvanai jānāk no sirds un ar labu nodomu, ne no maciņa un ar nodomu lielīties!


Dāvana ar mājienu

Dāvanas var ļoti labi būt komunikācijas priekšmeti, un tāpēc, dāvinot dāvanu kādam, kas ir jūtīgs, ne tuvākā ģimene vai labākais draugs – esam uzmanīgi, ko dāvana var vēstīt. Nedāvinām draugam ar lielā svara problēmām sporta zāles abonementu (arī labākajam draugam ne). Neizvēlamies draudzenei, kura reizēm sūdzas par savu vīru, dāvanā grāmatu “Kāpēc sievietes apprec nepareizos vīriešus?”. Šie ir tikai paspilgtināti piemēri, tomēr domu uztvērām – nedāvinām dāvanas, kuras konkrētās situācijās var pārprast, saprast nepareizi, vai nedāvinām tādas dāvanas, ar kuru palīdzību patiešām vēlamies nodot līdzīgus vēstījumus! Ja mums ir viedoklis – izrunājamies vai paturam to pie sevis – nepārvēršam to dāvanas komunikācijā!


Dāvana ar atbildību

Nekad, atkārtojam, nekad, nevajadzētu dāvināt dzīvu radību. Protams, ir izņēmuma situācijas, kas ir rūpīgi pārdomātas, izplānotas un iepriekš izrunātas. Bet jebkurā citā situācijā – nedrīkst ierasties uz sliekšņa ar kucēnu, kaķēnu, kāmīti, trusi, papagaili vai jebkuru situ dzīvu būtni dāvanā. Dāvanai ir jārada prieks un patīkamas sajūtas, un ja arī sākotnēji šādas sajūtas var rasties, saņemot dāvanu, tikai pēc tam dāvanas saņēmējs sāks domāt par līdzi nākošo atbildību – barošana, rūpes, pastaigas un tā tālāk. Dzīvnieks nav dāvana – tas ir jauns ģimenes loceklis – tāpēc padomājam paši – kā mums patiktu, ja mums kāds no zila gaisa ģimenei pievienotu vēl vienu (šī ir tā reize, kad vajag padomāt par to, kā mums šāda dāvana patiktu). Un arī tad, ja mūs šāda dāvana apmierinātu – tas nenozīmē, ka citiem arī tā šķitīs pieņemamam. Nekad, nekad nevajag dāvināt dzīvu būtni (bez iepriekšējas vienošanās).


Dāvana? Nē, mikseris!

Dāvanai jābūt priecīgai, jautrai, patīkamai, tādai, kas radīs sajūsmu. Praktiskās lietas nav gluži labākā dāvana! Mikseris, katli, virtuves kombains, putekļu sūcējs… izvēloties šādas dāvanas, pirmkārt, jābūt pārliecinātam, ka šo lietu cilvēkam ļoti vajag (nu ļoti, tā ka iztikt nevar, bet iegādāties arī šobrīd nē). Otrkārt, izvēloties šādu dāvanu, jābūt pārliecinātam, ka tā noderēs un sagādās vismaz kādu prieku – pērkot katlus vai pannu, vismaz pārliecināmies, ka dāvanas saņēmējam patiešām patīk gatavot. Treškārt – nedāvinām šādu mājsaimniecības dāvanu, ja mums ir kaut mazākā aizdoma, ka saņēmējs to var uztvert kā mājienu – slinks, neizdarīgs, mājās trūkst svarīgu lietu pilnvērtīgai mājsaimniecībai!


Esam uzmanīgi dāvanu izvēlē – lai izdodas atrast vislabāko!