Tūkstoš dejotāju izdzīvo saules lēkšanu no zobena (FOTO)
To, kādēļ dejotāji un skatītāji atkal un atkal liek atdzīvoties lielajai Auļu ciltij un ik pa trim gadiem vēlas izdejot vai redzēt izdejojam cilvēka mūža ritu iestudējumā «No zobena saule lēca», var saprast tikai tie, kas tur bijuši klāt. Tie, kas mīlējuši, pavadījuši, sagaidījuši un zaudējuši. Tie, kas jūt savas saknes, apzinās savu vēsturi un spēj novērtēt savu šodienu.
Četros koncertos sestdien un svētdien vairāk nekā 40 dažādu paaudžu Latvijas deju kolektīvu (kopumā vairāk nekā tūkstoš dejotāju) izdejoja mītisku stāstu, aizvedot uz laiku, kad cilvēki vēl dzīvoja ciltīs. Izrāde ir par laiku, kad cīņa par izdzīvošanu bija neatņemama dzīves sastāvdaļa, par cilvēka likteni, spēju to pieņemt. Tā mēģina izprast un atspoguļot cilvēka sajūtas un izpausmes kara priekšnojautās un realitātē. «Stāsts nav par tiem, kuri karo, bet par tiem, kuri kādu pavada karā, kuri dzīvo blakus, kuri gaida pārnākam no kara, par tiem, kuri sagaida, un tiem, kuri nesagaida,» stāsta iestudējuma autori. Dejas izrāde «No zobena saule lēca» pirmo reizi iestudēta 2010. gada novembrī. Pēc dejotāju un skatītāju intereses tā tika atkārtota 2013. gadā. Šogad izrāde pie skatītājiem devās atkal – jau trešo reizi: vispirms vasaras saulgriežos tā tika izdejota Dikļos, bet šajos valsts svētkos skatītāju pilnu zāli četros koncertos pulcēja Ķīpsalas izstāžu hallē.
«Ļoti krāšņi un patriotiski. Vienkopus tik daudz dejotāju, emociju – bija vienkārši bauda skatīties!» pēc deju izrādes teic Santa Pastore, kura koncertu apmeklēja kopā ar vīru Edgaru un mazajiem Elzu un Rūdolfu. «Ļoti interesanti,» piemetina Elza, bet Edgars dejotāju vidū pamanījis vairākus paziņas. Ģimene piekrīt, ka uzveduma apmeklējums bijis skaists valsts svētku noslēgums.
Uzvedumā piedalījās gan bērni un jaunieši, gan vidējās paaudzes dejotāji. Dagnitai Zemmerei no Limbažu vidējās paaudzes deju kolektīva «Rotadata» tas bija ļoti emocionāls. «Tā kā šajā izrādē piedalos pirmo reizi, man tā sagādāja ļoti spēcīgas emocijas. Ar katru koncertu tās arvien pastiprinājās, un šajā (trešajā no četriem – red.) «Lielo ritu» dejoju ar asarām acīs. Izdzīvot stāstu, kur cīnās divi brāļi, redzēt veļu lauku, kurā cits pēc cita krīt karavīri, ir ļoti emocionāli. Ceru, ka ne tikai dalībniekiem, bet arī skatītājiem,» tā Dagnita.
Uzvedumā piedalījās arī vairāki mūspuses kolektīvi. Tajā dejoja Jelgavas Tautas deju ansamblis «Lielupe» un vairāki kolektīvi no Dobeles: deju kolektīvi «Drellīši» un «Drīziņš» un vidējās paaudzes deju kolektīvs «Dzīpars». ««No zobena saule lēca» ir neticams elpu aizraujošs piedzīvojums, no kura tik ātri neatgūties,» nu jau pēc uzveduma teic «Lielupes» jauniešu sastāva prezidente Agnese Lakševica. «Nepamet sajūta, ka esmu atgriezusies no ceļojuma citā laikā un telpā. Aizvien ausīs skan kolektīvais «zumm», ar ko ieskandinājām katru izrādi. Man kā dejotājai šī ir nebijusi pieredze gan vienreizīgās horeogrāfijas, gan emocionālā pārdzīvojuma dēļ. Īpaši aizkustinošs bija brīdis, kad 18. novembra mēģinājumu izskaņā visi vienojāmies Latvijas himnas dziedājumā. Šajās dažās dienās izjutu milzīgu vienotību ar pārējiem uzveduma dalībniekiem. Izdzīvoju patiesas emocijas, redzēju kopā radīšanas prieku un azarta dzirksteli apkārtējo acīs, teicām cits citam labus vārdus, un pat pilnīgi sveši cilvēki kļuvām par vienu ciešu Auļu koka cilti.» Arī Inga Vēvere no «lielupiešiem» izceļ kolektīvu vienotību, apmainīšanos ar spēcinošiem smaidiem un milzīgo enerģiju, ko uzvedumā sniedza mītiskais Auļu koks (tā galvenais spēks – bungu un dūdu mūzikas grupa «Auļi»). «Tās ir emocijas, ko nevar izstāstīt,» atzīst Inga, piebilstot – katrs iznāciens tika dejots ar pilnu atdevi, apzinoties, ka atkārtojuma daudzu izrāžu garumā nebūs.
Uzveduma tapšanā ieguldīts milzīgs darbs gan no dejotāju, gan radošās komandas puses. Horeogrāfs Agris Daņiļevičs, virsvadītāja un horeogrāfa asistente – Dagmāra Bārbale, scenogrāfs – Aigars Ozoliņš. Jāuzteic iestudējuma režija (Uģis Brikmanis) – šis nav tas gadījums, kad skatītājam, lai izprastu uzveduma stāstu, jāmeklē pēc programmiņas. Auļu cilts nebūtu iedomājama bez «Auļu» bungām un dūdām, solistiem Kristīnes Ādmines, Lienes Brences, Laumas Bērzas, Aigas Sprindžas, Sandras Budevičas un Riharda Rudzīša. Uzvedumu kuplināja vīru koris «Gaudeamus» un jauktie kori «Cantus Fortis», «Grindex» un «Universum» (muzikālās daļas vadītājs – Kaspars Bārbals). Gaismu mākslinieks Kārlis Kaupužs, skaņu režisors – Einārs Cintiņš. Tērpu autores – Evija Dāboliņa un Kristīne Korečko.
Svētdienas pirmo koncertu klātienē vēroja arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis.
Foto: Raitis Puriņš