ZZ.lv ARHĪVS

Fotogrāfija atdzīvojas Latvijā pirmajā kustbilžu izstādē «Kustoloģija»

zz.lv

2016. gada 25. oktobris 15:43

129
Fotogrāfija atdzīvojas Latvijā pirmajā kustbilžu izstādē «Kustoloģija»

Aicinot ikdienas dinamiskajā ritmā pamanīt un novērtēt nianses, nojaukt barjeras starp vīziju un realitāti, tradīcijām un tehnoloģijām, fotogrāfs Nils Vilnis sadarbībā ar «Lattelecom» piedāvā digitālu fotoizstādi «Kustoloģija». «19 kustbildēs ir tverti pilsētu – Jelgavas, Rīgas, Liepājas un Rēzeknes – asinsvadu puksti, kā arī pārlaicīgi cilvēkportreti,» teic izstādes organizatori. Tā ir pirmā kustīgo attēlu izstāde Latvijā, kas līdz 10. novembrim apskatāma visos «Lattelecom» veikalos, tostarp Jelgavas tirdzniecības centrā «Vivo centrs».

«Vienmēr meklējam jaunus un interesantus nestandarta risinājumus, tādēļ šobrīd «Lattelecom» veikalu TV ekrāni piedzīvojuši radošās pārvērtības, kļūstot par mājvietu jaunā kustbilžu formāta izstādei «Kustoloģija»,» skaidro «Lattelecom» komercdirektors Gusts Muzikants.

Izstādes autors radošais fotogrāfs Nils Vilnis akcentē: «Esmu no tiem fotogrāfiem, kas visu laiku meklē ko jaunu un mēģina paplašināt apvāršņus, tādējādi arī sāku aizrauties ar kustbilžu veidošanu. Ar laika cilpām un kustībām, ko pieļauj kustbilžu formāts, fotogrāfija iegūst jaunu dzīvību un jaunus veidus, kā pastāstīt mums jau tik ierastās lietas.» Viņš turpina: «Kustbilžu veidošanas tehnika prasa citādāku domāšanas veidu nekā foto un video. Statiski kustīgu darbu var veidot, gan izmantojot foto, gan video apstrādes tehnikas, tomēr būtiskākais pašu stāstu veidot, domājot par tā atkārtošanās dabu.»

Nils Vilnis (1983) profesionālā līmenī ar fotogrāfiju nodarbojas kopš 2006. gada un līdz šim ir radījis trīs personālizstādes: «Acis plaši aizvērtas», «Inside Out» un «Šķīstītava». Fotomākslinieks darbojies modes, mūzikas un reklāmas industrijā. 2009. gadā viņš saņēmis «Latvian Art Director Club» balvu kategorijā «Labākā fotogrāfija».

Kustbildes (plašāk zināmas arī kā «cinemagraph» vai GIF) galvenā iezīme – tā ir kā laika cilpa ar bezgalīgu atkārtojumu. Atšķirībā no standarta fotogrāfijas ar statisku attēlu vai video, kurā attēls veido pilnu stāsta ciklu, kustbildē stāsts un arī laiks ir ļoti koncentrēts un atkārtojas bezgalīgi. Šī tehnika ir īpaša arī ar atsevišķiem kustīgiem elementiem, kas iekļaujas statiskā attēlā. Tā radusies un attīstījusies pēdējā piecgadē.

Pašas kustbildes jeb GIF formāts radās jau pagājušā gadsimta 80. gados līdz ar digitālās ēras sākumu. Tā kā failu izmērs tam laikam bija salīdzinoši liels un attēlu kvalitāte zema, jo tie spēja rādīt tikai 16 krāsas, plašu popularitāti tehnika neieguva. Pateicoties mūsdienu tehnoloģiskajam progresam, faili iegūst kvalitāti un spēj atrādīt realitāti pilnā krāšņumā, tādēļ kustbildes visā pasaulē gūst arvien lielāku ievērību.

Izstādes apmeklētāji arī aicināti piedalīties loterijā, nobalsojot par savu iecienītāko darbu.


Publicitātes foto