ZZ.lv ARHĪVS

Kā rudens ietekmē tavu veselību

2016. gada 12. oktobris 00:00

20
Kā rudens ietekmē tavu veselību

Rudens ir viens no gada maģiskākajiem periodiem, kas atnes pārmaiņas gan dabā, gan cilvēka organismā. Lai gan vairumam cilvēku rudens vēsums, nomākušās debesis un tumšie vakari vairāk izraisa negatīvas nekā pozitīvas emocijas, vairāki zinātnieku veikti pētījumi liecina par rudens radītajām pozitīvajām sekām uz cilvēka veselību.

Uzzini, kā rudens ietekmē tavu veselību un izmanto to savā labā!

Dabā sastopamā krāsu daudzveidība samazina stresu un uzlabo garastāvokli.

Zinātnieki uzskata, ka rudens laikam raksturīgā un dabā sastopamā krāsu daudzveidība, ļauj ķermenim mazināt stresa hormonu radīšanu, tādā veidā nodrošinot patīkamas garastāvokļa izmaiņas. Rudens ainavu vērošana vai dažāda veida aktivitātes svaigā gaisā, cilvēku padara daudz mierīgāku un apgarotāku. Ja darbā vai mājas rodas daudz stresa vai pārņēmusi nemiera sajūta, izmanto izdevību kaut uz mirkli izrauties no telpām un izbaudīt rudens radīto krāsu gammu.

Apmācies laiks liek prātam darboties efektīvāk.

Lai gan lielai daļai cilvēku apmākušās un drūmas dienas rada miegainību, zinātnieki ir secinājuši, ka tieši šādos laikapstākļos uzlabojas koncentrēšanās spējas, atmiņa un spēja fokusēties uz konkrēto uzdevumu. Veicot vairākus eksperimentus noskaidrojies, ka saulainās dienās pieļauto kļūdu skaits uzdevuma veikšanā ir lielāks nekā, veicot to pašu uzdevumu mākoņainā laikā.

Ja pa vasaras periodu iekrājušies vairāki nepadarīti darbi, paveic tos tagad. Pateicoties paaugstinātai koncentrēšanās spējai un uzlabotajai atmiņai, darbi veiksies labāk, kā jebkad.

Rudens dzestrums uzlabo miega kvalitāti.

Pirms gulēt iešanas noteikti izvēdini telpu, kurā gulēsi, jo Pitsburgas Medicīnas universitātes veiktais pētījums liecina, ka vēsais rudens gaiss uzlabo miega kvalitāti un labvēlīgi iedarbojas uz cilvēka smadzenēm, kamēr tas guļ. Veselīgs miegs palīdz stiprināt imūnsistēmu, kā arī sakārto organismu nākamajai dienai. Istabu noteikti nevajadzētu izsaldēt, tajā esošajai temperatūrai jāļauj justies komfortabli. Zinātnieki uzsver faktu, ka vēss gaiss ne tikai ietekmē miega kvalitāti, bet sniedz pozitīvu ietekmi arī uz citiem ķermenī notiekošiem procesiem, piemēram, termometra stabiņam noslīdot līdz 18 grādiem pēc Celsija, cilvēka ķermenis sāk ražot brūnos taukus, kas palīdz ātrāk sadedzināt kalorijas, un rūpējas par ķermeņa siltumu.

Rudens veltes ir dabīgs vitamīnu avots, kas stiprina imūnsistēmu.

Nevienam nav noslēpums, ka dārzeņi un augļi ir veselīgi, taču rudens periodā pieejamo svaigo augļu, dārzeņu un ogu klāsts ir tik plašs, ka būtu grēks neizmantot to pozitīvo ietekmi uz mūsu veselību. Imunitātei ļoti svarīgi ir C, A un E vitamīni, kurus varam uzņemt ar tepat Latvijā augošām upenēm, mellenēm, dzērvenēm, burkāniem un citiem košajiem dārzeņiem, kā arī graudaugiem un riekstiem.

Viens no vērtīgākajiem dārzeņiem rudens laikā ir kāposts, jo tajā esošie vitamīni un antioksidanti saglabājas gan kāpostam svaigam esot, gan to pagatavojot.

Dārzeņi ne tikai stiprina organisma aizsargspējas, bet uzlabo cilvēka veselību kopumā, piemēram, bietes samazina holesterīna līmeni organismā, ķirbis veicina gremošanu un palīdz izvadīt liekos toksīnus, taču sīpoli un ķiploki kalpo, kā profilaktisks līdzeklis pret saaukstēšanos.

Nepalaidiet garām ražas laiku un uzņemiet pēc iespējas vairāk organismam tik nepieciešamo vitamīnu, jo dārzeņus uzglabājot vitamīnu un vērtīgo vielu daudzums tajos samazinās.

Gadalaiku maiņas uzlabo libido – rudenī tas ir visaugstākais.

Vairāku pētījumu rezultāti liecina, ka mainoties gadalaikiem, cilvēka organismā palielinās testosterona līmenis, kas ietekmē gan vīriešu, gan sieviešu libido. Zinātniski pierādīts, ka augstākais testosterona līmenis cilvēka organismā vērojams tieši oktobrī un novembrī. Kā liecina aptauju rezultāti, tieši šajos mēnešos uzlabojusies vairāku respondentu seksuālā dzīve.

Lai izvairītos no rudens depresijas un uzlabotu savu pašsajūtu, izbaudi visas šīs dāvanas, ko rudens mums sniedz. Pavadi laiku pie dabas, lieto uzturā sezonālos augļus un dārzeņus, kā arī kārtīgi izgulies, ļaujot savam ķermenim sakārtoties un veselībai kļūt stiprākai. Parūpējies, lai dabā un ķermenī notiekošajām pārmaiņām, būtu tikai un vienīgi pozitīva ietekme uz tavu veselību.