ZZ.lv ARHĪVS

Padomi ģimenēm, kuras dzīvo <br />no algas līdz algai

2016. gada 29. septembris 00:00

634
Padomi ģimenēm, kuras dzīvo <br />no algas līdz algai

Teiciens “no algas līdz algai” neizklausās ļoti patīkami, taču tā ir ikdiena lielai daļai Latvijas ģimeņu, kuru ienākumu un izdevumu apjomi sakrīt. Šīs ģimenes bez īstermiņa finansiālās palīdzības, kuru var sniegt ātrais kredīts vai patēriņa kredīts, ikdienā nevar atļauties daudz pēkšņu tēriņu vai neparedzētu izdevumu, un tām nākas dzīvot ar nepārtrauktām bailēm par izdzīvošanu. Ja arī tu piederi pie to cilvēku loka, kuri ik mēnesi nepacietīgi gaida nākamo algu, tad tev noteikti noderēs šie padomi.

Lai gan lielākā daļa finanšu ekspertu piekrīt, ka iekrājumi, jo īpaši tā saucamie iekrājumi nebaltām dienām un pensijas fondi, ir būtiski gan tavai finanšu veselībai, gan neatkarībai, tomēr, ja tiek runāts par situāciju, kad ģimene dzīvo no algas līdz algai, iespējams, šādi iekrājumi nav tie labākie, un tomēr ir vērts mazliet aizkavēt šo iekrājumu veidošanu līdz brīdim, kad uzlabojas ģimenes finansiālā situācija. Šāda stratēģija var palīdzēt tev izvairīties no parādu veidošanās, jo visu nopelnīto naudu tu novirzīsi ikmēneša izdevumiem, piemēram, rēķinu apmaksai un pārtikas iegādei, tā paverot iespējas, ka nākotnē tev vairs nebūs jādzīvo no algas līdz algai, jo tev nebūs iekrājušies parādi, kurus vajadzētu apmaksāt.

Vēl viena lieta, kuru vajadzētu apdomāt, ja tu vēlies uzlabot savu finansiālo situāciju, ir apsvērt iespēju samazināt sev piederošo mantu apjomu. Piemēram, ja tavai ģimenei ir divas automašīnas vai liela māja, kuru jūs knapi varat atļauties, iespējams, ir vērts pārdot vienu no automašīnām vai pārvākties uz mazliet mazāku dzīves vietu, kas noteikti atvieglos jūsu finansiālo slogu un līdz ar to ļaus jums izkļūt no labi pazīstamās “no algas līdz algai” rutīnas. Papildus tam, šāda samazināšana var arī ļaut tev atvēlēt lielāku naudas summu iekrājušos parādu apmaksai, jo tas bezprocentu kredīts, kuru tu aizņēmies pirms kāda laika, vai nauda, kuru tu esi parādā radiem, noteikti ir kļuvis par papildus nastu, kura tev traucē nostabilizēt savas finanses.

Runājot par sev piederošo mantu samazināšanu, vēl viena lieta, kuru tu noteikti vari darīt, ir samazināt arī to pakalpojumu skaitu, par kuriem tu maksā ik mēnesi. Starp šādiem pakalpojumiem tu varētu atrast sporta zāles abonementus, televīzijas pakas ar tik daudz kanāliem, ka ikdienā tu skaties labi ja pusi no tiem, un maltītes kafejnīcās vai restorānos. Atsakoties no šāda veida pakalpojumiem, tu ietaupīsi naudu, kuru tu vai nu vari novirzīt ikdienas tēriņu apmaksai, vai arī, piemēram, nelielu iekrājumu izveidei precei, kuru tev jau sen vajadzēja iegādāties. Un tā kā šī nauda netiks iztērēta regulāro izmaksu segšanai, tad tu arī varēsi teikt, ka vairs nedzīvo no algas līdz algai.

Un visbeidzot, ja tev nav iespēja samazināt savus tēriņus vai atbrīvoties no liekajām mantām, tad tev vajadzētu apsvērt iespēju palielināt savus ienākumus, nomainot darba vietu, pat ja tu esi pārāk kvalificēts jaunajai darba vietai, taču tajā maksā krietni labāk. Zinām, ka daudziem šāda stratēģija varētu šķist visai drastiska, jo daudzi cilvēki pat nespēj iedomāties strādāt darbu, kuram nav nepieciešams augsts izglītības un zināšanu līmenis, tomēr grūtā situācijā arī šādai stratēģijai vajadzētu būt vienai no iespējām, kā palīdzēt savai ģimenei izkļūt no finansiālām grūtībām. Otrs variants ir uz laiku atrast pusslodzes darbu vai vismaz tā saucamās haltūras, kuras tu varētu darīt vakaros vai brīvdienās, un kas tev varēs nodrošināt papildus ienākumus, tā nostabilizējot savu finansiālo situāciju un nodrošinot, ka šī “no algas līdz algai” dzīvošanas nav pastāvīga, bet gan ir tikai fāze tavā un tavas ģimenes dzīvē.