Zemnieki: lietavu dēļ graudu kulšana visā Latvijā apstājusies
Ieilgušo lietavu dēļ graudu kulšana visā Latvijā patlaban ir
teju apstājusies. Atsevišķos laukos Latgales pusē kulšana pat
vēl nav sākusies, savukārt uz laukiem slīkstošās tehnikas un
pastiprinātās graudu kaltēšanas dēļ uz katru graudu tonnu nāk
klāt vismaz 25 eiro papildizmaksas, aģentūrai LETA atzina
aptaujātie graudkopības kooperatīvu vadītāji.
Kā norādīja kooperatīva «Latraps» ģenerāldirektors Edgars Ruža, Zemgalē šonedēļ kulšana nav notikusi vispār, savukārt kopumā nokulti tikai nedaudz vairāk kā 50 procenti lauku.
«Situācija ir dramatiska. Ja ziemā un pavasarī prognozes bija labas, patlaban zeme ir tā piesūkusies ar ūdeni, ka tehnika uz laukiem nespēj uzbraukt. Saimnieki kuļ laukus pa pleķīšiem. Katram kombainam līdzi brauc divi traktori, kas nepieciešamības gadījumā velk to ārā no lauka. Zemnieki joko, ka kombaini jāaprīko ar dzenskrūvēm, nevis riteņiem. Tāpat no lauka netiek nost piekabes ar graudiem,» sacīja Ruža.
Viņš arī atzina, ka graudu stiebri ir ļoti mitri, tāpat arī iekultie graudi derēs tikai lopbarībai. Situāciju gan nedaudz glābj graudu kaltes, kurās zemnieki ar ES fondu atbalstu investējuši vairākus miljonus eiro. Tomēr ražas zudumi būs lieli, lai gan patlaban konkrētas zaudējumu aprises nevarot iezīmēt, jo, uzlabojoties laikapstākļiem, darbi tiks turpināti maksimālā tempā.
«Vēl vajadzīga viena puslīdz saulaina nedēļa, tad tiksim ar darbiem galā, patlaban nokulti ap 50 procentiem lauku,» sacīja kooperatīva vadītājs.
Savukārt Vidzemes graudkopības kooperatīva VAKS vadītājs Indulis Jansons sacīja, ka lietavu dēļ dažas saimniecības graudus pat vēl nav sākušas kult, tikmēr pārējiem veidojas lielas papildizmaksas graudu kaltēšanas un degvielas dēļ.
«Tik lietaina sezona kā šī nav bijusi gadus desmit. Ir saimniecības, kur vispār darbi nav sākti, jo Rūjienas pusē, kā arī Latgalē lietavas ir nemitīgas. Gulbenes, Alūksnes pusē novākti tikai ap desmit procentiem lauku, savukārt kopumā kooperatīva biedri ievākuši graudus tikai 25 procentu apjomā no plānotā. Kvalitāte vairumā ir tāda, ka derēs tikai lopbarībai,» sacīja Jansons.
Viņš arī norādīja, ka palielinātās graudu kaltēšanas jaudas un tehnikai nepieciešamās papildu degvielas dēļ uz katru nokulto graudu tonnu veidojas vismaz 25 eiro papildu izmaksas.
Tāpat lauksaimnieki atzina, ka apdrošināšana nesegs neplānotos izdevumus un ražas zudumus, jo noteikumi paredz, ka polises darbība beidzas līdz ar graudu nogatavošanos.
Kā ziņots, Zemkopības ministrija iepriekš prognozēja, ka šā gada ražas kopējais iekūlums varētu sasniegt 2,544 miljonus tonnu, kas ir labs rādītājs, vērtējot pēdējos piecus gadus, tomēr noteikti nesasniegs pagājušā gada rekordu 3,002 miljonus tonnu.
No kopējā iekūluma 73 procentus šogad veido kvieši, kas atbilst arī iepriekšējo gadu proporcijai. Kopumā graudaugi šajā sezonā iesēti 668 000 hektāru salīdzinājumā ar 672 000 hektāru pērn un 655 000 hektāru vēl pirms gada.
Savukārt attiecībā uz graudu cenām prognozes joprojām nav iepriecinošas un liecina par samazinājumu, kas skaidrojams ar labu ražu lielākoties visā ES, kā arī visu graudaugu kultūru uzkrājumiem.
Piemēram, pārtikas kviešu cena Latvijā šā gada jūnijā salīdzinājumā ar 2015. gada maiju samazinājusies par 26 procentiem un bijusi vidēji 146,18 eiro par tonnu. Tas ir par četriem procentiem mazāk nekā vidējā cena ES, par procentu mazāk nekā Lietuvā, bet par pieciem vairāk nekā Igaunijā. Savukārt piecu gadu laikā pārtikas kviešu cenas samazinājums bijis par 27 procentiem.
Jau vēstīts, ka Latvijā pagājušajā gadā graudu kopraža sasniedza visu laiku rekordu – trīs miljonus tonnu, kas ir par 35,7 procentiem vairāk nekā 2014. gadā. Kāpumu ietekmēja ne tikai ar graudaugiem apsēto platību pieaugums par 17 200 hektāriem, bet arī ievērojama vidējās ražības uzlabošanās.
Foto: no arhīva
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”