ZZ.lv ARHĪVS

Par cūku turēšanas biodrošības pasākumu neievērošanu piemēros bargākus naudas sodus

zz.lv

2016. gada 5. augusts 21:17

259
Par cūku turēšanas biodrošības pasākumu neievērošanu piemēros bargākus naudas sodus

Pēc desmit mēnešu pārtraukuma mājas cūkām Latvijā (Vārkavas novadā) konstatēts Āfrikas cūku mēris, ziņo PVD pārstāve Anna Joffe. Pēc veiktajām cūku novietņu pārbaudēm, biodrošības prasībām atbilst 87 procenti mājas cūku novietņu, tomēr pārbaužu laikā inspektori visā valstī joprojām konstatē rupjus pārkāpumus.

Biodrošības prasību neievērošana galvenokārt konstatēta novietnēs, kurās audzē nelielu skaitu cūku savām vajadzībām. PVD ir 455 mājas cūku novietņu saraksts, kurās biodrošības prasības netiek ievērotas. Pārkāpums, kas vienlaicīgi ir arī lielākais slimības ievazāšanas risks, ir zaļbarības, zāles, termiski neapstrādātu dārzeņu un augļu izbarošana. Novietnēs, kurās audzē Mangalicas šķirnes cūkas, nereti tiek konstatēta to turēšana āra aplokos, kur ir milzīga inficēšanās iespēja ar ĀCM.

Lietuvā un Igaunijā kopš jūnija jau konstatēti vairāki mājas cūku saslimšanas gadījumi, galvenokārt nelielās piemājas saimniecībās. Šis fakts norāda uz ļoti augstu risku arī Latvijas cūku audzētājiem.

PVD uzsver – katrs ĀCM saslimšanas gadījums, neatkarīgi no saimniecības lieluma, rada valstij tūlītējus tiešus zaudējumus, kas saistīti ar slimības apkarošanas pasākumiem inficētajā novietnē, karantīnas un riska teritorijās, bet ekonomiski zaudējumi tiek radīti cūku audzēšanas un gaļas pārstrādes uzņēmumiem būtisku tirdzniecības ierobežojumu dēļ.

Ņemot vērā situācijas nopietnību un iespējamo ekonomisko zaudējumu apmērus, PVD piemēros bargākus administratīvos sodus tiem, kuri joprojām ignorē cūku turēšanas biodrošības prasības. Fiziskajām personām par nopietniem pārkāpumiem tiks noteikts naudas sods līdz 350 eiro, bet juridiskajām personām līdz 700 eiro.

PVD aicina katru cūku audzētāju izturēties atbildīgi un stingri ievērot biodrošības prasības, tādējādi pasargājot cūkas no saslimšanas, un vairākkārt ir atgādinājis, ka vasaras periodā ir augstākais slimības izplatīšanās risks. Visiem dzīvnieku turētājiem, jo īpaši tiem, kuri savā piemājas saimniecībā audzē cūkas, stingri jāievēro noteiktie biodrošības pasākumi:

* cūkas nedrīkst turēt āra aplokos, jānovērš to kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem;
* nedrīkst pieļaut putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās;
* nedrīkst lietot pakaišus, ja pastāv aizdomas, ka tiem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
* cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus, sevišķi, ja cūku novietne atrodas tuvu * mežam;
* kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes;
* pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi;
* ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.


Foto: no arhīva