LVB: suņu mikročipēšana jāveic tikai profesionāļiem
Latvijas Veterinārārstu biedrība (LVB) neatbalsta Zemkopības ministrijas ieceri atļaut mikročipa ievadi suņiem veikt personām, kas nav sertificēti veterinārārsti. Tāpat LVB neatbalsta ministrijas vēlmi par pusgadu atlikt suņu obligātās reģistrācijas termiņu.
Mikročipētāju loka paplašināšana pasliktinās pakalpojuma pieejamību un palielinās suņu īpašnieku izdevumus, nevis samazinās cenu un uzlabos kvalitāti, uzskata Latvijas Veterinārārstu biedrība (LVB). Tāpēc LVB aicina valsti lietderīgi izmantot valsts budžeta līdzekļus citām vajadzībām un saglabāt šobrīd valstī noteikto suņu mikročipēšanas un reģistrācijas kārtību.
Līdzīga situācija ir jau piedzīvota zirgu apzīmēšanā un reģistrācijā. Par spīti profesionāļu iebildumiem, Zemkopības ministrija panāca, ka zirgu mikročipēšanu var veikt ne tikai sertificēti veterinārārsti, bet arī citas apmācītas personas. Šobrīd reģistrētas aptuveni 20 šādu personu, taču tikai neliela daļa sniedz pakalpojumu zirgu mikročipēšanā. Tas nozīmē, ka nodokļu maksātāju nauda – valsts budžeta līdzekļi – sistēmas maiņai ir tērēti dažu personu dēļ. Valsts, ignorējot LVB iebildumus, pieņēma lēmumu arī par zirgu pasu izsniegšanu, nododot zirgu pasu izgatavošanu Lauksaimniecības datu centram (LDC). Rezultātā gan zirgu pases, gan mikročips zirgiem maksā daudzkārt dārgāk nekā suņu pases un mikročipi. Arī darba pakalpojums par mikročipēšanu lētāks nav kļuvis, jo kvalitatīvai darba izpildei ir vajadzīgs arī mikročipa nolasītājs.
Pieredze ar zirgu mikročipēšanas un pasu izsniegšanas kārtības maiņu rada bažas, ka arī suņu mikročipēšana pie apmācītas personas būs dārgāka nekā pie veterinārārsta, izņemot gadījumus, ja cietīs pakalpojuma kvalitāte un nodokļu samaksa. Zemkopības ministrijas ierēdņu apgalvojums, ka mikročipēšanu varētu veikt Pārtikas un veterinārā dienesta inspektori, ir pretrunā ar likumu, kas nepieļauj ierēdnim sniegt pakalpojumus, kuri pašam ir jākontrolē un jāuzrauga.
Tāpat LVB uzskata, ka nav nekāda pamata šobrīd par pusgadu atlikt suņu reģistrācijas termiņu. Sagaidāms, ka mikročipēto suņu skaits Latvijā varētu būt ap 80 000. Jau šobrīd aptuveni puse visu Latvijas suņu ir mikročipēti un reģistrēti Lauksaimniecības datu centrā, reģistrācija aktīvi turpinās, tāpēc nav pamata mainīt valstī pastāvošo sistēmu un atlikt obligātās suņu reģistrācijas termiņu par pusgadu.
Latvijas Veterinārārstu biedrība
Foto: Raitis Puriņš
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Jelgava
- Jelgavas novadā
- Ozolnieku novadā
- Latvijas ziņas
- Dobeles, Tērvetes un Auces novadā
- Ekonomika
- Uzņēmējdarbība
- Darba tirgus
- Citas ziņas
- Eiro 2014
- Politika
- Vēlēšanas 2011
- Saeimas vēlēšanas
- Citas ziņas
- Pašvaldībās
- Pašvaldību vēlēšanas 2017
- Saeimas vēlēšanas 2018
- Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2019
- Asā hronika
- Policijas ziņas
- VUGD
- Tiesu ziņas
- Citas ziņas
- Kultūra un izklaide
- Teātri
- Izstādes
- Bibliotēkas
- Koncerti
- Citas ziņas
- Kas? Kur? Kad?
- Sports
- Basketbols
- Futbols
- Vieglatlētika
- Citas ziņas
- Hokejs
- Volejbols
- Veselība
- Aktuāli
- Padomi
- Slimnīcās
- Citas ziņas
- Stārķa ziņas
- Lietotāju raksti
- Foto/Video
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Pasākumi un izstādes
- Chocolate & Pepper
- Video
- Aizsaulē
- Statiskas lapas
- Centrāle!
- Dzīvesstils
- Receptes
- Māja un dārzs
- Hobiji
- Pašizziņa
- Citas ziņas
- Mīluļi
- Projekti
- Projekts “Saimnieko gudri”
- Projekts “Kultūras nesēji Zemgalē”
- Projekts “Redzi apslēpto”
- Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā
- Projekts “Rūpēsimies par vidi!”
- Projekts “Kur dzīvosim?”
- Projekts “Mediju kritika”