ZZ.lv ARHĪVS

Robežu slēgšana negarantētu drošību (FOTO)

Santa Logina

2016. gada 6. aprīlis 21:26

288
Robežu slēgšana negarantētu drošību (FOTO)

Nelegālā migrācija un terorisms – divas galvenās tēmas, kas tika skatītas reģionālo mediju dienā, uz kuru Eiropas Parlamenta informācijas birojs Latvijā bija aicinājis Eiropas Parlamenta deputātus Sandru Kalnieti un Krišjāni Kariņu (Eiropas Tautas partijas grupa), Andreju Mamikinu (Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa) un Ivetu Griguli (Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienības grupa). Noslēgumā žurnālistus uzņēma Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

«Nekad ārpolitika nav bijusi tik svarīga,» teic S.Kalniete, kura ir jaunās ES ārējās politikas un drošības politikas stratēģijas autore. Jaunā stratēģija neatceļ 2003. gadā pieņemto dokumentu, taču tajā ir iezīmēti daudzi jauni ES drošības apdraudējumi, tai skaitā ņemot vērā Krievijas agresiju gan pret Gruziju 2008. gadā, gan pret Ukrainu un Krimas aneksiju pirms diviem gadiem.

Jaunajā stratēģijā izvirzīti trīs galvenie uzdevumi. Pirmais no tiem ir aizsargāt ES valstis un sabiedrības vērtības. Otrs – nodrošināt stabilitāti kaimiņu un arī to kaimiņu teritorijās, lai pasaule būtu pārliecināta, ka ES spēj būt arī globāls spēlētājs. «Ja netiekam galā ar saviem kaimiņiem un nespējam izveidot stabilas attiecības ar kaimiņu kaimiņiem, tad diezgan grūti iztēloties, ka mums varētu būt ietekme uz procesiem Latīņamerikā vai Dienvidaustrumāzijā,» tā S.Kalniete. Kā trešais izvirzīts uzdevums ES dot ieguldījumu spēcīgas pasaules kārtības izveidošanā. «Kopš Krimas aneksijas var uzskatīt, ka starptautiskos likumos balstīta pasaules kārtība, kas valdīja vismaz mūsu kontinentā, kā tāda vairs nepastāv.»

Deputāte arī norādīja, ka pašlaik ES savai aizsardzībai tērē aptuveni 50 procentu no tā, ko tērē ASV, tajā pašā laikā, salīdzinot ar ASV, aizsardzības efektivitāte ir desmit procentu. «Tas nozīmē, ka mums ir jārada pilnīgi jaunas struktūras un jaunas industrijas,» spriež S.Kalniete. Tāpat viņa vērsa uzmanību, ka par savu aizsardzību katra ES valsts domā pati, un norādīja, ka nepieciešams veidot kopējas militāras grupas.



Visu rakstu lasiet ceturtdienas, 7. aprīļa, «Zemgales Ziņās». Foto: Eiropas Parlamenta informācijas birojs Latvijā