ZZ.lv ARHĪVS

Ar «Rupuci» – jebkuros ūdeņos (FOTO)

zz.lv

2016. gada 28. marts 00:55

1667
Ar «Rupuci» – jebkuros ūdeņos (FOTO)


No neizpratnes un izsmiekla līdz pat sajūsmai – šādas emocijas raisa Latvijā radītā laiva «Rupucis», kas no skata mazliet atgādina bļodu. Šo maziem ūdeņiem domāto laivu līdzās jahtām, motorlaivām, kajakiem un spiningiem varēs aplūkot no 1. līdz 3. aprīlim izstādē «Baltic Boat Show 2016» Ķīpsalā.

«Šķiet, ikviens copmanis ir saskāries ar situāciju, kad stāvi mazupītes malā un domā: nez, no kurienes tā plūst un kurp aiztek? Varētu iet un paskatīties, bet krūmi un nātres... Varētu brist – bet dūņas un dēles... Braukt ar laivu? Te taču gandrīz nav ūdens, piepūšamo viens divi sabakstīs, un vispār – vardes nosmies! Eh, lai paliek, paskatīšos «Google maps»,» sulīgi stāsta laivas izgudrotājs Jānis Briška, kas risinājumu tomēr ir atradis. Pēc internetā atrastas informācijas par laivām, kas minētas jau Jūlija Cēzara hronikās, J.Briškam dzimusi ideja par mūsdienīgāku laivu.


Vienvietīgo «kuģi» meistars izgatavojis no stiklšķiedras, un tā maksimālais svars ir tikai 15 kilogramu. Laiviņas izmēri šķiet necili – tikai 1,20x1,50x0,38 metri. «Rupuča» vārds dots tādēļ, ka laiviņa, gluži kā īsts abinieks, viegli tiek cauri, pāri un apkārt dažādiem šķēršļiem. Ar «Rupuci» pakaļ lielajam lomam var braukt pat 120 kilogramu smags copmanis, turklāt to viegli var ielikt atsevišķu automašīnu bagāžniekā un pārnēsāt uz muguras.


Braucot ar «Rupuci», tiek izmantots īpatnējs airēšanas paņēmiens «čangalēšana», airi neizceļot no ūdens un to vēzējot kā spārnu vai spuru. Turklāt 600 gramu smagais airītis tikpat kā nerada troksni, līdz ar to neaizbaida zivis vai medījumu. Ar laivu, atkarībā no čangalēšanas iemaņām, mierīgā ūdenī 20 minūtēs var nobraukt kilometru. Ar diviem «Rupučiem» pie Ērgļiem pa Ogres upi sešu kilometru garu posmu izbraucis arī Māris Olte ar dēlu un atzinis to par labu esam. Video var skatīt ŠEIT. www.youtube.com/watch?v=fzNMkI3yMhE


Labi zināmais teiciens «Viss jaunais ir labi aizmirsts vecais» pilnā mērā ir attiecināms uz «Rupuci». Jau tālajos Jūlija Cēzara laikos mazītiņas laiveles pinuši no klūgām un apvilkuši ar ādu, vēlāk – ar darvotu audeklu un braukuši ar tām zvejā un medībās. Anglijā entuziasti tādas darina joprojām un sauc «coracle», arī Dienvidāzijā un Indijā lieto līdzīgas. Prasmīga lietotāja rokās «Rupucim» līdzīga laivele ir gluži nopietns peldlīdzeklis – 1974. gadā ar tādu šķērsots pat Lamanšs.


«Rupuča» CV


Vārds: Rupucis

Radīts: 2014. gada nogalē

Izmēri: 1,20x1,50x0,38 metri

Svars: Dīķa versija –15 kilogramu, «Adventure» versija (iebūvētais sēdeklis kalpo kā drošības pontons) – 13 kilogramu

Celtspēja: +120 kilogramu

Ātrums: ~ trīs kilometri stundā (atkarībā no čangalēšanas prasmes)

Paveiktais:

  • jūlijā 14 stundās pieveikti vairāk nekā 25 kilometri pa Vitrupi, pa Gunas Rozes «101. kilometra» varoņu kauju vietām;

  • jūlijā veikts gluži vai stipro skrējiens džungļos posmā Ķirbiži–jūra;

  • augustā brauciens pa Rīgas kanālu no Bioloģijas fakultātes līdz tirgum un atpakaļ, izraisot garāmgājējos neizpratni, smieklus un arī sajūsmu;

  • septembrī izbrauciens pa Mārupīti posmā no Ulmaņa gatves līdz Daugavai;

  • oktobrī sešās stundās lēnā straumē pret vēju pievārēti 19 kilometri pa Gauju posmā no Līgatnes līdz Turaidai; (secinājums: «Rupučiem» – nekas, braucējiem – nopietna izturības pārbaude);

  • novembrī sešu kilometru pa Ogres upi pie Ērgļiem izmēģinājuma braucienā dodas Māris Olte ar dēlu («Rupucim» pozitīvs vērtējums);

  • sezonas garumā veikti ducis izbraukumu dažādos sastāvos un dažādos ūdeņos (Ņega, Kausupe pie ietekas Daugavā un citi), kopā nobraucot aptuveni 50 kilometru.

    Ieguvumi:

  • Divas līdakas (0,7 un 1,6 kilogramus smagas) un apmēram trīs duči raudu un citu tārpa klientu;

  • čangalēšana ar «Rupuci» ir lieliska aktīvā atpūta kopā ar dēlu vai draugiem;

  • lieliska iespēja izzināt apkārtni, kur «cilvēks kāju nesper»;

  • pārliecība, ka «Rupuc’s ruļļavoj!».

No 1. līdz 3. martam Ķīpsalā notiks četras izstādes aktīvās atpūtas un veselīga dzīvesveida cienītājiem – «Atpūta un sports 2016», «Medības un makšķerēšana 2016», «Motocikls 2016» un «Baltic Boat Show 2016», kas katru gadu vienkopus aicina ceļotājus, velobraucējus, motobraucējus, laivotājus, medniekus, makšķerniekus un citus interesentus.



Publicitātes foto